Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spory kolem vládní čtvrti. Premiér mi sdělil, že Praha nedostane od státu vůbec nic, řekl primátor Hřib

Andrej Babiš v Letňanech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš v Letňanech. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), že Praha nedostane od státu vůbec nic, řekl po úterním jednání o nové vládní čtvrti s předsedou vlády Hřib. Myslí si proto, že hlavní město Letňany využije spíše k řešení dostupnosti bydlení. Podle Babiše vedl Hřib jednání o úřednickém komplexu v Letňanech stylem, že ho musel ukončit.

„Nabídku má Hřib písemně. Pokud bude chtít reagovat, tak tak určitě učiní,“ dodal předseda vlády. Babiš s Hřibem jednali o možném vybudování úřednické čtvrti poblíž konečné stanice metra C. Magistrát za to požadoval, aby stát výměnou za pozemky přispěl na dostavbu Pražského okruhu a vnitřního okruhu a novou nemocnici. 

„Pan premiér mi sdělil, že Praha nedostane od státu vůbec nic, a s tímto jsme se rozešli. Myslím, že Praha využije teď Letňany spíše k řešení krize dostupnosti bydlení,“ řekl Hřib. „S ohledem na to, že pan premiér konstatoval, že to je z jeho pohledu poslední schůzka k tomuto tématu, tak myslím, že je to jednání skutečně uzavřené. Mám za to, že to není úplně dobrý přístup k Praze, která má na svědomí 25 procent hrubého domácího produktu. To, že Praha chce jenom totéž, co dostává od státu Brno, není nějak přemrštěné,“ doplnil primátor. 

„Pan primátor vedl jednání stylem, že jsem ho musel ukončit. Nabídku na financování vnějšího okruhu Prahy formou z rozpočtu Ředitelství silnic a dálnic a vnitřního okruhu Prahy formou PPP a návrh výstavby traumatologického centra místo nemocnice má pan primátor písemně, takže pokud bude chtít reagovat, tak tak určitě učiní,“ napsal Babiš k večerní schůzce s primátorem.

Babiš v Letňanech.
Babiš se v Letňanech podivoval nad tím, že na místo vede metro „do pole“.

Hřib v úterý Babišovi zopakoval, že Praha požaduje, aby stát dostavěl severovýchodní část vnějšího okruhu kolem Prahy, přispěl 60 miliardami korun na vnitřní okruh a postavil nemocnici za 8,5 miliardy, kam by se přestěhovala větší část Nemocnice Na Bulovce. Babiš dnes hovořil o tom, že by bylo lepší v Letňanech postavit traumacentrum, nikoli nemocnici. Hřib to v úterý odpoledne nazval mimořádně naivní představou.

Traumacentrum či nemocnice?

Místo výstavby nové nemocnice na severu Prahy, kterou požaduje mimo jiné hlavní město výměnou za pozemky na vládní čtvrť v Letňanech, preferuje premiér Andrej Babiš (ANO) vybudování traumacentra. Novinářům to v úterý řekl při návštěvě lokality na kraji Prahy, kde by podle jeho představ mohl vyrůst nový komplex, aby soustředil úředníky z několika ministerstev dosud rozmístěných po metropoli. O dalších požadavcích primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se podle premiéra jedná. Babiš doufá v to, že Hřiba přesvědčí i konference, která se na téma chystá na 1. října. Podle Hřiba ale Praha trvá na svých požadavcích včetně nemocnice.

Generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu uvedla, že v Praze je 16 procent z administrativních budov, které stát využívá. „Ale podíl na výdajích z nájmu se pohybuje kolem 57 procent a na údržbu připadá 46 procent. Pokud chceme začít šetřit v oblasti umístění zaměstnanců, tak musíme začít tady v Praze,“ uvedla.

Plán vlády na vybudování úřednické čtvrti poblíž konečné metra C se loni na podzim setkal s odporem pražské radnice. Podle Hřiba není vhodné budovat úřednické ghetto. Magistrát dal ale posléze najevo, že v případě ústupků státu je ochoten o uvolnění městských pozemků jednat. „Já s primátorem dál jednám. Jeho představy jsou, že by stát zafinancoval vnější okruh (Prahy), to se děje. On by chtěl i vnitřní okruh za 50 až 60 miliard, my nabídli, že by se to udělalo PPP projektem,“ uvedl v úterý Babiš.

Praha také požaduje, aby stát investoval do stavby nové nemocnice, která by nahradila zastaralý pavilonový koncept Nemocnice Na Bulovce. „Já jsem to konzultoval s ministrem (zdravotnictví Adamem) Vojtěchem (za ANO). Jeho odborníci se domnívají, že potřebujeme v Praze traumacentrum,“ konstatoval premiér.

Traumacentrum je část nemocnice zaměřená na neodkladnou péči o pacienty s vážnými úrazy, kde je potřeba multioborová léčba. V Praze jsou tři. V Ústřední vojenské nemocnici slouží pro Prahu 1, Prahu 6 a okresy Kladno a Rakovník. Ve Fakultní nemocnici Motol pro západ Prahy a okresy Benešov, Beroun a Příbram. Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady pro východní část města a okresy Kolín a Kutná Hora.

Hřib v úterý zopakoval, že město stále žádá dostavět Pražský okruh, protože stavba by do Letňan přivedla další dopravu, i peníze na vnitřní okruh a nemocnici. „Jako absolvent lékařské fakulty musím konstatovat, že představa pana premiéra, že nemocnici nahradí nějakým traumacentrem, je mimořádně naivní a já mu to velice rád vysvětlím,“ řekl Hřib. Zpochybnil i návrh, aby okruh byl vystavěn společně se soukromým investorem.

Administrativní komplex v Letňanech by měl podle Babiše a ÚZSVM znamenat úsporu za nájemné, provozní náklady a ušetřit i peníze, které by se musely v budoucnu investovat do budov. Umožnil by také koncentrovat na jednom místě více ministerstev a sjednotit umístění resortů, která už nyní sídlí na více adresách.

Letňany považují Babiš a úřad za nejvhodnější variantu kvůli tomu, že tam lze umístit až 10 000 zaměstnanců a metropolitní plán tam umožňuje stavět administrativní budovy. Úřad vlády argumentuje i dobrou dopravní dostupností na konečné trasy metra C. Ve špičce je pravidelně vytíženo jen jedním směrem, po vystavění komplexu by bylo ráno využité i směrem z centra a odpoledne opačným směrem. Babiš se v Letňanech podivoval nad tím, že na místo vede metro „do pole“.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...