• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Pozapomenutý český úspěch

Česko

V souvislosti s první výměnou jaderné dědičné informace ve zralých vajíčkách makaků je třeba zmínit český přínos. Již v roce 2000 totiž výměnu jaderné dědičné informace v zárodečných buňkách zvládl tým francouzských, italských a španělských lékařů pod vedením českého vědce Jana Tesaříka. Výzkumníci pracovali s nezralými lidskými vajíčky.

Jaderná dědičná informace nezralého vajíčka je uzavřena do membrány jádra, a manipulace s ní je proto jednodušší. Po transplantaci jádra se ale musí vajíčko před oplozením nechat dozrát v laboratorních podmínkách. Tento postup není ještě na klinikách pro léčbu neplodnosti rutinně zvládnut. Přesto byla technika poprvé úspěšně využita k „opravě“ lidského vajíčka a získání embryí v roce 2003 v Číně.

Výměna jaderné dědičné informace mezi zralými vajíčky je náročnější, protože mají rozpuštěnu membránu obalující jádro. Zviditelnění jaderné dědičné informace zralého vajíčka je možné jen díky speciální optice mikroskopu. Výhoda postupu tkví v tom, že „opravené“ vajíčko je připraveno k okamžitému oplození.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás