Na zhodnocení bavlny se podílely tři hlavní příčiny: nedostatek plodiny na trhu, nízké světové zásoby a zvyšující se spotřeba především v Číně a dalších rozvíjejících se ekonomikách v Asii. „Bavlna je jednoznačným vítězem roku 2010, zhodnotila o více než 90 procent,“ řekl Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum.
Mezi největší světové dodavatele bavlny patří Čína, Indie, Spojené státy, Pákistán a Brazílie. Tato pětice vyprodukuje více než 90 milionů žoků bavlny ročně, což je zhruba 80 procent světové produkce této komodity. V loňském roce přitom špatné počasí snížilo výnosy jak v Číně, tak v Americe. Povodně v Pákistánu snížily tamní produkci bavlny zhruba o 30 procent.
Tyto výpadky v dodávkách snížily světové zásoby této komodity, které musely navíc sanovat i zvýšenou poptávku z asijských zemí. Tam totiž s rostoucí životní úrovní obyvatelstva roste i zájem o výrobky z bavlny. Například v Číně nebo Indii roste spotřeba bavlněného textilu dvojciferným tempem.
Nedostatek bavlny přitáhl pozornost spekulantů, kteří vyhnali její ceny ještě výše. Na konci roku se tak s bavlnou obchodovalo jen minimálně, protože mnoho obchodníků čekalo na další zvýšení ceny.
Pro letošní rok se očekává, že produkce bavlny se zvýší. Zemědělci totiž kvůli vysokým cenám oseli a ještě osejí větší plochy touto plodinou, ale nárůst nebude až tak razantní, jak by se dalo očekávat. Ceny ostatních zemědělských plodin jsou totiž také na vzestupu, a proto boj o osevní plochy nevyhrává zcela jednoznačně jen bavlna.
Navíc s výnosy si i v letošním roce mohou pohrát rozmary počasí, které dokážou v krátké době vyhnat cenu jakékoli zemědělské plodiny k novým výšinám.
Spotřeba asijských zemí bude i nadále vzrůstat rychlým tempem. Z těchto důvodů se v roce 2011 očekává, že se ceny bavlny udrží na poměrně vysokých úrovních.