20. prosince 2016 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath nemá vyhráno. Vrchní soud se postavil za Salačovou, říká obhájce korunní svědkyně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
David Rath a Ivana Salačová. Svědectví Salačové Rathovi u soudu přitěžuje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath a Ivana Salačová. Svědectví Salačové Rathovi u soudu přitěžuje. | foto:  Šimon, Lidové noviny

Vrchní soud zasadil žalobcům v kauze Davida Ratha těžký direkt. Rozhodl, že v korupčním případu není možné použít klíčové odposlechy kvůli formálnímu pochybení soudů. Advokát korunní svědkyně Salačové ale jako jeden z mála tvrdí, že Rath ještě vyhráno nemá.

KAUZA RATH NA SERVERU LIDOVKY.CZ

Vrchní soud rozhodl, že odposlechy, klíčový důkaz proti bývalému mocnému politikovi Davidu Rathovi a jeho spolupracovníkům, kteří byli krajským soudem nepravomocně odsouzeni k mnohaletým trestům ve vězení a propadnutí milionového majetku, nesmí být během slyšení použity. Zdůvodnil to tím, že soudci v Ústí, kteří nasazení štěnic potvrdili, pouze zkopírovali policejní návrh a své rozhodnutí nijak nezdůvodnili. Více ZDE:

Nečekaný verdikt rozčílil vrchní státní zastupitelku v Praze lenku Bradáčovou i ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Proti rozhodnutí podali stížnost, ppokud bude uznána, odposlechy budou moci být u soudu použity.

I bez nich by však krajský senát v čele se soudcem Pacovským mohl dospět k podobnému rozhodnutí jako v prvním případě. Alespoň je o tom přesvědčený advokát Vojtěch Veverka, jenž obhájoval podnikatelku Ivanu Salačovou. Ta získala postavení psolupracující obviněné, detailně popsala konání organizované skupiny i způsoby, jak se uplácelo kvůli zakázkám ve Středočeském kraji, který Rath z pozice hejtmana vedl.

„Za důležité považuji pasáž zabývající se inženýrkou Salačovou. Soud výslovně odmítl, že její slova by byla nedůvěryhodná. Naopak vrchní soud uvedl, že její svědectví odpovídá ostatním důkazům, a že je třeba odmítnout průpovídky typu ‚byla naučená od policistů‘,“ řekl LN advokát Veverka.

Ivana Salačová s policisty spolupracovala. Od soudu odešla s podmíněným trestem.
„To je předčasné“, zareagoval Rath na otázku, zda je už připraven na nástup do vězení.

Právě její svědectví hrálo důležitou roli vedle odposlechů. Salačová totiž detektivům popsala, jak fungovala skupina okolo exhejtmana Ratha. Stala se díky tomu spolupracujícím svědkem, kterému udělil soud „pouze“ podmínku a peněžitý trest.

Veverka rovněž dodal, že dle jeho názoru vrchní soud důkazy nezpochybnil. „Musím podotknout, že v usnesení se píše, že shození odposlechů neznamená, že se trestné činy neprokázaly. Jde spíše o doporučení, aby krajský soud dané činy znovu posoudil. Jinými slovy vrchní soud doporučil, zda by k odsouzení nestačily jiné důkazy bez odposlechů a sledování. Vrchní soud neřekl, že obvinění mají být zproštěni, nebo že by existovala důkazní nouze. Rovněž doporučili důkladné vyslechnutí policisty Gregora,“ pronesl Veverka.

okoOndřej Koutník, mprMartin Prachař
  • 10Diskuse