Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Připomeňte si: 13 kauz roku '13 na serveru Lidovky.cz

Česko

  6:00
PRAHA - Tým redaktorů serveru Lidovky.cz vám letos nabídl celou řadu původních zpráv i exkluzivních kauz. Ať už se jednalo o pochybné příjmy vysokých státních úředníků, kauzu Torubarov nebo celou řadu zajímavých informací kolem případu Rath. Připomeňte si, co vše jste si u nás letos přečetli jako první.
13 kauz roku '13 na serveru Lidovky.cz. (Ilustrační foto)

13 kauz roku '13 na serveru Lidovky.cz. (Ilustrační foto)

Kauza byt Novotné

Johana Novotná (ČSSD), svého času pravá ruka stíhaného exhejtmana Davida Ratha, si pořídila luxusní bydlení za 12 milionů korun - bez hypotéky. Na otázku serveru Lidovky.cz, jak si na něj vydělala, dosud věrohodně neodpověděla. Její příjmy mohlo poodhalit majetkové přiznání. Jenže bývalá vysoce postavená úřednice Středočeského kraje ho nikdy neodevzdala. A kraj se jí zastal. Prý nemusela.

ČTĚTE VÍCE:

Kauza Torubarov

Začalo to dramaticky: Letiště Václava Havla, čtvrtek 2. května 2013. Na poslední chvíli se ministři české vlády pokoušejí zastavit ruské letadlo, na jehož palubě je vydávaný ruský podnikatel Alexej Torubarov. Personál letiště dokonce na pokyn ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) před ruské letadlo přistavuje cisternu, aby zabránil vzlétnutí. Příběh podnikatele Torubarova, na který upozornily Lidovky.cz, se od té doby vyvíjí. Před pár dny utekl z Ruska, kde s ním probíhá soud, kvůli obavám o život. Nyní je v táboře pro uprchlíky poblíž ukrajinsko-maďarské hranice a chce se vrátit do Česka, kde má rodinu.

ČTĚTE VÍCE:

Kauza Rath

K soudu se letos dostala největší korupční aféra novodobé české historie. Server Lidovky.cz o průběhu hlavního líčení v kauze Rath podrobně informoval, navíc ke kauze nabízel podstatný kontext a řadu exkluzivních materiálů. S Davidem Rathem redakce přinesla obsáhlý dvoudílný rozhovor.

ČTĚTE VÍCE:

Kauza Příbram

Pouhá shoda náhod, nebo odměna za laskavost? Policista příbramské kriminálky Emil Mašanka odložil vyšetřování sporného prodeje polikliniky v Příbrami, které odklepla radnice pod vedením Josefa Řiháka (ČSSD). A jak zjistil server Lidovky.cz, krátce po zvolení Řiháka hejtmanem získal lukrativní místo v úřadu Středočeského kraje.

ČTĚTE VÍCE:

Vzpomínky katovy dcery

O vztahu s otcem se jí těžko mluví a novinářům se vyhýbá. Přesto udělala dcera rudého prokurátora a soudce Karla Vaše výjimku. V rozhovoru pro server Lidovky.cz popsala vztah k otci, pocity při sledování dokumentu o něm nebo telefonát se synem generála Heliodora Píky, jehož Vaš společně s dalšími 19 nevinnými poslal na šibenici.

ČTĚTE VÍCE:

Dotace pro hotely politiků

Server Lidovky.cz se letos také podrobně podíval na to, jak evropské dotace pomáhají se stavbou soukromých hotelů a penzionů. Ukázalo se, že  v žebříčku 12 nejvyšších dotací figuruje hned několik projektů, které mají blízko k regionálním politikům, kteří mají zase blízko k politice přerozdělování evropských prostředků. Třetí nejdotovanější hotel budovaný z peněz EU staví Jindřich Řehák, který jako obviněný figuruje v korupční kauze Davida Ratha.

ČTĚTE VÍCE:

Ministerské odměňování

I letos se server Lidovky.cz zajímal o to, jaké platy a odměny si rozdělili úředníci na ministerstvech. Detailní sonda do mzdového hospodaření jednotlivých rezortů ukázala i třeba na případ Viléma Žáka, který si jako poradce hned dvou ministrů vydělal více než nejlépe placený náměstek na ministerstvu financí. Který rezort byl nejštědřejší a kde se naopak šetřilo?

ČTĚTE VÍCE:

Boj proti bankovním poplatkům

Zdravotní sestra Růžena Macháčková nesplatila korunu z úvěru, který si vzala v bance. Ta jí za to vyměřila poplatek 150 korun. Ozvala se a zvítězila. Ale jen částečně. Chce totiž vrátit také poplatky, které platila za vedení úvěrového účtu - stejně jako dalších zhruba 300 tisíc lidí, kteří letos podali hromadnou žalobu na finanční domy. O tom, kdo má ve sporu navrch, má brzy rozhodnout Ústavní soud. Přečtěte si "poplatkové" příběhy, které letos zmapoval server Lidovky.cz.

ČTĚTE VÍCE:

Hazardní byznysmeni

Policie má letos za sebou největší zátah proti nelegálním hernám v historii Česka. Jak zjistily Lidovky.cz, za rozsáhlou sítí heren, které fungovaly pod krycím názvem Život je hrou, stojí hazardní byznysmeni, kteří figurují v herním průmyslu už od 90. let. Na obvinění v případu se ale zatím čeká.

ČTĚTE VÍCE:

Trable kmotra Nováka a jeho manželky

On skončil za mřížemi, ona trestu unikla. Manželé Alexandr a Eva Novákovi mají za sebou krušný rok. Severočeského kmotra Nováka dostihla spravedlnost, začal si odpykávat čtyřletý trest za korupci a Lidovky.cz zjistily, že jeho ženu chtěla ve stejném případu stíhat rakouská justice. Koncem roku si to ale pro nedostatek důkazů rozmyslela. Zmapovali jsme také cestu úplatku, kvůli kterému je teď Novák ve vězení. Z analýzy vyplývá, že se 42 milionů nikdy nepodařilo dohledat... Pro doplnění: Novák dostal pokutu pouze 5 milionů korun.

ČTĚTE VÍCE:

Pochybné reportáže ČT

Veřejnoprávní televize se v letošním roce moc nevyznamenala. Nejenže vedení už půl roku řeší krizi a stížnosti redaktorů na cenzuru ve vysílání. Server Lidovky.cz navíc vydal sérii článků mapující tendenční reportáže. V těch vystupovali "obyčejní diváci" vychvalující stavební spoření, výběr dovolené na webu či alarmy, ve skutečnosti to ale byli zaměstnanci a vysocí manažeři firem, jejichž produkt redaktoři chválili. ČT před problémem schovala hlavu do písku, redaktoři prý byli o problému poučeni.

ČTĚTE VÍCE:

Půl milionu pro exposlance Zgarbu

Upozornili jsme na přivýdělek vykroužkovaného poslance ČSSD Petra Zgarby. Ten se bez předchozích zkušeností v oboru stal poradcem státní firmy ČD Cargo. Mandátní smlouva mu zajišťovala po téměř dva roky paušální odměnu 35 tisíc korun, náplň jeho práce přitom byla dosti nejasná, měl provádět "průzkumu trhu v nákladní dopravě" a vyhodnocovat "situaci na přepravních trzích". Když se redakce zajímala o to, co Zgarba pro ČD Cargo vykonal, firma odpověď odmítla s tím, že je to tajné.

ČTĚTE VÍCE:

Vila úředníka Nestrašila

Server Lidovky.cz odhalil problémy vysoce postaveného úředníka Václava Nestrašila. Muž, který hlídá problematický systém elektronického mýtného, si postavil luxusní dům za 15,5 milionu korun a porušil přitom zákon o střetu zájmů, když milionové transakce nepřiznal. Nestrašil se bránil, že "to určitě má přikrytý", od přestupkové komise nicméně dostal pokutu. Pochybnosti o původu peněz na luxusní dům ale přetrvávají.

ČTĚTE VÍCE:

Autor: