Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Roznerův ‚pseudokoncentrák‘? Odložení případu mě zarazilo, budu dál to řešit, říká senátor Czernin

Česko

  5:00
PRAHA - - „Nemůžu uvěřit, že je naše společnost už takhle otrlá,“ říká senátor TOP 09 Tomáš Czernin, který neuspěl s trestním oznámením na poslance za SPD Miloslava Roznera, který mluvil v souvislost o bývalém koncentračním táboře v Letech u Písku jako o 'neexistujícím pseudokoncentráku'. Policie případ odložila. „Považuji za alarmující, že lidé, kteří zastávají takový názor, vykonávají veřejné funkce,“ dodal v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Tomáš Czernin z Top 09 foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Neexistující pseudokoncentrák“

  • Předseda SPD Tomio Okamura začátkem roku v rozhovoru pro DVTV uvedl, že tábor v Letech u Písku nebyl oplocený a lidé se v něm mohli volně pohybovat.
  • V té době se jednalo o převedení vepřína, který byl postaven na místě bývalého koncentračního tábora, na stát.
  • K táboru v Letech se na sjezdu SPD v roce 2017 vyjádřil kromě poslance Tomia Okamury také poslanec Miroslav Rozner. 
  • „Ano, nejsem takový odborník na kulturu jako pan exministr Herman, ale bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku,“ uvedl tehdy  Rozner. 
  • Miroslava Roznera a jeho slova vzápětí zkritizovala řada politiků i historiků. Mladí sociální demokraté a aktivista Martin Uhlíř z občanského hnutí Politika a svědomí na něj dle svých slov již podali trestní oznámení za popírání holocaustu. Jedním z těch, kteří trestní oznámení podali, byl právě i senátor Czernin.

Lidovky.cz: Na Twitteru jste uvedl:  „Nemůžu uvěřit, že je naše společnost už takhle otrlá. Dostal jsem vyrozumění, že poslanec Rozner za popírání holocaustu stíhán nebude. Za pár let, až nám budou tvrdit, že Stalin byl lidumil a Hitler to s Židy a Cikány myslel dobře nám to možná ani nebude vadit.“  Překvapilo vás rozhodnutí policie?
Jsem z toho hodně zaskočený. Přijde mi velmi zvláštní, že to policie odložila bez zdůvodnění. Nevím, jestli je to běžné, že to tímto způsobem komunikuje. Budu to ale dál řešit. Zajímá mě, jestli se dá ještě něco dělat.

Lidovky.cz: Mám tomu rozumět tak, že chystáte další právní kroky?
Řekl jsem svému právníkovi, aby se na to podíval. Zatím jsme to řešili jen v krátkosti po telefonu, ale chci vědět, jestli se s tím skutečně ještě něco dá udělat. Slíbil mi, že si na to dáme týden. A jak vím od od ostatních, kteří trestní oznámení také podávali, budou se tím zabývat i oni.

Lidovky.cz: Na sociální síti jste naznačoval, že je společnost vůči takovým událostem už apatická. Obáváte se toho, že může dojít ještě k větší apatii vlivem odložení takového případu?
Pokud se budou takové výroky bagatelizovat, tak se můžeme dočkat toho, že se o zločinech, které se v minulosti udály, přestane mluvit. Takové prostředí je nebezpečné, protože se tyto události mohou opakovat.

Tomáš Czernin už z Dymokur odejít neplánuje.

Lidovky.cz: Co byl vlastně váš impuls pro podání trestního oznámení?
Rozčílilo mě to. Vzpomněl jsem si tehdy na moment, který je už tedy z dávné doby. Městská pobočka v Hradci Králové Svazu protifašistických bojovníků dostala z pražské centrály podnět k vyloučení mého dědečka, protože se aktivně zastává lidově demokratického zřízení. Ve zdůvodnění bylo napsáno, že ho mají vyloučit, i přesto, že byl údajně za války vězněn. Říkal jsem si, když teda někdo v roce 1949 zpochybňoval, že byl dědeček vězněn a bagatelizoval to, tak se pomalu dostáváme do podobné situace, která tady byla za komunistů. Místní pobočka se tehdy rozhodla, že ho nevyloučí, protože splnil v minulém kvartálu plán na 117 procent.

Lidovky.cz: Vy jste senátorem, pan Rozner sedí v zákonodárném sboru. Jak vnímáte, že jde o vašeho parlamentního kolegu?
Považuji za alarmující, že lidé, kteří zastávají takový názor, vykonávají veřejné funkce.

‚Neexistující pseudokoncentrák.‘ Okamura a Rozner nebudou za výroky o táboře v Letech stíháni

Lidovky.cz: Vnímáte jako nebezpečnou celou stranu SPD, nebo je váš postoj kritický pouze vůči postavě pana Roznera a Okamury, kterých se tato událost týká?
Myslím, že je to nebezpečné hnutí vcelku. Je populistické a straší hrozbami lidi. Nabízejí řešení, kterými je od nich prý uchrání, ale to jsou metody, které používali diktátoři. Tak se dostal Adolf Hitler k moci. Ale Německo tehdy bylo v zoufalé situaci. Lidi se chytili jeho řešení. Pozoruhodné je, že se lidi i dnes nechávají zastrašovat.

Lidovky.cz: Máte za to, že skutečně dochází k relativizování historických faktů?
Toho se skutečně obávám. Vyrostl jsem v době, kdy se o Stalinových zločinech nesmělo mluvit a kdy se komunistický režim považoval za lidumilný, přestože měl řadu obětí. Jak komunistický, tak fašistický režim si přitom nemají vzájemně co vyčítat.

Koncentrační tábor v Letech u Písku

Tábor v Letech podle historiků otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků tak nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!