Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Restaurace budou povinně zavírat už v deset večer, oznámil Prymula. Omezí se i počty diváků na stadionech

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Prymula | foto:  Dan Materna, MAFRA

Restaurace a bary budou muset kvůli koronaviru zavírat ve 22:00 od čtvrtka. Ministr zdravotnictví Roman Prymula to řekl serveru iDNES.cz. Zatím musely mít hospody zavřeno až od půlnoci do 06:00. Ve čtvrtek stát omezí i sportovní akce, maximální počet sedících diváků má být omezen na 2000, uvedl Prymula v České televizi (ČT). Nařízení vyhlásí ministerstvo ve středu, zpřísněná opatření budou platit dva týdny.

„Lidé tam mohou být v dřívější dobu a bohužel to je jedno z nejrizikovějších míst. Opatření, které se týká zkrácení na deset hodin večer se opravdu stane. Vyhlásíme to zítra (ve středu),“ řekl serveru k dalšímu omezení provozu restaurací Prymula. Dřívější zavírací dobu kritizují provozovatelé restaurací i Hospodářská komora ČR.

Zavírací dobu ve 22 hodin vnímají provozovatelé restaurací jako velký zásah do svého podnikání. „Je to šílené a toto už není sranda. Od rána mám telefonáty zoufalých gastronomů,“ řekl pro iDnes.cz Luboš Kastner, zástupce restauratérů v rámci Asociace malých a středních podniků.

Podle serveru navrhuje, aby měl host alespoň možnost objednat si do 22 hodin a zavírací doba se posunula na 23. hodinu. Pražské restaurace se v minulých dnech vyprázdnily. Lidé si v obavách z nákazy covidem-19 sami „zakazují“ večeře nebo posezení u piva.

Vláda podle Hospodářské komory ČR v posledních dnech omezuje obory, ze kterých podle oficiálních zdravotnických dat pochází jen minimální počet nakažených.

Benevolentnější než okolní země

Počet diváků na sportovních akcích by se měl podle Prymuly omezit na přibližně 2000 sedících lidí. Omezení konzultoval s vládním zmocněncem pro sport Milanem Hniličkou, řekl ministr v ČT. Prymula uvedl, že Česko je v této oblasti benevolentnější než okolní země. I chystaný omezený počet diváků na sportovních akcích v ČR bude podle Prymuly poměrně vysoký. Očekává ale, že se lidé po stadionu rozprostřou a nebezpečí nákazy bude nízké.

V úterý ohlášené zpřísnění omezení otvírací doby barů a restaurací i počtu diváků sportovních akcí bude trvat 14 dní, řekl Prymula ČT. Pokud se za tu dobu podaří snížit ukazatele nemocnosti, budou opatření zase zrušena. Určující bude podle ministra vývoj denních počtů nakažených, počet hospitalizovaných a vývoj reprodukčního čísla, které udává kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný. 

Nový ministr zdravotnictví řekl v úterý ráno novinářům při svém uvedení do úřadu, že je pravděpodobné posunutí zavírací doby restaurací a barů na 22:00 a také další omezení hromadných akcí. Pravděpodobné je podle něj omezení počtu účastníků venkovních akcí na 100 a u vnitřních akcí na 50. 

Prymula uváděl, že nechce pro zmírnění epidemie nemoci covid-19 zavádět opatření, která by handicapovala ekonomiku. 

Výběr informací o uzavírání restaurací

  • Restaurace a další podobné provozy patřily mezi první podniky, které vláda od 14. března kvůli šíření nového typu koronaviru uzavřela. Nabízet mohly jen prodej z okénka nebo rozvoz, podniky na to reagovaly otevíráním provizorních okének, snažily se také posílit rozvoz, přesto se ale potýkaly s výrazným poklesem tržeb. Některé restaurace také začaly vařit obědy například pro lékaře či záchranáře.
  • Téměř úplné uzavření podniků stravovacích služeb pro zákazníky trvalo až do 11. května, kdy byl v rámci první větší vlny uvolňování opatření povolen provoz zahrádek. Podmínkou ovšem bylo dodržovat určitá hygienická opatření, zákazníci u různých stolů museli sedět alespoň 1,5 metru od sebe. Zakázán byl ovšem provoz mezi jedenáctou hodnou večer a šestou ráno. První dny částečně obnoveného provozu přitom negativně ovlivnilo špatné počasí.
  • Od 25. května se otevřely i vnitřní prostory restaurací, opět za přísnějších hygienických opatření. Restaurace, hospody, bary, noční kluby a diskotéky ale musely mít i nadále zavřeno mezi 23:00 a 06:00. Teprve od 8. června mohly být po 23:00 v provozu venkovní prostory restaurací, hospod a kaváren, i nadále platilo pravidlo, že stoly mají být uspořádány tak, aby sedící zákazníci od sebe nebyli na kratší vzdálenost než 1,5 metru, vyjma hostů u jednoho stolu.
  • Téměř k normálu se provoz restaurací vrátil na většině území ČR od 1. července, kdy mohly být otevřené i od 23:00 do 06:00. S tím, jak se zhoršovala epidemiologická situace, začala ovšem - zpočátku v některých regionech - opět platit časová omezení provozu, například od 17. července musely mít přes noc zavřeno bary a restaurace v Moravskoslezském kraji. Od 9. září pak přišlo zpřísnění v Praze, kde musely restaurační provozy zavřít mezi půlnocí a šestou ráno.
  • Stejný noční zákaz provozu se od 14. září rozšířil také na Středočeský kraj a Uherskohradišťsko. Od 18. září pak začalo platit celostátní nařízení, podle kterého nesmějí restaurace, bary či kluby dovnitř pustit více lidí, než je kapacita k sezení. Ministerstvo zdravotnictví také od stejného dne zpřesnilo nařízení pro povinné nošení roušek v těchto místech. Lidé je nemusí mít jen při konzumaci, povinné jsou i u baru, pokud se nesedí.
  • Od pátku 18. září také začalo platit celostátní omezení otevírací doby podniků stravovacích služeb, které musejí mít zavřeno mezi půlnocí a šestou ráno. Zákaz se nevztahuje na prodej výdejovým okénkem mimo provozovnu nebo na prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny. Od čtvrtka 24. září se pak noční zákaz rozšíří o další dvě hodiny, restaurace a další podobné podniky budou muset zavírat už ve 22:00.
,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!