Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zeman nedůvěřuje Senátu a považuje ho za zbytečnou instituci. Úspěšným kandidátům ale pogratuloval

Miloš Zeman. foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA - Prezident Zeman nedůvěřuje Senátu. Prezident dlouhodobě Senát kritizuje, považuje ho za zbytečnou instituci. Zvoleným senátorům pogratuloval. Podle Zemana by rozpuštění Senátu pro Česko výraznou finanční úsporu a to v situaci, kdy by všichni současní senátoři dostali doživotní rentu, jako tomu bylo ve Švédsku.
  11:44aktualizováno  13:22

„Senát je obecně vzato zbytečná instituce, to ale přesto neupírá zásluhy lidem, kteří se do Senátu dostaly,“ uvedl prezident s tím, že je otázkou, co způsobuje, velice nízkou účast ve druhém kole senátních voleb.

Zeman nedůvěřuje Senátu a považuje ho za zbytečnou instituci. Úspěšným kandidátům ale pogratuloval

Prezident Zeman uvedl, že ve Švédsku Senát zrušili s tím, že tehdejší senátoři museli dostat doživotní rentu. Pokud by se něco takového mělo stát i v Česku bylo by to pro státní rozpočet stále výhodné. „Nechal jsem si udělat analýzu. Za posledních dvacet let, co existuje Senát, by doživotní renta pro senátory při zrušení horní komory ušetřila českému rozpočtu zhruba 14,5 miliardy korun,“ řekl Zeman.

Prezident Zeman by zároveň podpořil jednokolovou volbu do Senátu. Dodal, že dlouhodobě ho trápí nízká účast, která volby do Senátu provází. V ostatních volbách je podle něj účast výrazně vyšší. „Ptejme se, proč občané Senátu nedůvěřují,“ poznamenal. Dodal, že on mu také nedůvěřuje. V druhém kole nynějších voleb do Senátu prezident nevolil s odůvodněním, že mu nevyhovuje ani jeden z kandidátů, kteří postoupili.

Zeman řekl, že ho dlouhodobě trápí nízká účast, která volby do Senátu provází. V ostatních volbách je podle něj účast výrazně vyšší. „Ptejme se, proč občané Senátu nedůvěřují,“ poznamenal. Dodal, že on mu také nedůvěřuje a že Senát dlouhodobě považuje za zbytečnou instituci. „Na druhé straně to nijak neubírá zásluhy lidem, kteří získali i s tou nízkou volební účastí důvěru voličů ve svém volebním okrsku,“ řekl. Pokud by podle něj byly zavedeny jednokolové senátní volby, eliminovalo by se riziko z krajských voleb, kdy se proti vítězi spojili ostatní.

V druhém kole nynějších voleb do Senátu prezident nevolil s odůvodněním, že mu nevyhovuje ani jeden z kandidátů, kteří postoupili. V neděli opět své rozhodnutí obhajoval. V jeho volebním obvodě kandidovali Michael Žantovský (za TOP 09) a Václav Láska (SEN 21). Zeman mezi nimi nevidí výrazný rozdíl. „Řekl bych, že pan Žantovský je politicky poněkud zkušenější, ale výraznější rozdíl to není,“ poznamenal.

V senátních i krajských volbách neuspěla sociální demokracie. ČSSD podle Zemana pomůže, když bude mít lokální kandidáty, kteří budou mít důvěru voličů. Nyní tomu tak podle něj v řadě případů nebylo. Poukázal na to, že předseda strany Jan Hamáček, který má podle průzkumů vysokou důvěru voličů, ve volbách nekandidoval, stejně jako šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Hnutí ANO podle Zemana dostalo v senátních volbách výprask, protože mělo slabé kandidáty, zatímco v krajských volbách uspělo.

Zeman odmítl říct, kdo by měl být po volbách v čele Senátu. Je podle něj čistě na Starostech (STAN), kteří volby vyhráli, a ODS, koho do čela Senátu prosadí. Nyní je předsedou horní komory Miloš Vystrčil (ODS). Se Zemanem má spory kvůli své cestě na Tchaj-wan. Zeman ho proto odmítl zvát na porady ústavních činitelů k zahraniční politice ČR, Vystrčil je přitom druhým nejvyšším ústavním činitelem v zemi. V neděli prezident řekl, že na tyto schůzky jakéhokoli jiného šéfa Senátu zvát bude.

Autoři: ,

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč