20. února 2015 7:44, aktualizováno  8:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha schválila rozpočet. Je ‚projídací‘, ne hospodárný, říká opozice

Pražskou primátorkou byla dnes zvolena Adriana Krnáčová z hnutí ANO. Hlas jí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražskou primátorkou byla dnes zvolena Adriana Krnáčová z hnutí ANO. Hlas jí... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Pražští zastupitelé po více než pětihodinové diskusi schválili rozpočet na letošní rok. Oproti minulému roku narostl, což kritizuje opozice. Na investice bude mít Praha 11,2 miliardy korun. Město počítá s celkovými výdaji 56,3 miliardy a příjmy 42,1 miliardy. Schodek pokryje příspěvek od státu. Od začátku roku Praha hospodařila v rozpočtovém provizoriu

„Rozpočet na rok 2015 byl sestaven velmi konzervativně a je sestaven jako zdrojově vyrovnaný,“ řekla náměstkyně primátorky Eva Kislingerová, která rozpočet zastupitelům předložila.

Výdaje pro letošní rok mají být 56,34 miliardy korun, proti loňsku o dvě miliardy vyšší. Z toho na běžné výdaje, z nichž Praha platí například chod úřadu, provoz škol nebo údržbu zeleně, půjde zhruba 45 miliard. Největší objem běžných výdajů půjde do dopravy a školství.

Méně na dopravu

ČTĚTE TAKÉ:

U investic je určena nejvyšší částka na dopravu, a to asi pět miliard, loni to bylo 6,7 miliardy Kč. Kromě stavby tunelu Blanka by měly jít peníze mimo jiné i na opravu Libeňského a Hlávkova mostu nebo na rekonstrukce ulic. Dalších 625 milionů plánuje město vložit do přípravy trasy metra D, konkrétně na výkupy pozemků.

Většinu příjmů, asi 40 miliard korun, vybere město na daních - loni vybralo město na daních oproti roku 2013 o dvě miliardy více. Nedaňové příjmy, tedy třeba poplatky, přinesou asi půl miliardy. Rozdíl příjmů a výdajů dorovná město v průběhu roku poté, kdy dostane od státu peníze na školy a školská zařízení.

Novinka: fond na sociální bydlení

Novinkou v letošním rozpočtu mělo být zřízení fondu rozvoje sociálního bydlení. Ve fondu má být 1,7 miliardy korun. Založení fondu kritizovala opozice. Schvalování ale provázely zmatky poté, co zastupitelka Marta Semelová (KSČM) chtěla hlasovat o tomto bodu samostatně, nikoliv v rámci schvalování rozpočtu. V rámci hlasování ale zastupitelé zřízení fondu zrušili. 

Zastupitel Karel Březina (ČSSD) jeho schvalování pak musel nechat zařadit jako samostatný bod na pořad jednání. Exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS) to označil za „znásilnění“ jednacího řádu a nebezpečný precedens, zastupitel TOP 09 tento postup označil za odsouzeníhodný a skandální. Tvrzení opozice odmítl zastupitel Daniel Hodek (ČSSD).

ODS: ‚Projídací‘ rozpočet

Opozice rozpočet kritizovala také jako celek. ODS jej označila za „projídací“ a zastupitel Pavel Richter (TOP 09) řekl, že „není konzervativní, ale nezodpovědný“. Opozici také vadila výše běžných výdajů, zastupitelka TOP 09 Eva Vorlíčková kritizovala navýšení rozpočtu na IT. „Je naprosto nehorázné přijít s rozpočtem téměř 1,5 miliardy, když se za poslední tři roky podařilo zrušením nevýhodných smluv snížit rozpočet IT na zhruba 600 milionů,“ řekla.

V loňském roce hospodařilo hlavní město s příjmy a výdaji téměř 50 miliard korun. Na investice mělo něco málo přes deset miliard.

Předseda kontrolního výboru? Nezvolen ani napočtvrté

Pražští zastupitelé na svém jednání ani na počtvrté nezvolili předsedu kontrolního výboru. 

Nominovaní kandidáti:

- za ODS: Jaroslava Janderová 

- za TOP 09: Tomáš Hudeček (bývalý člen TOP 09)

- za Českou pirátskou stranu: Jakub Michálek 

Ani jeden z jejich kandidátů nezískal potřebnou většinu 33 hlasů. 

Kontrolní výbor tak nadále vede místopředsedkyně Jaroslava Janderová (ODS)

Jednání zastupitelstva začalo ve čtvrtek v 9:00, předsedu kontrolního výboru zastupitelé volili v pátek zhruba v 1:45.

Na začátku jednání, ve čtvrtek ráno, Piráti navrhli, aby se o post předsedy v průběhu volebního období postupně podělili všichni kandidáti. To zastupitelé odmítli.

Kontrolní výbor muselo zastupitelstvo na svém ustavujícím zasedání založit ze zákona. Post předsedy obvykle zastává člen nejsilnější z opozičních stran

Celkem má zastupitelstvo 11 výborů, kromě kontrolního jsou předsedy vždy členové vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN).

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 95 000 Kč