130 let

Rampouchy zraňují děti

Česko

NOVÉ NEBEZPEČÍ Několik lidí bylo vážně zraněno po pádu sněhu a rampouchů z budov * Za střechy odpovídají majitelé domů

PRAHA Vážné zranění školáka na Táborsku. Vážné zranění ročního kojence v Praze. A to vše kvůli padajícímu sněhu a ledu ze střech budov v Česku. Sníh taje a přibývá pádů rampouchů a především úrazů. Na pozoru by se ale měli mít také majitelé budov, v některých případech by jim hrozily roky vězení. Jeden z nejvážnějších případů se stal včera ve Svatoslavově ulici v Praze-Nuslích. Odlomený rampouch spadl přímo do projíždějícího kočárku a vážně zranil na hlavě ročního kojence. Dítě leží na jednotce intenzivní péče na dětské klinice chirurgie a traumatologie v krčské Thomayerově nemocnici. Případnou trestní odpovědnost majitele domu prověřuje policie.

Vážné případy jsou hlášeny i z dalších částí země. V Mladé Vožici na Táborsku spadl ledový špičák na devítiletého chlapce ze střechy školy. V bezvědomí jej lékaři dopravili do nemocnice v Táboře, odkud byl vrtulníkem transportován na oddělení v Praze-Krči, stejně jako výše zmíněný kojenec.

Tající sníh spadl i na skupinu lidí v Plzni. Jedna žena je s krvavým zraněním na chirurgii. Už v pondělí večer měl smůlu dvacetiletý mladík v Ostravě. Sníh na něj spadl z pětimetrové výšky. Skončil na tamní traumatologii.

Úklid stojí až 15 tisíc korun Mluvčí hasičského záchranného sboru Petr Kopáček uvedl, že v těchto dnech jsou plně vytíženi strháváním nebezpečného sněhu a ledu. „Jezdíme na místa, kde je největší nebezpečí úrazu nebo zničení majetku. Většinou jde o frekventovaná místa – školy, zdravotnická zařízení a podobně. Někdy je náš dojezd v delším časovém úseku, protože jsou všechny jednotky v terénu,“ řekl včera LN Kopáček.

Paradoxně nejnebezpečnějším místem se stávají uklizené a páskami neohrazené chodníky. Po nich lidé chodí nejčastěji a neuvědomují si možnost pádu sněhových plátů.

Podle zákona nese odpovědnost za odklizení tajícího sněhu a rampouchů majitel domu. Zda si nechat sníh ze střechy odklidit od specializovaných firem si rozmýšlejí i kvůli poměrně vysoké ceně zákroku. Ta se podle zjištění LN pohybuje okolo 900 korun za hodinu práce. U bytových domů jde poté o částku až patnáct tisíc korun.

Podobná nečinnost ale majitele domů může dostat až k soudu. Svědčí o tom například případ, který se odehrál v roce 2006 na Přerovsku. Kus ledu ze střechy jednoho domu se zřítil na roční dítě v kočárku. Podle policie nesla odpovědnost za nehodu majitelka domu. Ženě hrozily až dva roky vězení, soud ji ale nakonec zprostil obžaloby.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Někteří majitelé domů proto alespoň dočasně během včerejška nebezpečná místa ohraničovali páskami. Lidé však často na tuto výstrahu nedbají.

„Nerozumím tomu. Když jsem byl na pražském magistrátu, naproti z Karolina strhávali sníh a místo bylo ohrazené. Lidé přesto přes tento chodník stále proudili a vůbec si neuvědomovali nebezpečí úrazu,“ komentoval včera situaci šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz. Podle něj bylo do včerejšího večera v metropoli po pádu sněhu ošetřováno a odváženo pět lidí. V pondělí jich bylo osm.

Pokračující tání navíc působí, že sníh je den ode dne těžší. Podle lidí z meteorologického ústavu je jeho váha na jeden metr čtvereční až kolem dvaačtyřiceti kilogramů.

V případě zranění kojence je správcem domu, ze kterého se nebezpečný led utrhl, městská část Praha 4. Podle mluvčí úřadu Žanety Pilařové se věc prošetřuje. Z fotografií je ale podle ní patrné, že na domě městské části stále leží sněhová pokrývka, zatímco na vedlejším domě už chybí.

„Pracovnice, která ráno kontrolovala stav sněhu na domech, si nevšimla možného nebezpečí. Jako nebezpečný označila jiný dům, před kterým proto radnice uzavřela chodník,“ řekla Žaneta Pilařová ČTK.

Autor: