130 let

Rebelové pro reformu

Česko

Topolánek se zavázal Tlustému a spol., že příští rok daňové zákony ještě změní

PRAHA Reformu veřejných financí podpoří všech 81 poslanců ODS. Koalice se včera totiž zavázala, že sporné body, které vadily rebelům, změní novelou. O reformě dnes definitivně rozhodne sněmovna.

Osud balíku zákonů byl až do poslední chvíle nejasný. Ještě včera odpoledne totiž Vlastimil Tlustý a jeho rebelové z ODS váhali, zda pro reformu zvednou ruku. Podporu přislíbili až po večerním jednání Výkonné rady své strany.

„Podařilo se dospět k tomu, že lídři ODS a koalice se výslovně zavázali odstranit tento problém. Považuji to za vítězství všech a vítězství zdravého rozumu,“ oznámil nakonec večer Vlastimil Tlustý.

Rebely znejistilo včerejší jednání lídrů vládních stran.

Koalice totiž ostře odmítla jejich nedělní dohodu s premiérem Mirkem Topolánkem, že reformu opraví Senát. „Je nepřijatelné, abychom určovali, co se stane v jiném orgánu. To je podle mě na hranici zákona,“ řekl předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.

Koalice ale přislíbila, že pokud bude třeba, zákon o dani z příjmu novelizuje. „Dohodli jsme se, že v roce 2008 vyhodnotíme stav ekonomiky a teprve potom případně přijmeme opatření,“ řekla šéfka zelených poslanců Kateřina Jacques. Ke změnám podle požadavku Vlastimila Tlustého se zavázala Výkonná rada ODS i premiér Topolánek. Koalice odmítla, aby reformu změnil Senát, i kvůli plnění přístupových kritérií pro zavedení eura. „Můžeme jen těžko předložit na rok 2009 zákon, který bude znamenat větší rozpočtový schodek veřejných rozpočtů, než jaký je závazek, který jsme učinili,“ řekl Mirek Topolánek.

Vlastimil Tlustý koaliční návrh reformy kritizoval od začátku. Založil kvůli tomu v ODS frakci. Minulý týden koalice podala společný pozměňovací návrh, který částečně vycházel z požadavků frakce.

Tlustý a dva další poslanci ODS se ale vzápětí proti dohodě postavili. Hrozili vládě, že reformu nepodpoří. Argumentují tím, že reforma v roce 2009 zvýší daňovou zátěž proti roku 2008. Na vině podle nich byla sleva na dani pro dospělého člověka v roce 2009. Požadovali proto její okamžitou změnu.

Pokračování na straně 2 Rebelové jsou pro reformu

Dokončení ze strany 1

Vlastimil Tlustý se včera ostře ohrazoval proti tomu, že by na poslední chvíli po nedělní schůzce s Topolánkem ještě zvyšoval své požadavky. Prý to není pravda. Nedělní kompromis zněl totiž původně tak, že by se pro rok 2009 hledal kompromis u základní slevy na daních pro každého poplatníka, který by pak ve formě pozměňujícího návrhu prosadili senátoři. Kompromis u slevy na dani měl být podle nedělní dohody kdesi mezi 24 840 a 16 560 korunami ročně. Tedy mezi částkami, které by měly platit v roce 2008 a 2009.

Jeden z vysoce postavených členů ODS přitom LN sdělil, že odpoledne už Tlustý požadoval, aby i v roce 2009 byla základní sleva na dani pro poplatníky také ve výši 24 840. Tlustý prý chtěl, aby to tak bylo napsáno už v úterý ve sněmovním tisku, jinak reformu nepodpoří. Šéf expertní daňové skupiny ODS Michal Doktor následně argumentoval, že to by deficit státního rozpočtu v roce 2009 zatížilo o 35 miliard korun. Česko by nesplnilo závazek vůči Bruselu, že schodek má být pod tři procenta HDP. „Doktor říká nesmyslná čísla, jako je 35 miliard, protože ta s realitou opravdu nesouvisí. A mě to opravdu popudilo, protože si všichni myslí, že já jsem podrazák,“ rozhořčil se včera Tlustý s tím, že své požadavky v neděli odpoledne nijak nezvyšoval. „To je lež. Kdo vám to řekl, je sabotér a lhář se zlým záměrem. To je evidentně člověk, který chtěl dohodu rozvrátit,“ řekl Tlustý ještě předtím, než se koaliční lídři dohodli, že na reformě nic měnit nechtějí.

Mirek Topolánek: „Všech 81 poslanců ODS podpoří reformu veřejných financí“

Autor: