Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza LN: Radní vzali vodní klenot pod ochranu. Zastavili tajemného developera

Vodní zdroj v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodní zdroj v Praze | foto: Lidové noviny

PRAHA Dvacet článků od loňského prosince a přesně osm měsíců věnovaly LN odkrývání kauzy boje o podzemní vodní dílo na pražském Smíchově. Cenný zdroj vody se mohl ocitnout v nebezpečí masivní výstavby. Včera nastal konečně posun.

Alespoň prozatím rada hlavního města ustála nátlak tajemného developera CWI Smíchov, kterému svým postupem nahrály magistrátní odbory a ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

Radní v pondělí zastavili řízení, ve kterém se hrálo o sejmutí stavební uzávěry ležící na několika smíchovských pozemcích poblíž nádraží a Císařské louky. „Vzniklo to v dobách dřívějších, spousta věcí tu probíhala podezřele,“ řekl LN primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Udělení výjimky ze stavební uzávěry požadoval developer CWI Smíchov, který kvůli ní nemůže postavit na svých pozemcích obří komplex kanceláří a bytů. Uzávěra tam však neleží jen tak. Pod pozemky se nachází cenný vodní zdroj a dílo, které by v případě nouze mohlo pitnou vodou napojit až 600 tisíc obyvatel. Odborníci mají obavu, že rozsáhlý projekt může vodní dílo poškodit.

Marvanová v akci

Klíčovou roli v zamítnutí stavební výjimky sehrála radní a právnička Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu). Zjistila, že problém způsobili úředníci magistrátu. O zrušení stavební uzávěry ve smíchovské oblasti požádali již na podzim 2017 radu hlavního města ředitelé odborů pro územní rozvoj a strategické investice Martin Čemus a Karel Prajer.

Povolení výstavby na pozemcích developera mělo být součástí revitalizace a rozšíření Nádražní ulice. Vzhledem k tomu, že politici bezmála dva roky o stavební uzávěře nedokázali rozhodnout, vložilo se do akce ministerstvo pro místní rozvoj.

Pražským radním v červenci nařídilo, aby do 30 dnů ve věci rozhodli. To však byl problém, protože radnice si ze všeho nejdřív potřebuje opatřit znalecké materiály, které určí, za jakých okolností lze v místě stavět, aniž by se riskovalo poškození podzemního vodního pokladu.

Podle Marvanové není záměr přestavby Nádražní ulice a s tím spojené povolení výstavby i na pozemcích CWI Smíchov nikde oficiálně evidovaný a magistrátem schválený.

„Celé je to absurdní. Návrh akce a záměru revitalizace Nádražní ulice ze strany investičního odboru nebyl vůbec evidován a vůbec není aktuální. To znamená, že žádost o výjimku ze stavební uzávěry je irelevantní. Žádost byla stažena a řízení zastaveno, protože odpadl jeho důvod,“ řekla LN Marvanová. Přístup dotčených úřadů považuje za podezřelý. Proč se to stalo?

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!