130 let

Prozrazení agenti? Prý bývalí

Česko

PRAHA Jména svých agentů vydávají zpravodajské služby jen pod nátlakem. Jak ovšem upozornil deník MF DNES, vojenské zpravodajství je zveřejnilo bez bolesti. „Plnění úkolů v zahraničí to neohrozí,“ krotí zjištění Vladimír Lukovský z ministerstva obrany.

Aby splnilo zákon, muselo ministerstvo předat seznam agentů z dob komunismu badatelům. „Archiv bezpečnostních složek obdržel protokoly Zpravodajské služby generálního štábu v deseti knihách,“ přibližuje Katka Volná z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Jenže rejstřík obsahoval jména spolupracovníků, kteří v rozvědce zůstali i po roce 1990. „V dílčích předávacích protokolech se konstatuje, že některé dokumenty mohou obsahovat i údaje po rozhodném datu 15. února 1990 a že se archiv zavazuje nakládat s nimi podle zákona,“ pokračuje Volná. „Seznam pak byl na webu Archivu bezpečnostních složek od letošního března do června,“ dodává.

MF DNES upozornila, že přehled obsahoval informace o stále aktivních agentech, a kdokoliv si tak mohl jejich jména zkontrolovat.

„Teď se to dozvědí například obchodní partneři“ Závažnost dopadu ale ministerstvo obrany mírní. „Jak to říct, bylo to trochu nafouknuté,“ reaguje Jan Pejšek z ministerstva. „Seznamy, které jsme badatelům poskytli, neobsahovaly jméno jediného agenta, který by pro nás pracoval i nyní,“ dodává.

„K velkému bezpečnostnímu riziku nedošlo, šlo o bývalé kmenové příslušníky rozvědky,“ říká k tomu bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

„Ovšem jako problém vidím to, že stát zveřejnil jména lidí, kteří ve službě pracovali patnáct let po revoluci, a teď se to například dozvědí jejich obchodní partneři,“ dodává Šándor jedním dechem.

Podle něj Česká republika vyslala signál do zahraničí. „Každá tajná služba potřebuje spolupracovníky v cizině. Ti teď nemají jistotu, že jejich jméno nebude někdy prozrazeno,“ předvídá Šándor.

ÚSTR už dříve pojmenoval viníka. Jeho dočasný ředitel Zdeněk Hazdra v červnu odvolal ředitele Archivu bezpečnostních složek Ladislava Bukovszkého. Už tehdy odůvodňovalo vedení vyhazov tím, že zveřejněním seznamů obsahujících údaje po 1. lednu 1990 došlo k porušení zákona.

Autor: