Například publicista Richard Sacher opakovaně uvedl, že se mu Monyová svěřovala, že ji manžel bil a znásilňoval. Právě znásilnění je trestný čin, jehož oznámení trestní zákoník výslovně ukládá. Sacher ale současně uvedl, že se domníval, že Monyová přeháněla.
Na "běžné" domácí násilí se ale oznamovací povinnost nevztahuje. "Nepočítáme proto ani zatím s tím, že bychom někoho z těch, kteří popisovali soužití spisovatelky a jejího muže, stíhali," tvrdí policejní mluvčí Petra Vedrová.
V době vraždy nikdo jiný v domě nebyl:* Policie má podle informací LN k dispozici rozbory z místa činu, které potvrzují, kudy a jak se Ingr a Monyová v domě v Brně-Obřanech během vraždy pohybovali. Nikdo jiný v domě nebyl. Čeká však na výslech Ingra. * Kdy bude pohřeb spisovatelky, pozůstalí zatím nezveřejnili. |
Přesto se právě výroky známých a příbuzných zmiňujících konkrétní v zákoně přesně stanovené trestné činy mohou stát pro jejich autory nebezpečné. Státní zástupci totiž vyhodnocují i výroky v novinách či v televizi.
ROMÁNY MONYOVÉ:V knihkupectvích a knihovnách zatím výrazně stoupla poptávka po románech Simony Monyové. Určité tituly jsou někde dokonce před vyprodáním nebo vyprodané. Zda bude možný dotisk, není jasné. Romány Monyové totiž vydával právě její muž na svůj živnostenský list. Podle některých informací však vydávání knih v posledních měsících řídil nejstarší syn spisovatelky z prvního manželství nebo její bratr |
"Obecně platí, že pokud se státní zástupce z jakéhokoli zdroje dozví o možném trestném činu, měl by se jím zabývat," poznamenala mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.
Zdůraznila však, že trest za neoznámení trestného činu se týká přesně stanovených skutků.
Paradoxně ani odborníci řešící důsledky domácího násilí přitom nejsou příznivci toho, nařídit oznamovací povinnost při každém podezření.
"Původně s takovouto povinností počítal i nový trestní zákoník, ale vypadla z něj.
Musíme zvážit i aspekt, že oběť by pak vůbec nemusela mít odvahu se svěřit," poznamenal Vladimír Vedra z Bílého kruhu bezpečí.
Podle něj musí nejbližší, jimž se týraná osoba svěří, pečlivě zvažovat další postup.
Čtěte více: |
Případným neoznámením trestního činu se policie může zabývat až v případě, pokud prokáže, že Monyová skutečně obětí trestných činů byla. Možného pachatele, spisovatelčina manžela Borise Ingra, totiž stále nemůže vyslechnout kvůli jeho zraněním.
U těch navíc není jasný původ – podle neoficiálních informací má po těle nejen bodné rány nožem, ale také zranění následkem dvou skoků z okna, z nichž první skončil na karoserii auta.
Policie zatím nezveřejnila informace od chůvy sedmiletého syna Monyové a Ingra, která v době činu pečovala o dítě na zahradě. Už to, že kolem desáté hodiny večerní nebylo dítě ve svém pokoji, může potvrzovat konflikt mezi rodiči. "Pokud vím, stará se o něho buď babička, maminka Simony, nebo Simonin bratr," uvedl přítel mrtvé spisovatelky.