130 let

Proč se stále měníš?

Česko

JAK TO VIDÍ...

My ženy jsme prý tajemné, neodhadnutelné, proměnlivé a nestálé, zatímco muži jsou jednoznační, čitelní a stále stejní. Mění snad jen z fáze „zapnuto“ na „vypnuto“. Čím to?

Často se nám ženám změní několikrát za měsíc nejen pocity, ale i náhled na okolí... Svět některým z nás někdy trošku zešedne - a jsme méně předpověditelné než naši mužští bližní. Měníme se podezřele pravidelně - vlastně třikrát do měsíce. U některých žen jsou tyto propady nálad tak silné, až si tento syndrom nalezl své jméno, říká se mu předmenstruační. V první fázi cyklu to mají s námi muži lehké. Jsme usměvavé, vtipné, záříme a flirtujeme. Naopak během krvácení jsme jaksi protivné a hádavé skoro všechny.

V mýtech a pohádkách se objevuje trojice žen - sudiček. Panna, Matka a Stařena. I v pohádce o Šípkové Růžence První Sudička prorokuje samé krásné a milé věci, Ta Zlá holčičce prorokuje smrt a pak Ta Moudrá kletbu mírní a nabízí řešení, pokud bude dostatek trpělivosti. V řecké mytologii jsou také tři strážkyně osudu. První začíná nit lidského příběhu, druhá hlídá, aby se na niti netvořily uzlíky, a třetí stříhá nůžkami nit lidského života, když se osud naplní. To přece není náhoda. V mužské obdobě nic takového není, pomineme-li Slunečníka, Měsíčníka a Větrníka, kteří jsou vysloveně odvarem oněch tří sudiček.

Není to, o čem nás mýty a pohádky učí, vlastně bio-logické a také dobře použitelné, chceme-li porozumět ženskému tajemství a proměnlivosti anebo mužskému hrdinství a únavě?

Každá z nás je po celý produktivní život pod vlivem tří hormonů -estrogenu, progesteronu a testosteronu. Estrogen zvyšuje atraktivitu i aktivitu ženy, napíná pokožku a zvyšuje odvahu riskovat. Žena se jeho vlivem cítí náhle mladší a krásnější, připravená se zamilovat.

Progesteron, který ženu „chystá“ na mateřství, z nás dělá uprostřed cyklu klidnější, introvertní a po bezpečí a klidu toužící putičky, občas náchylnější k pláči nebo toužící podělit se o trápení s přítelkyněmi. A na konci cyklu, když estrogen i progesteron v naší krvi i mozku klesnou, začneme se pod vlivem převládající hladiny testosteronu víc bouřit, někdy i hádat, jsme ironické a někdy vysloveně protivné.

Oproti tomu muž hlavně pod vlivem testosteronu operuje jen ve dvou polohách -akce a odpočinek. Nabitý testosteronem cítí odvahu k akci, rozhodnost a mnohdy se může projevovat i agresivně, zvlášť v bouřlivém mládí. Jak se ale testosteronový příliv z mozku vytratí, uléhá, a pokud neusne vyčerpáním, odpočívá tak naplno, jak se nám, ženám, o tom může jen zdát.

Mýty i pohádky hovoří o světě takovém, jaký je. Ne o tom, jaký by se nám, civilizovaným občanům, hodil. V pohádkách nejsou „občané“, ale muži a ženy. Bojovní a spící hrdinové a proměnlivé, tajemné a neuchopitelné sudičky a víly.

Nás ženy můžete, pánové, vnímat každý měsíc jako mladé žádoucí princezny a sportovkyně, se kterými se lze přátelsky škádlit a zamilovat se, pak nás plačící a bezbranné smíte chránit, vyslechnout a poskytnout pocit bezpečí. Kolem menstruace se nám kliďte z cesty nebo si užívejte našich ironických postřehů.

Žádná žena nemusí svému hrdinovi zevšednět. Je třikrát do měsíce jiná. A vždy může být zajímavá a svá. Ale musí svého milého nechat po tvrdém boji se světem pořádně a v klidu vyspat... každý den. Není ten bio-logický řád krásný?

O autorovi| KATEŘINA CAJTHAMLOVÁ, Autorka je lékařka

Autor: