Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
9. dubna 2019 19:19, aktualizováno  21:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radnicí v Rýmařově otřásl výbuch. Jeden člověk byl zadržen

Radnice v Rýmařově po úterním výbuchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radnice v Rýmařově po úterním výbuchu. | foto: ČTK

RÝMAŘOV (Bruntálsko) Radnicí v Rýmařově na Bruntálsku otřásl v úterý okolo 17.00 výbuch. Při explozi nebyl nikdo zraněn. Večer policisté na svém twitteru oznámili, že zadrželi člověka, kterého v souvislosti s výbuchem prověřují. Rýmařovský starosta Luděk Šimko řekl, že v budově v době výbuchu bylo několik lidí, nikdo na radnici ani v jejím okolí ale při výbuchu nebyl zraněn. Uvedl, že podle nepotvrzených informací někdo na radnici přinesl výbušné zařízení.

Policejní mluvčí Pavla Jiroušková potvrdila pouze výbuch na radnici. „V tuto chvíli probíhá ohledání místa činu, zajišťování stop a další procesní úkony,“ řekla mluvčí.

„Co mám informace, tak ještě v objektu byli tři lidé. V celém spodním patře to rozbilo okna, vyvalilo okenice, takže jsem rád, že se nikomu nic nestalo,“ řekl starosta Šimko. Radnice bude ve středu uzavřená.

Výbuch na radnici zažili v roce 2005 v Havířově. Krátce po poledni 10. prosince 2005 otřásla budovou exploze, když neznámý člověk na toaletách odboru sociálních věcí zapálil papír a do ohně vložil tlakovou nádobku blíže neurčeného spreje. Nikdo nebyl zraněn, škody byly nepatrné.

S Havířovem je také spojena jedna z největších tragédií na radnicích. V září 2006 zde bývalý ředitel Technických služeb Havířov Pavel Slíva během zasedání havířovského městského zastupitelstva zastřelil ekonomického náměstka primátorky Martina Balšána (ČSSD). Krátce předtím zastřelil v Ostravě pětapadesátiletou advokátku Ivanu Kabzanovou, která technické služby zastupovala. Po druhé vraždě se Slíva sám zabil. Slíva pravděpodobně střílel kvůli sporu o cenu akcií TSH, jež získal ještě jako ředitel společnosti.

Fyzické útoky na představitele obcí nejsou ojedinělé. Například v prosinci 2017 zaútočil muž sekerou a nožem na starostu Jistebnice na Táborsku. Napadený starosta skončil v nemocnici, útočník ve vazbě. V únoru 2013 provoz registru vozidel v budově říčanské radnice narušil incident, při němž jeden z klientů napadl pracovnici za přepážkou a poté i přivolaného strážníka. Žena utrpěla lehké zranění.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...