130 let

Proč přibývá plžů?

Česko

záhady všedního dne

VČesku se stále více prosazuje plzák španělský. Jaké jsou příčiny? Ptá se Iva J. z Aše. Odpovídá Michal Horsák z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brně:

Plzák španělský (Arion lusitanicus) je u nás nepůvodní a jediný vysloveně invazní suchozemský plž. Pochází ze západní Evropy, u nás poprvé pozorován po roce 1990 a první ohnisko kalamitního přemnožení bylo na východě Čech.

Nyní už je téměř v celé republice, zejména se mu daří v člověkem silně ovlivněných, nížinatých a vlhčích regionech. Do málo narušené přírody proniká jen omezeně. Negativní lidský vliv na přírodu mu nevadí, a tak může obsadit ekologický prostor po druzích, které lidské zásahy v přírodě snášejí špatně.

V novém prostředí nemá dostatek přirozených nepřátel, proto se množí neomezeně. Spíše než šíření pozorujeme v posledních letech kolísání velikosti populací. Mladí jedinci a snůšky vajíček snadno přežijí mírnou zimu, příznivě působí také vlhčí počasí během léta.

Jak tomuto druhu čelit? Obecně bych nedoporučil chemické přípravky, řeší situaci jen přechodně, a navíc mohou zabíjet i přirozené nepřátele: střevlíky, ježky, i jiné plže, kteří mohou požírat snůšky plzáků. Nejlepší je ruční sběr hlavně před dobou kladení vajíček (květen a červen). Plzáky pak usmrtíme zasolením nebo utopením v PET lahvi.

Důležitá je i údržba pozemku, zmenšení míst, kde plzáci přečkávají suchá a chladná období roku. Jejich „líhništěm“ jsou nesekané a stinné plochy s vysokou vegetací, kompostiště, složené dřevo a další neudržovaná místa. ved Vážení čtenáři, dotazy do této rubriky posílejte na adresu AMC Lidové noviny, ulice Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 nebo e-mailem na zahady@lidovky.cz.

Obálku označte Věda - záhady.