16. května 2012 13:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rathův náměstek chce zrušit nevýhodné tendry na dopravce

David Rath. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath. | foto: ČTK

PRAHA Hejtmanův náměstek pro dopravu Robin Povšík (ČSSD) navrhne zrušení chystaných výběrových řízení na nové autobusové dopravce ve středních Čechách. Tendry, které prosazoval zatčený hejtman David Rath (ČSSD), jsou podle něj špatně připraveny.

Nová soutěž měla dopravu zlevnit a zkvalitnit. Kraj původně plánoval, že stihne nové dopravce vybrat ještě letos. Loni kvůli tomu dostali všichni autobusoví dopravci výpovědi, které měly skončit na konci letošního května. Výpovědní lhůtu však musel kraj prodloužit o dalších devět měsíců.

Vše o úplatkářské aféře

"Je do toho všeho potřeba vnést stabilitu a hlavně prvek rozumu. Na pátek mám svolány zástupce dopravců, budu s nimi jednat, mám nějaký návrh. Netajím se tím, že preferuji takové řešení, které bude spočívat ve zrušení celého procesu výběrových řízení," uvedl Povšík.

Média v minulosti spekulovala o vyhrocených vztazích mezi Povšíkem a Rathem, který je nyní ve vazbě kvůli podezření z přijetí úplatku. Ukázalo se například, že smlouvy s dopravci nepodepisuje náměstek pro dopravu, ale sám hejtman. Povšíkovi také údajně vadilo to, v jaké míře Rath prosadil v kraji rušení autobusových spojů. Hejtman v minulosti tvrdil, že se svým náměstkem nemá spor, pouze prý za něj musel plnit některé úkoly.

Jak svolat radu, když chybí hejtman

Povšík nový návrh týkající se autobusové dopravy nejdříve projedná s dopravci a poté ho předloží ke schválení krajské radě. Je ale otázkou, kdy bude svolána a kdo to za zatčeného Ratha bude moci učinit. "Hledá se zákonný způsob jak radu svolat," uvedl Povšík.

V praxi by Povšíkův návrh znamenal, že budou současné smlouvy s dopravci prodlouženy na určité období. Zda budou nová výběrová řízení v budoucnu provedena, by podle něj měla rozhodnout až nová krajská vláda, která vzejde z podzimních voleb. "Teď by bylo naprosto správné ty výpovědi zrušit.

Pokračoval bych v dosavadním vztahu za nějakých ekonomických podmínek, které musí zůstat výhodné pro kraj," dodal náměstek. Rathovy zásahy do středočeské autobusové dopravy kritizovala opozice. Podle ní hrozil kolaps veřejné dopravy.

ČTK, Lidovky.cz