130 let

Reforma? Zatím jen kosmetická

Česko

Elitních detektivů je málo, do nových útvarů se nehrnou * Mají pro to dobré důvody

ANALÝZA

PRAHA Jaká bude slibovaná reforma kriminální policie? Její spuštění se stále odkládá. Již nyní je ale jasné, že ji budou provázet potíže.

Policistů je málo a na nová místa se příliš nehrnou. A navíc hrozí, že do konce roku elitní útvary ještě minimálně desítky detektivů opustí.

Příkladem může být třeba nový odbor závažné majetkové trestné činnosti, který měl v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vzniknout k 1. září. Tabulkově je připraveno 24 míst: dvakrát deset pro detektivy, kteří mají odhalovat krádeže aut, resp. starožitností, plus čtyři pro vedoucího odboru, jeho dva zástupce a sekretářku. Jenže odbor nevznikl a nejspíš jen tak nevznikne. O práci v něm totiž neprojevil zájem jediný policista, a tak musí Policejní prezidium hledat jiné řešení.

Když se předminulé úterý na poradě ředitelů celorepublikových útvarů Služby kriminální policie a vyšetřování (SKPV) o reformě už poněkolikáté mluvilo, byl oznámen jediný konkrétní výsledek. Byla zrušena dvě tabulková místa na pražském centrálním úřadu SKPV, konkrétně místa ředitele a jednoho jeho náměstka. Je to ale jen změna kosmetická: ředitelem byl od 1. září formálně jmenován náměstek policejního prezidenta Jiří Houba, který fakticky SKPV řídil již od poloviny června. Zrušené místo náměstka se týká bývalého ředitele finanční policie Vladimíra Zimmela, který je ale ve výpovědní lhůtě a čeká na odchod do civilu.

Mluvčí SKPV Pavla Kopecká minulý týden přiznala, že s definitivní podobou reformy nelze počítat v následujících týdnech, ale spíše až na konci podzimu. Lidé z okolí ministra vnitra Ivana Langra tvrdí, že za negativní reakcí některých lidí jsou „odstředivé tendence“. Na republikových útvarech vládne nervozita. „Řada lidí je rozhodnuta odejít, a týká se to bohužel i lidí na rozhodujících místech. Počítají s tím, že do Vánoc budou v civilu,“ řekl LN jeden z elitních detektivů.

Jedním z lidí, kteří nejspíš ze svého místa odejdou, může být i šéf ÚOOZ Jan Kubice. Na svém kontě má už dva tzv. mimořádné záznamy, které jeho nadřízeným umožňují ho kdykoli odvolat. Sobotní MF Dnes navíc přinesla zprávu, že se Kubice rozhodl odejít sám.

Dva nejmocnější policejní útvary, Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) trápí nedostatek lidí už nyní. „Chybí nám asi šedesát lidí a obáváme se, že ke konci roku by to mohlo být ještě horší,“ tvrdí náměstek ředitele ÚOOZ Hynek Vlas. Také ředitelka protikorupční policie Renata Strnadová přiznává, že jí už nyní policisté scházejí. „Plný stav nemáme, ale není to katastrofální,“ řekla LN.

O tom, kdy bude reforma připravena a jaké konkrétní změny přinese, se i mezi vrcholnými policisty zatím jen spekuluje. „Je to zatím v návrzích, připomínkuje se to. Ale nemám žádný důvod se domnívat, že bychom s reformou mohli mít nějaký problém,“ říká ředitelka Strnadová. Důvody, proč se policisté na nová místa nehrnou, je třeba hledat i v novém zákoně o služebním poměru. Řada policistů, u některých útvarů může jít přitom až o polovinu, totiž nesplňuje podmínku vzdělání. „Dokud studují, o své místo nepřijdou. Pokud by ale přešli na jiné místo, výjimka už by se na ně nevztahovala a byli by u policie fakticky nezaměstnatelní,“ vysvětluje jeden z elitních detektivů, proč policisté raději volí jistotu na svých současných místech.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás