130 let

Prodej vojenských bytů provází spor

Česko

Nájemníci se bojí, že do prodeje vstoupí třetí osoba a pro ni budou platit lepší podmínky než pro současné obyvatele

PRAHA Blok panelových domů v pražských Řepích působí udržovaně. Rekonstruovanou fasádu a nově instalovaná plastová okna nejde přehlédnout.

Správcem je ministerstvo obrany, přesněji Správa vojenského bytového fondu (SVBF), která na začátku července schválila plán prodeje těchto bytů.

Nájemníci, kteří o koupi usilují dlouho dobu, by tento krok měli přivítat s radostí. Jenže překvapují.

Za iniciativou vidí tlaky „mafie“, která si chce byty přihrát do vlastních rukou. „Podmínky prodeje vytvářejí prostor lidem, kteří chtějí s privatizací manipulovat,“ tvrdí zástupce nájemníků Ladislav Červinka.

„Cílem není byty odprodat dlouhodobým nájemníkům, ale nastavením obtížně dosažitelných podmínek, které v řadě případů nájemníci nebudou schopni dodržet, celé domy následně za výrazně nižší cenu prodat třetí osobě,“ sdělil LN zdroj z armády.

Třetí osoba? Bývalí úředníci, tvrdí nájemník Ladislav Červinka své nařčení dokládá článkem ze zásad prodeje vojenských bytů. Ty byly schváleny na začátku letošního července. Mimo jiné se v nich například píše, že podmínku, podle níž budou byty prodány právnické osobě složené ze současných nájemníků za ceny v čase a místě obvyklé, se nevztahují na třetí osobu. „Považuji to za vrchol urážlivého přístupu, který umožňuje odkoupení bytových domů dalšími zájemci za zcela jiných podmínek, než je nabízeno nájemníkům,“ stěžuje si Červinka.

Dodává, že těmi by mohli být bývalí vojáci, úředníci ministerstva obrany či bývalá vedení SVBF. Právě odvolání jejího šéfa Romana Hošty byl jeden z prvních kroků, které na ministerstvu provedl jeho nový šéf Alexandr Vondra.

Hošta se proti nařčením ohrazuje a říká, že se naopak snažil nájemníkům pomoci a uspíšit přípravu prodeje.

Vedení ministerstva obrany s Červinkovou kritikou rovněž nesouhlasí. „Navržený prodej právnické osobě složené z oprávněných nájemců je optimálním řešením a ministerstvo nikdy neuvažovalo o jiném způsobu prodeje,“ říká za ministerstvo jeho mluvčí Vladimír Lukovský. Podle něj se ani obyvatelé nemusí bát, že by je při nákupu někdo předběhl. „Až v případě, když o koupi bytových domů neprojeví zájem nájemci, stane se tento majetek předmětem veřejného výběrového řízení,“ reaguje Vladimír Lukovský.

Prvotní právo má na nákup právnická osoba složená minimálně z 55 procent nájemníku. Úředníci tak ustoupili ze svého původního plánu, kdy mělo spolupracovat sedmdesát procent nájemníků.

Ministerstvo obrany nyní mezi jednotlivými nájemníky anketními lístky zjišťuje, jak velký zájem by byl o případný prodej.

Tento postup se ale u obyvatelů pražských vojenských bytů opět nesetkal s radostí.

Podle několika oslovených nájemníků jim neustálé odkládání možnosti nákupu bytů vadí. „Každý rok navíc platíme vyšší nájemné,“ reaguje jedna z obyvatelek vojenského sídliště v Praze-Řepích. „Takže už bych byla konečně ráda, kdyby přišla konkrétní nabídka,“ dodává.

Zlobí se i proto, že armáda dříve odprodávala byty za symbolickou cenu. To už ale současná legislativa nedovoluje. Hodnotu bytu určí odhad podle „ceny v daném místě a čase obvyklé“.

***

PRAVIDLA PRODEJE * Ministerstvo obrany má nyní v úmyslu prodat v Praze 21 komplexů se 1456 byty. * Přesný počet nájemců, kteří by o koupi bytu do vlastních rukou stáli, zatím ministerští úředníci neznají. Říct by jim to měla anketa, která mezi obyvateli probíhá. Nyní je vyhodnocena z 86 % a většina by o koupi stála. * Minimální kupní cena bude vycházet ze znaleckého posudku na ocenění nemovitosti. Neprodávají se tedy jednotlivé byty, ale celé nemovitosti. * Prodej ministerstvo přednostně nabídne právnické osobě založené z nájemců nemovitosti. Musí ji tvořit minimálně 55 % nájemců bytů v daném komplexu. Podle ministerstva byl tento postup zvolen proto, aby umožnil prodej nájemcům bytů. * Když o koupi neprojeví zájem nájemci, tedy právnické osoby jimi založené, bude tento majetek ministerstva obrany prodán ve veřejném výběrovém řízení.

Autor: