Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přátelé Monyové nic nenahlásili, hrozí jim trestní stíhání

Spisovatelka Simona Monyová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatelka Simona Monyová | foto: monyova.cz

BRNO Část lidí z okolí zavražděné spisovatelky Simony Monyové se vystavuje nebezpečí trestního stíhání. Pokud tvrdí, že věděli o pokusech jejího muže znásilnit ji, a dokonce přímo o případech znásilnění, měli povinnost tomu zabránit nebo činy alespoň oznámit. Hrozí jim až tři roky vězení.

Například publicista Richard Sacher opakovaně uvedl, že se mu Monyová svěřovala, že ji manžel bil a znásilňoval. Právě znásilnění je trestný čin, jehož oznámení trestní zákoník výslovně ukládá. Sacher ale současně uvedl, že se domníval, že Monyová přeháněla.

Na "běžné" domácí násilí se ale oznamovací povinnost nevztahuje. "Nepočítáme proto ani zatím s tím, že bychom někoho z těch, kteří popisovali soužití spisovatelky a jejího muže, stíhali," tvrdí policejní mluvčí Petra Vedrová.

V době vraždy nikdo jiný v domě nebyl:

* Policie má podle informací LN k dispozici rozbory z místa činu, které potvrzují, kudy a jak se Ingr a Monyová v domě v Brně-Obřanech během vraždy pohybovali. Nikdo jiný v domě nebyl. Čeká však na výslech Ingra.

Spisovatelka Simona Monyová byla zavražděna. Podezřelý je její muž

* Kdy bude pohřeb spisovatelky, pozůstalí zatím nezveřejnili.

Přesto se právě výroky známých a příbuzných zmiňujících konkrétní v zákoně přesně stanovené trestné činy mohou stát pro jejich autory nebezpečné. Státní zástupci totiž vyhodnocují i výroky v novinách či v televizi.

ROMÁNY MONYOVÉ:

V knihkupectvích a knihovnách zatím výrazně stoupla poptávka po románech Simony Monyové.

Určité tituly jsou někde dokonce před vyprodáním nebo vyprodané. Zda bude možný dotisk, není jasné. Romány Monyové totiž vydával právě její muž na svůj živnostenský list.

Podle některých informací však vydávání knih v posledních měsících řídil nejstarší syn spisovatelky z prvního manželství nebo její bratr

"Obecně platí, že pokud se státní zástupce z jakéhokoli zdroje dozví o možném trestném činu, měl by se jím zabývat," poznamenala mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Zdůraznila však, že trest za neoznámení trestného činu se týká přesně stanovených skutků.

Paradoxně ani odborníci řešící důsledky domácího násilí přitom nejsou příznivci toho, nařídit oznamovací povinnost při každém podezření.

"Původně s takovouto povinností počítal i nový trestní zákoník, ale vypadla z něj.

Musíme zvážit i aspekt, že oběť by pak vůbec nemusela mít odvahu se svěřit," poznamenal Vladimír Vedra z Bílého kruhu bezpečí.

Podle něj musí nejbližší, jimž se týraná osoba svěří, pečlivě zvažovat další postup.

Čtěte více:

Případným neoznámením trestního činu se policie může zabývat až v případě, pokud prokáže, že Monyová skutečně obětí trestných činů byla. Možného pachatele, spisovatelčina manžela Borise Ingra, totiž stále nemůže vyslechnout kvůli jeho zraněním.

U těch navíc není jasný původ – podle neoficiálních informací má po těle nejen bodné rány nožem, ale také zranění následkem dvou skoků z okna, z nichž první skončil na karoserii auta.

Policie zatím nezveřejnila informace od chůvy sedmiletého syna Monyové a Ingra, která v době činu pečovala o dítě na zahradě. Už to, že kolem desáté hodiny večerní nebylo dítě ve svém pokoji, může potvrzovat konflikt mezi rodiči. "Pokud vím, stará se o něho buď babička, maminka Simony, nebo Simonin bratr," uvedl přítel mrtvé spisovatelky.

-


,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...