• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Romy od tragédie zachránil koberec

Česko

PRAHA/OSTRAVA Neděle, deset minut před čtvrtou ráno. Do nočního ticha osady Bedřiška v ostravské čtvrti Hulváky zazněl řinkot rozbitého okenního skla. Zatím neznámý útočník vhodil do romského dřevěného domku zápalnou lahev.

Čtrnáctiletá dívka, její rodiče a dalších pět spících lidí měli neuvěřitelné štěstí. Lahev s hořlavinou, z jejíhož ústí čněl hořící hadr, se totiž jako zázrakem o koberec nerozbila. Děvče se probudilo, „Molotovův koktejl“ uhasilo a vzbudilo rodiče.

„Moc nechybělo a dcera i my jsme mohli shořet. Ona se vzbudila ve svém pokoji a tu lahev uhasila vodou. Vůbec nic jsme neslyšeli, spali jsme v ložnici. Měli jsme velké štěstí,“ svěřil se LN otec rodiny Dušan Podraný.

Do osady, která má charakter ghetta a v níž bydlí většinou sociálně vyloučené rodiny, se během následujících minut sjely policejní hlídky.

Na případ byl vyčleněn speciální tým kriminalistů.

Šéf ostravské kriminálky Radovan Vojta o pomoc požádal i celostátní útvar pro boj s organizovaným zločinem a BIS.

Podobně jako tomu bylo téměř před rokem ve slezském Vítkově, kde při útoku neonacistů málem uhořela tehdy ani ne dvouletá Natálie Siváková. Podle Vojty ale nyní nic nenasvědčuje tomu, že by žhářský útok mohl být rasově motivovaný. „Zatím nemáme takové indicie. Pracujeme s několika verzemi. Ty vám ale nyní neprozradím,“ pronesl kriminalista Vojta na včerejší tiskové konferenci.

Dušan Podraný zcela vylučuje, že by mohlo jít o nějaké vyřizování účtů. „S nikým se nehádám, nemám spory. Nikomu žádné peníze nedlužím. Jenom bance a jinak nic,“ dušoval se včera před novináři. Policie útok zatím vyšetřuje jako obecné ohrožení. Právě to se ale nelíbí zmocněnci romské rodiny z Vítkova Markusi Papemu. Ten je touto kvalifikací podle svých slov zděšen. Podle něj by policie podobné útoky měla rovnou posuzovat jako pokusy o vraždu.

„Je to bagatelizování případu. Vyšetřování znovu podobně jako ve Vítkově nepřevzalo specializované oddělení vražd, které má s podobnými činy mnohem lepší zkušenosti,“ míní Pape.

Nelíbí se mu také, že policie o případu informovala až s mnohahodinovým zpožděním. „Je doslova šokující, že se s prosbou o pomoc neobrátila na veřejnost,“ doplnil.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Atmosféra v Bedřišce, kterou Ostravané občas považují za „problémovou lokalitu“, je po nedělním útoku napjatá. Obyvatelé se obávají toho, aby se podobný útok neopakoval. „Hlídkuji tady už celou noc. Ale sám to nezvládnu. Bojím se,“ řekl včera odpoledne Podraný. Uvažoval, že noc na dnešek stráví u svých straších dětí, které bydlí v jiné části osady. Své obavy z opakování útoků během včerejška vyjadřovali i jeho sousedé.

Policie se snaží situaci uklidnit a Bedřišku podle šéfa ostravského ředitelství Tomáše Landsfelda nepřetržitě střeží. „Snažíme se zabránit tomu, aby tam vznikaly domobrany či něco podobného,“ tvrdil Landsfeld.

Podle něj už mají vyšetřovatelé k dispozici první expertizy. V lahvi s doutnákem byla hořlavina první třídy. Detektivové ale odmítli sdělit, zda na nerozbité zápalné lahvi nalezli otisky prstů.

V případě dopadení a odsouzení hrozí pachateli, či pachatelům útoku až osm let vězení. Krajský policejní ředitel Tomáš Tuhý fakt, že policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení a nikoli vraždu, včera obhajoval. „Nemáme žádné informace o tom, že by tento případ zapadal do mozaiky návaznosti na kauzu Vítkov. Proto ta mírnější právní kvalifikace,“ řekl LN. Zároveň ale nevyloučil, že se to v průběhu prošetřování změní. Stejný vývoj byl ostatně i u vítkovského případu. „Zatím máme velké množství vyšetřovacích verzí,“ sdělil Tuhý.

Kvůli žhářskému útoku přesto nechal hned včera přímým rozkazem vytvořit speciální tým, který pracuje na osvětlení případu. Tvoří jej podle něj kriminalisté, z nichž většina má zkušenosti už z kauzy Vítkov.

***

S nikým se nehádám, nemám spory. Nikomu nedlužím.

Autor: