12. ledna 2018 13:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S ‚podpásovkou‘ vzniklou z vtipu proti Zemanovi nemáme nic společného, vzkázali kandidáti na Hrad

Osm z devíti prezidentských kandidátů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osm z devíti prezidentských kandidátů. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

PRAHA Celou dobu vedeme čistou kampaň, a nehodláme to měnit, vrátili úder hradnímu mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi kandidáti poté, co je vyzval k reakci na jeden z nejostřejších výpadů během předvolební kampaně. Na sociálních sítích se totiž objevila falešná zpráva, který měla za cíl fanoušky Miloše Zemana přesvědčit o tom, že není potřeba dávat hlas současné hlavě státu, protože automaticky postupuje do druhého kola. Ovčáček kandidáty vyzval, aby se od hoaxu distancovali.

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se lživé sdělení objevilo i v podobě letáků ve schránkách v Moravskoslezském kraji. Ostravští policisté kvůli letáku už zahájili trestní řízení. 

„Pokud chcete volit současnou hlavu státu Miloše Zemana, pak v 1. kole nikam nemusíte,“ stojí v textu letáku, jehož fotografii Ovčáček sdílel ve čtvrtek večer na síti. Údajný leták tvrzení vysvětluje jako novinku letošního roku - obhajujícímu prezidentovi je díky ní prý zajištěn automatický postup do druhého kola. „Prosím, zůstaňte doma a přijďte až 25. a 26. ledna,“ stojí ve falešné zprávě.

Její původ je v recesistickém pořadu Jindřicha Šídla na serveru Seznam.cz, kde tento vtip řekl v pondělí.

Distancujte se, vyzval Ovčáček kandidáty

Sdílení falešné zprávy získalo hlubší politický rozměr v momentu, kdy Ovčáček na svém twitterovém účtu vyzval Zemanovy soupeře o Hrad, aby se od údajného rozesílání letáků distancovali.

Hoax nabádal Zemanovy příznivce, aby si počkali na druhé kolo voleb.

Hoax nabádal Zemanovy příznivce, aby si počkali na druhé kolo voleb.

To bez výjimky udělali. Bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš v reakci na Ovčáčkovu výzvu uvedl: „My bojujeme čestně a s těmito letáky a praktikami nemáme nic společného. Ostatně jak nedávno řekl sám Miloš Zeman, neměli bychom podceňovat inteligenci českých voličů,“ citovala akademika Kateřina Procházková z jeho týmu. 

Kandidát Michal Horáček se o existenci letáku dozvěděl až na základě novinářského dotazu. „K vašemu dotazu mohu říct leda tolik, že jsme se o letáku dozvěděli až teď od vás. Čili s tím skutečně nemáme nic společného. Hned na začátku jsme deklarovali, že povedeme pozitivní kampaň, a na tom nehodláme nic měnit,“ uvedl pro server Lidovky.cz Jiří Táborský z volebního týmu. Takový způsob kampaně navíc Horáček důrazně odmítá. 

Lékař Marek Hilšer jako další ze soků současné hlavy státu míní, že tato událost jen potvrzuje skutečnost, že hrozba dezinformačních kampaní a údajných hybridních válek je reálná. „Miloš Zeman tuto hrozbu zpochybňoval a zlehčoval. Nyní snad uzná, že se věc je vážná. Jeho slovy bych dodal, že občané mají zdravý rozum, tak jistě takové kampani nepodlehnou. Mě se zatím nic podobného nestalo,“ sdělil na dotaz redakce. 

Zato Jiří Hynek odmítá slova prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka jakkoli komentovat. „Kampaň jsem celou dobu vedl slušně, věcně a bez podpásových ran. V tom hodlám i nadále pokračovat,“ napsal ve stručnosti. 

O „podpásovce“ hovořil ostatně i další kandidát Petra Hannig. „Distancuji se od toho, protože je to hnusná podpásovka,“ uvedl v sms zprávě zaslané redakci. Výzvu Ovčáčka směrem k sokům Miloše Zemana v prezidentské volbě pak vnímá jako logickou. „Pokud někdo skutečně rozesílá letáky takového vyznění,“ vysvětlil své tvrzení. 

Bývalý šéf Škodovky Vratislav Kulhánek o dezinformačním letáku údajně nic netuší. „Ani jsem ho neviděl,“ napsal ve stručnosti. 

Také Mirek Topolánek odmítl, že by měl se záležitostí něco společného. Topolánek uvedl, že se od letáku distancuje. „Na rozdíl od Miloše Zemana se nedomnívám, že citovaná třetina obyvatel je slabá duchem, že každý sedmý občan je debilní, dementní nebo alkoholik a že zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt,“ uvedl pro ČTK Topolánek s připomenutím dřívějšího Zemanova vyjádření. Vyjádření Pavla Fischera redakce serveru Lidovky.cz zjišťuje. 

Informace o dezinformační kampani se krátce po hradním mluvčím ve čtvrtek chytil i server Parlamentní listy, který zprávu podal jako varování před útokem na Zemanovy voliče. Řada odpůrců současného prezidenta jej na sociálních sítích naopak sdílí s tím, že Zemanovi voliči mohou vynechat i kolo druhé.
Hoax se dostal už do hledáčku ostravské policie. Ta čin šetří jako maření přípravy a průběhu voleb a referenda. Pokud bude pachatel dopaden, hrozí mu šest měsíců až tři roky vězení. Trestní oznámení policie obdržela ve čtvrtek ve večerních hodinách. Výzva se byla podle informací policie objevila ve schránkách domu v Ostravě-Zábřehu na ulici Volgogradské.

„Kriminalisté započali prověřovat veškeré související informace. Žádáme občany, kterým byl předmětný leták s nepravdivým sdělením doručen, aby nás kontaktovali na lince 158. Za pomoc děkujeme,“ informuje ostravská policie v tiskové zprávě. Police zároveň konstatuje, že se výzva šíří i na internetu.

Na šíření hoaxu v pátek dopoledne zareagovalo ministerstvo vnitra. „Ministerstvo vnitra tuto dezinformační kampaň důrazně vyvrací, šířené informace jsou nepravdivé a lživé,“ uvedlo na webu.

Manipulace na internetu

Zprávu o hoaxu ve svém hlavním zpravodajském bloku ve čtvrtek zmínila i TV Nova. Zpráva, která informaci vyvrací, se však v sestříhané podobě – naznačující pravý opak – objevila na facebookovém profilu Idiot z Novinek. Příspěvek měl v pátek ráno před stažením stihlo sdílet přes 60 lidí a shlédly jej tisíce.

Češi si prezidenta v historicky druhé přímé volbě začnou volit již s druhou hodinou odpoledne v pátek. O prezidentský úřad se utká celkem devět kandidátů, a to nejprve v pátek 12. a sobotu 13. ledna – a nejsilnější dva případně ještě o čtrnáct dní později. Všichni kandidáti mají stejné podmínky.

K druhému kolu dojde tehdy, pokud ani jeden z devíti uchazečů o Hrad v prvním kole nezíská nadpoloviční počet hlasů. Tehdy by do druhého kola postoupili dva kandidáti s nejvyšším podílem. Prezidentem bude v druhém kole zvolen kandidát, který obdrží vyšší počet platných hlasů. V případě shodného počtu hlasů by musela být vyhlášena nová volba, a to do deseti dnů.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky