Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
4. října 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rittig: Policajti jen strkají mé právníky do cely a čekají, jestli nezměknou

Lobbista Ivo Rittig. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Ivo Rittig. | foto: MAFRA: Michal Šula

PRAHA Hlavního svědka policie vůbec neznám a policie jen šikanuje mé advokáty, tvrdí politický podnikatel Ivo Rittig v rozhovoru pro Lidovky.cz. Minulý týden si vyslechl již třetí obvinění. Kriminalisté si pro něj, jeho advokáty Davida Michala a Karolínu Babákovou z kanceláře MSB Legal (dříve Šachta&Partners) a dalších sedm lidí přišli kvůli praní špinavých peněz a krácení daní v kauze Oleo Chemical.

V ruce mají výpovědi dvou bývalých zaměstnanců firmy Peskim napojené na kancelář Šachta&Partners, kteří popisují jak skupina kolem Rittiga měla přes offshorovou společnost Cokeville Assets vyvádět peníze do zahraničí, kde potom měly končit na účtech známého lobbisty a firem spojených s jeho advokáty.

Rittig však v e-mailovém rozhovoru se serverem Lidovky.cz mluví o “pseudokauzách“ a šikaně. Připouští však, že má se svými  advokáty nadstandardní vztah. “Co jsme spolu prožili za poslední rok, minimálně, to lidi sblíží,“ tvrdí. 

ČTETE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jak jste se dozvěděl, že k vám dorazili policisté?
Od mojí obhájkyně.

Lidovky.cz:  Kde jste zrovna pobýval?
Byl jsem na cestách mimo Prahu, v podstatě hned jsme se domluvili na mém návratu do Prahy. Policie dorazila ráno v šest, v osm moje obhájkyně řekla policajtům, že přijedu.

Lidovky.cz:  Můžete popsat, jak probíhala doba od vašeho zadržení až do propuštění?
Úplně normálně, jako obvykle, když mě paní Bradáčová (pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová) nechá zadržet. Tentokrát ještě přidali jednu zbytečnou prohlídku.

Lidovky.cz:  Mluvíte o policejní šikaně, při pohledu do obvinění ale kriminalisté vyvádění peněz z Olea až k vám popisují velmi přesvědčivě. O jaké šikaně je tedy řeč?
Přesvědčivě? Vždyť tvrdí, že si majitelé Olea nechávali dobrovolně vykrádat firmu a nic z toho neměli. Vytahují na mě nějakou zfixlovanou kopii s "mým" podpisem. Jo a zapomněl jsem na vyprávění "mého účetního", který nikde nebyl, nikoho nezná a s nikým nemluvil. Noviny píšou o Oleu několik let a teď jdou kvůli tomu sbírat lidi? Co je to jiného než šikana? 

Ivo Rittig v obklíčení

Ivo Rittig v obklíčení

Lidovky.cz:  To je jedno, že nikde nebyl a nikoho nezná. V obvinění se píše, že spravoval účty, takže asi něco musel vědět o daňových únicích, o kterých mluví policie…
To jako vážně? Mně žádné účty nespravoval, vůbec ho neznám. Myslíte, že z toho, že vidíte nějaké firmě na účet poznáte, co reálně dělá nebo nedělá? Vždyť je to nesmysl. Jo a super jsou ty daňové úniky, když Cokeville platil v Česku daně, to je taky moc dobrý.

Lidovky.cz:  Co říkáte na to, že po obvinění Karolíny Babákové jsou stíhání již všichni z vedení advokátní kanceláře, s níž spolupracujete?
Platí bohužel daň za to, že při mě stojí po celou dobu. Prokurátorům se to nelíbí. Že honí mě, by se dalo pochopit, ale že tahají po celách advokáty, to mluví za všechno. 

Lidovky.cz:  V jejich případě jsou nicméně kriminalisté přesvědčeni, že se přímo účastnili pochybných obchodů a porušovali zákon. Není toto ten pravý důvod, proč jsou stíháni?
A co mají policajti říct, když je do toho chtějí zatáhnout? Mimochodem ani policajti netvrdí, že by dělali nějaké obchody. Prostě je opakovaně strkají do cely a čekají, jestli nezměknou. Který právník by chtěl fungovat s obviněním z praní špinavých peněz na krku, že. Takhle se přemýšlí na Zbraslavi (Právě zde sídlí centrála Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu)

Lidovky.cz:  Jaký je váš vztah s nimi? Podle informací z obvinění to vypadá, že nejde o klasický vztah klient-advokát…
Jsou to moji právníci. Samozřejmě to, co jsme spolu prožili za poslední rok minimálně, to lidi sblíží.

Tento vzkaz poslal Rittig svým právníkům 21. září

Lidovky.cz:  Jak jim platíte jejich služby?
Normálně.

Lidovky.cz:  Normálně znamená co? Podle obvinění jste se dělili o peníze z vysávaných firem...
Jo, to říká ten pán, co nikde nebyl a nikoho nezná. Samozřejmě normálně vystavují faktury a jak už to u právníků bývá, nejsou nízké. 

Lidovky.cz:  Podle svědectví jste z firmy Cokeville Assets pouze vysával miliony měsíčně a nic jste pro ní nedělal…
Podle "svědectví" obviněného, kterého jsem nikdy neviděl a který chce být spolupracující. Asi mu policajti při přípravě zapomněli říct, že musí mluvit pořád pravdu. Chápete, že ten člověk nikdy nebyl u jediného jednání, nezná nikoho ze zúčastněných lidí, nezná mě a mluví o tom, co dělám anebo nedělám? 

Lidovky.cz:  Minimálně obviněné z firmy Peskim spojené s vašimi právníky zná. Vy jste se s ním tedy nikdy neviděl a neznáte ho?
No ty určitě, ale opakuji, ti žádné obchody nedělali. Neviděl jsem se s ním nikdy.

Lidovky.cz: Kolik peněz od Cokeville jste inkasoval?
Není slušné komentovat jednotlivé obchodní případy, nikdy jsem to nedělal a ani nebudu. 

Lidovky.cz:  Jste připraven o tom mluvit u soudu?
Co bude a nebude u soudu se ještě uvidí.

Tok peněz od Olea Chemical k Rittigovi podle vyšetřovatelů (grafika).

Tok peněz od Olea Chemical k Rittigovi podle vyšetřovatelů (grafika).

Lidovky.cz:  Můžete zmínit alespoň jednu konkrétní věc, kterou jste pro tuto firmu udělal?
V Čechách nic, ani nevím proč by po mně něco chtěli, měli tu organizační složku, platili tu daně, normálně fungovali, pan Kmeť (další obviněný Peter Kmeť, majitel Cokeville Assets, podle jednoho ze svědků bílý kůň) má zkušeností dost. V zahraničních investicích si naopak troufám tvrdit, že moje přidaná hodnota není malá. Málokde potkáte tolik bohatých lidí, jako v Monaku. Konkrétní nebudu, nedělá se to. Taky nechci působit dalším lidem problémy.  Řeknu obchodní případ a jména, a za týden budou mít na krku minimálně prohlídky. 

Lidovky.cz: Jde přece o zahraniční investice, tak se partneři nemusí bát české policie... 
Myslíte? Asi jako třeba Roman Janoušek v Chorvatsku?

ČTĚTE

Lidovky.cz: Chystáte se i po novém obvinění vrátit do Česka?
Jak už jsem říkal dříve, přeruším si Monackou rezidenturu a dočasně se vrátím do Čech, abych se mohl naplno věnovat těmto pseudokauzám. Mimochodem, paní Bradáčová se mi zase v pátek snažila sebrat pas, což jí liberecký soud včera zamítl s poukazem na to, co já s obhájci pořád říkám, a sice, že vždy jsem poskytoval součinnost. To je zasloužená prohra, protože žádné důvody k mé vazbě ani odebírání pasu prostě nejsou a  nikdy nebyly. (více o pokusu sebrat Rittigovi pas čtěte zde)

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...