5. května 2017 10:24, aktualizováno  16:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přemet: Sobotka místo demise vlády odvolává Babiše. Další ministři ANO by v ní měli zůstat

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil na tiskové konferenci v Praze, že... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil na tiskové konferenci v Praze, že... | foto: ČTK

Praha Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na tiskové konferenci oznámil, že nebude podávat demisi vlády, místo toho se rozhodl podat prezidentu Miloši Zemanovi návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ten již na Hrad dorazil, prezident se s ním seznámí až v pondělí. Ministr má být odvolán k 9. květnu. Premiér věří, že Zeman bude postupovat dle ústavy a Babiše bez odkladu odvolá. Babiš nechá rozhodnutí o svém případném odvolání na Zemanovi. Řekl, že nevidí důvod k odchodu z vlády. Podle místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka by ve vládě jeho ministři měli i po odvolání ve vládě zůstat.

Bohuslav Sobotka ve svém postupu obrátil a nebude podávat demisi, protože Zeman si vykládá ústavu tak, že by měl odejít jen premiér. Zvolí jiné řešení. Problém je dle něj Babiš ve vládě. Výklad prezidenta republiky by podle Sobotky nevyřešil příčinu vládní krize, za kterou označil skandály vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše.

„Ten návrh (na odvolání Babiše) jsem již odeslal na Hrad a podle ústavy musí prezident vyhovět návrhu předsedy vlády. Prezident by bez zbytečného odkladu měl návrhu vyhovět,“ řekl Sobotka pro server Blesk.cz. Návrh již na Hrad dorazil, prezident Zeman je o něm informován. Podrobně se s návrhem seznámí až v pondělí, řekl jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Sobotka navrhuje Zemanovi odvolat ministra financí k 9. květnu.

„Pan prezident si se svým rozhodnutím trpělivě vyčká, především proto, že nelze vyloučit, že pan premiér opět svůj názor změní. Předpokládám, že celou věcí se pan prezident bude zabývat po návratu z návštěvy Číny.Datum 9. května si pan premiér může pověsit na Facebook a to je tak vše, co s tímto datem může dělat,“ doplnil nekompromisně Jiří Ovčáček pro ParlamentníListy.cz.

Faltýnek: ANO by mohlo být ve vládě i po odvolání

Ministři za ANO by měli zůstat ve vládě i v případě, že by prezident Miloš Zeman odvolal ministra financí a předsedu hnutí Andreje Babiše, míní první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. O takové dohodě mluvila také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), jenž v pátek Babišovo odvolání navrhl, ale hnutí viní z porušení koaliční smlouvy.

„Ano, my jsme dohodnuti, že bychom pokračovali ve vládě,“ řekla novinářům Šlechtová po schůzce členů vlády za ANO s Faltýnkem. Vicepremiér Babiš se jednání neúčastnil, je v Plzeňském kraji.

Babišovy skandály

Mezi artikulované skandály, kterými je Babiš podle Sobotky zatížen, patří neodvádění daní a úkolování novinářů v médiích, která v minulosti vlastnil, jak mají psát. Podle něj by to stačilo na odchod každého ministra, pouze Babiš se odejít zdráhá. Podle Sobotky se ministr financí nedokáže rozhodnout v zájmu státu, proto ho odvolává.

Premiér řekl, že se dostal do situace, kdy nebylo možné tolerovat setrvání Babiše ve funkci. Proto tento týden navrhl demisi celé vlády k polovině května s tím, že by ji bylo možné znovu sestavit na základě současné koalice, ale už bez ministra financí.

„K mému velkému překvapení začal prezident republiky veřejně interpretovat ústavu zcela v rozporu s ústavními zvyklostmi, zcela v rozporu s ústavní praxí, která tady byla bez výjimky v uplynulých letech v České republice realizována,“ řekl. „Ministr financí, který je reálně zatížen rozsáhlými skandály, by při takovéto interpretaci ze strany prezidenta ve vládě zůstal,“ vysvětlil Sobotka. Nebyl by naplněn smysl toho, proč demisi jako předseda vlády zvažoval.

Proto změnil názor a rozhodl se podat Zemanovi návrh na Babišovo odvolání. „Věřím, že alespoň v tomto případě bude prezident republiky postupovat v souladu s ústavou České republiky a v souladu s ústavou České republiky ministra bez zbytečného odkladu odvolá,“ dodal.

Babiš chce rozhodnutí nechat na Zemanovi

Když se slova pana premiéra dostaly k vicepremiérovi a ministru financí Andreji Babišovi, měl přednášku v Plzni. V rozhovoru pro Lidovky.cz řekl: „Já jsem měl zrovna přednášku s gymnazisty v Plzni. Co na to říct? Já tomu nerozumím. V zahraničí vypadáme jak banánová republika. Je to ostuda, poškozuje to naši pověst. Ničí to práci vlády. Ale samozřejmě v tom vidím spolupráci tradičních stran, i kolegové ve vládě ČSSD i KDU-ČSL jsou na jedné lodi proti mě.“

Babiš nechá rozhodnutí o svém případném odvolání na prezidentovi Miloši Zemanovi. Řekl, že nevidí důvod ke svému odchodu z vlády. Argumenty premiéra Bohuslava Sobotky jsou podle něj směšné.

Vedení hnutí ANO se v pátek sejde, aby rozhodlo o dalším postupu. Naskakovat na zoufalé hry ČSSD nechci, uvedl Babiš. Premiér je dle něj nekompetentní. „Co na to říct, pan premiér mění stanovisko počtvrté za pár hodin. Ty jeho argumenty jsou směšné,“ uvedl. Postoj premiéra je podle něj součástí kampaně ČSSD proti němu.

Zopakoval, že je sledován a odposlouchávám agenturou, která má blízko k rozvědce spadající pod ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). „Nemám na to samozřejmě důkazy, ale ty informace jsou. Považuji to za skandální spiknutí. ČSSD používá všechny prostředky, aby mne likvidovala,“ uvedl.

Reakce na vyjádření premiéra

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ocenil, že premiér pochopil, že demise celého kabinetu byla tragickou chybou. Ve snaze odvolat skandály zatíženého ministra financí Andreje Babiše může Sobotka počítat s podporou TOP 09, uvedl v tiskovém prohlášení Kalousek.

Kalousek řekl, že demisí celé vlády by se premiér alibisticky vzdával odpovědnosti. „Oceňuji, že premiér pochopil, že podání demise bylo tragickou chybou. Ve své snaze odvolat skandály zatíženého ministra financí může počítat s podporou TOP 09,“ napsal.

Pro Lidovky.cz se k situaci vyjádřil i Pavel Bělobrádek, který krok Sobotky chápe. „Premiér udělal jedinou věc, která byla za dané situace možná, aby nedošlo k destabillizaci kabinetu jako celku. Nebylo jasné, zda prezident přijme dle ústavních zvyklostí demise celé vlády a zároveň Miloš Zeman dával jasně najevo, že trvá na účasti Andreje Babiše ve vládě bez premiéra Sobotky. K tomu je třeba připočítat velmi nešťastné vystupování Andreje Babiše ohledně jeho ovlivňování novinářů, kdy nebyl schopen vyvrátit, že lidem lhal.“

Zástupci hnutí Starostové a nezávislí (STAN) rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky stáhnout demisi vlády a odvolat ministra financí hodnotí s pochopením. Podle předsedy STAN Petra Gazdíka to bylo nejméně špatné řešení. Poslanec Jan Farský mluví o tom, že Sobotka vyzval na souboj Babiše a prezidenta Miloše Zemana. „Rozhodnutí Bohuslava Sobotky považuji za nejméně špatné řešení z ostatních špatných řešení,“ uvedl na twitteru Gazdík.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se na svém twitterovém účtu začal vyjadřovat ohledně Sobotkova prohlášení. Dodal také, že premiér mění názory takřka každou hodinu. Hrad proto podle něj raději počká, zda si své svůj „přemet“ nerozmyslí. Dodal, že se prezident Zeman zeptá Babiše, zda se chce stát mučedníkem. Prezident podle něj bude postupovat uvážlivě a ve prospěch Česka.

Sobotka podle Petra Fialy (ODS) není hlavním viníkem vládní krize, ale agónii prodlužuje. Spolu s Babišem a Zemanem podle něj šéf vlády předvádí absurdní divadlo, prohlubují krizi a způsobují chaos. V tiskovém prohlášení Fiala zopakoval, že občanští demokraté jsou pro předčasné volby začátkem září.

Rovněž tak místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že člověk, jenž jako Sobotka mění každých 10 minut názor, by neměl být premiérem. Ke stejnému názoru došel i šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Podle něho Sobotka neměl zřejmě všechny kroky promyšlené s ohledem na situaci a ústavní právo. I strana KSČM je pro předčasné volby.

Postup ČSSD ve vládní krizi

„Dohodli jsme se, jaký bude náš postoj, premiér ho sdělí z prostor Úřadu vlády médiím, nechci předbíhat jeho vyjádření, shoda byla jednoznačná,“ řekl Zaorálek ještě před tiskovou konferencí Bohuslava Sobotky. Lídři ČSSD podle něj hodnotili čtvrteční události, ohledně závěrů o dalším postupu nebyly spory.

Ministr zahraničí Zaorálek kritizoval především to, jak Babiš přistupuje k nahrávkám zveřejněným na internetu, na kterých hovoří s redaktorem o připravovaných článcích o politických rivalech ve svých bývalých médiích. Zásahy do svobody médií označil Zaorálek za ohrožování demokracie podobné praktikám před rokem 1989.

Kauza kolem nahrávek se podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka nedotýká jen ministrů ČSSD, proti kterým měly skandalizující texty směřovat, ale poměrů v celém Česku. „Pokud jsou tu novináři využíváni k tomu, aby skandalizovali politiky, a není to věc jednoho novináře, ale je to celý systém, pak je to věc každého,“ řekl.

Babiš by podle Zaorálka měl odpovědět na podezření a místo toho se rozčiluje. „Naprosto devastuje politický systém, tak proč se rozčiluje? On doložitelně řekl, že tohle se neděje, že žádná média neovlivňuje, to přece není legrace,“ dodal Zaorálek. Babiš podle něj ani neřekl, že už se dalších zásahů nebude dopouštět, i když ani to by nestačilo.

Zaorálek se vrátil i k čtvrtečnímu setkání Sobotky s prezidentem Milošem Zemanem, který se choval, jako by přijal premiérovu demisi, ačkoliv Sobotka dorazil jen na konzultace. „Bylo to trapné a nedůstojné. Je špatné, když se osobní antipatie promítají do jednání na této úrovni,“ uvedl. Podstatnější jsou ale podle něj Babišovy skandály.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz