Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schillerová se ve sněmovně postavila proti odškodňovacímu zákonu, Petříček podpořil korespondenční hlasování

Ministryně financí Alena Schillerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně financí Alena Schillerová | foto: ČTK

PRAHA Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) podpořil ve čtvrtek před poslanci zavedení korespondenční volby ze zahraničí. K opozičnímu návrhu ale má výhrady. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odmítla opoziční odškodňovací zákon. Poslanci se k předlohám sešli na mimořádné schůzi svolané z podnětu opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09, předlohy však nakonec neprojednali.

Sněmovna zamítla po skoro čtyřhodinové debatě návrh programu mimořádné schůze svolané z podnětu ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Trojice stran chtěla probrat také odebírání části sociálních dávek při neplacení pokut za závažné přestupky a zjednodušení postupu při prodlužování platnosti průkazů lidí se zdravotním postižením.

Pro návrh programu hlasovalo 30 z 92 přítomných poslanců. Nepodpořili jej zákonodárci vládních ANO a ČSSD a opozičních SPD a KSČM.

Odškodňovací zákon reagující na nynější koronavirovou krizi a související omezení podnikání obsahuje podle Schillerové řadu podstatných nedostatků. Umožňuje třeba zneužití pomoci tím, že nestanovuje, zda jde o fixní náklady vzniklé ještě před příchodem pandemie, nebo až po ní, uvedla. Ministryni také vadí, že návrh přesně nevyčísluje dopady na státní rozpočet.

„Předložený odškodňovací zákon je velmi obecný a povrchní,“ řekla Schillerová. Individuální náhrady považuje za vhodnější řešení.

Korespondenční hlasování

Petříček poznamenal, že Češi pobývající v cizině mají ke své vlasti vztah a chtějí mít možnost o osudu země spolurozhodovat. „Osobně jsem pro to, abychom zavedli korespondenční hlasování co nejdříve,“ řekl. Nesouhlasí s tím, že korespondenční volba je cesta k manipulaci voleb, jak tvrdí s odvoláním na nedávné události ve Spojených státech při volbě prezidenta například opoziční hnutí SPD. „Americké soudy rozhodly, že k manipulaci nedošlo,“ zdůraznil ministr.

Ocenil, že se část opozice korespondenční volbě věnuje, k návrhu ale vznesl řadu připomínek. Petříček poukázal mimo jiné na to, že znění novely by neumožnilo volit Čechům v zahraničí korespondenčně už v říjnových sněmovních volbách a obecně by neumožnilo takto hlasovat při mimořádných sněmovních volbách. Úprava by administrativně zatížila zastupitelské úřady, do některých oblastí by navíc nebylo možné zaslat hlasovací lístky včas, uvedl. Zpochybnil také to, že by se započítávaly jen hlasy doručené do zahájení hlasování. Předloha by se musela podle Petříčka upravit tak, aby byla praktická a nevyvolávala by pochyby.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!