• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Rusko se vrací: ČR může být víc pod jeho vlivem

Česko

Bez radaru bude Česko muset mnohem víc pracovat, aby si v NATO udrželo dobrou pozici, myslí si Jiří Šedivý, armádní generál v záloze.

LN Co pro Česko znamená život bez radaru?

Z krátkodobého hlediska to zásadní problém není. Mnohem hlubší dopad to ale bude mít z dlouhodobého hlediska, protože je to signál o snížení amerického zájmu o prostor střední Evropy. A především Rusko to chápe jako své vítězství. LN V jednom on-line rozhovoru jste zmínil, že volný prostor, který ve střední Evropě zůstane, zaplní Rusko. Jak jste to myslel?

Rusové se už delší dobu snaží obnovit svůj vliv v sektoru, který byl kdysi dán Sovětskému svazu. Po nástupu Putina a v souvislosti s růstem ekonomiky mají tendenci se vracet zpátky a rozšiřovat svůj vliv i do střední Evropy.

LN Jakou má ten návrat podobu?

Je to otázka politického vlivu, který je úzce spojen s vlivem ekonomickým. Rusové mají hodně silné páky. Za prvé je jejich výhoda v tom, že mají surovinové základny ropy a plynu. S nimi dovedou velmi umně manipulovat. Za druhé začínají ovlivňovat ekonomiku i držením strategických podniků.

LN Co konkrétního si pod tím ale představit?

Česká politika by mohla být více ovlivnitelná ruskými názory a požadavky. V okamžiku, kdy například Rusko bude potřebovat nějakou podporu na mezinárodní scéně, tak donutí Čechy, aby je podpořili. LN Česko bez radaru: co teď bude znamenat v NATO? Nebude jen bezvýznamnou malou zemí?

Bezvýznamnou zdaleka ne. Radar byl ale příležitost, jak se stát mnohem významnějšími. Budeme muset pracovat mnohem víc, abychom si udrželi dobrou pozici a hráli takovou roli, jakou chceme.

LN Kudy vede cesta k dobré pozici v Severoatlantické alianci i ve světě?

Za prvé se musíme stát politicky stabilním státem. To, co se děje dnes, ukazuje našim spojencům, že nejsme úplně spolehliví. Za druhé musíme realizovat sliby, které dáváme, a více investovat do armády. LN Jak je na tom Česko teď?

Handrkování, které u nás probíhá už delší dobu, snižuje České republice prestiž. Výrazně to bylo znát, když padla vláda během vedení Evropské unie. Myslím, že to bude trvat hodně dlouhou dobu, než budeme v otázce důvěryhodnosti tam, kde jsme byli před jedním či dvěma roky.

LN Máme po USA požadovat kompenzaci za nepostavený radar? Třeba formou investic?

Spojené státy investují do české armády už od počátku 90. let. Většina veřejnosti o tom neví, řada politiků to bere jako samozřejmost. I bez radaru navíc trvá dohoda o vědeckotechnické a obranné spolupráci.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás