Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rath sestavil první žebříček svých nemocnic

Česko

  9:12
PRAHA - Nejkvalitněji ze všech státních nemocnic se o pacienty starají v pražském Ústavu péče o matku a dítě. Naopak pozor by si měli dát pacienti mířící do Úrazové nemocnice v Brně. Alespoň pokud se budou řídit pořadím, které z jemu podřízených lůžkových zařízení nechal sestavit ministr zdravotnictví David Rath.
Žebříček nemocnic byl podle vedoucího oddělení kvality zdravotní péče Pavla Březovského sestaven na základě vyhodnocení údajů za první pololetí 2005, které nemocnice zaslaly Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Jde třeba o počty hospitalizovaných, zemřelých, pacientů s pooperačními komplikacemi či těch, kteří se v nemocnici nakazili.
Jak si podle Ratha
stojí nemocnice?

1. Ústav pro matku a dítě
2. FN u sv. Anny Brno
3.-8. Všeobecná fakultní Praha
3.-8. Fakultní Thomayerova
3.-8. FN Motol
3.-8. Nemocnice Na Homolce
3.-8. FN Královské Vinohrady
3.-8. FN Plzeň
9. FN Bulovka
10.-11. FN Brno
10.-11. Masarykův onkol. ústav
12.-14. IKEM
12.-14. FN Hradec Králové
12.-14. FN Olomouc
15. FN Ostrava
16. Úrazová nemocnice Brno


„Z každého z 26 parametrů se udělal průměr. Výsledek o více než deset procent lepší byl považován za jedna, o více než deset procent horší za tři. Z toho se vypočetlo celé skóre,“ vysvětlil Březovský. Až budou k dispozici letošní údaje, má být žebříček podle Ratha podkladem pro odměňování a trestání ředitelů. Zatím chce alepoň do nejhůře hodnocených nemocnic poslat kontrolu.

Podle ředitele FN Hradec Králové Leoše Hegera ale způsob hodnocení není objektivní. Trestá ty, kteří i negativní kritéria nahlásili poctivě, a nezohledňuje, v jakém stavu nemocnice pacienta přijímala. „A to je klíčový parametr,“ upozornil Heger, jehož nemocnice se umístila na spodku tabulky. „Pro nás je to velké varování. Varování, že náš zřizovatel používá vůči svým podřízeným nestandardní metody. Mezi zaměstnanci to vyvolalo velmi negativní ohlas,“ podotkl.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat