27. června 2009 18:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražtí strážníci v metru a na zastávkách MHD našli desítky stříkaček

Pražští strážnici kontrolovali místa, kde se vyskytují narkomani. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražští strážnici kontrolovali místa, kde se vyskytují narkomani. | foto: ČTK

PRAHA Pražští strážníci při dnešní kontrole stanic metra, autobusů a tramvají nalezli téměř 50 stříkaček a 12 jehel, které tu zůstaly po narkomanech. Podle člena městské policie Jaroslava Havlíka to byl nižší počet než obvykle. Na konci května totiž podobnou akci uskutečnily hlídky jednotlivých obvodních ředitelství a některá místa již byla vyčištěna, řekl Havlík.

Strážníci podle Havlíka kontrolují vybrané lokality pravidelně. Například v dubnu nalezli ve vestibulech metra, v přilehlých parcích a na zastávkách městské hromadné dopravy přes 100 stříkaček a téměř 60 jehel. Místa městská policie pokaždé vyčistí a pomůcky narkomanů sesbírá do speciálních kontejnerů. Nachází také roztoky na ředění drog, lžíce nebo zapalovače.

Lokality, kde strážníci nacházejí nejvíce stříkaček a jehel, se podle Havlíka nemění. "Patří sem především vestibul stanice metra Muzeum a přilehlý park, opuštěný skleník u stanice metra Stodůlky a okolí stanice Vltavská," uvedl strážník. Městská policie podle něj kontrolovala tři oblasti - Holešovice, centrum a oblast Smíchova, Zličína, Stodůlek a Barrandova.

Dohromady prověřili strážníci 14 vestibulů metra, pět zastávek autobusů a dvě tramvajové zastávky. Na stejná místa se zaměřují při většině kontrol. "Do dalších lokalit vyjíždíme v rámci normální služby, pokud dostaneme informace, že se tam situace zhoršila," řekl Havlík.

Městská policie také třikrát až čtyřikrát do roka prohledává dětská hřiště, pískoviště a jejich okolí. Při poslední akci minulý měsíc zlikvidovala 81 injekčních stříkaček a 42 jehel. Bylo to méně než loni na podzim. Narkomani se prý přesunuli spíše na opuštěná místa, do chátrajících budov a odlehlých koutů parků.

ČTK