130 let

Schizofrenií trpí i hlodavci

Česko

Odhalit příčiny schizofrenie pomáhá studium této choroby na zvířatech. „V našem modelu schizofrenie vyšetřujeme především tzv. akustické úlekové reakce, což je jedna velmi jednoduchá obranná reflexní reakce,“ říká docent František Šťastný z Psychiatrického centra Praha. Postižené zvíře s modelovou psychózu se chová podobně jako pacient, který trpí psychózou či schizofrenií. Také má změněnou úlekovou reakci na zvukový podnět.

Ovšem člověk na rozdíl od hlodavce může psychiatrovi popsat svůj stav. Nulovou komunikaci se zvířetem řeší odborníci tím, že některé změny chování s určitou pravděpodobností přiřazují ke změněnému chování člověka. „V těch nejjednodušších reakcích jsou shody samozřejmě mnohem větší nežli u složitých, velmi komplexních reflexních drah a reflexních odpovědí,“ vysvětluje docent Šťastný.

Uzvířat se schizofrenie vyvolává pomocí farmak. I ten nejjednodušší farmakologický model má sice mnoho nevýhod, ale jednu velkou přednost: má relativně velkou predikativní hodnotu. Ukazuje totiž, který z neuropřenašečových systémů je součástí patofyziologie tohoto onemocnění.

Pokud jde o heuristické modely, tam se jedná už o složitější pozorování. Takový model konstruují odborníci s přihlédnutím k určité úrovni poznání nemoci. Tyto modely ukázaly, že například infekce nebo časná sociální izolace mláděte od matky je významným rizikovým faktorem.

Z pořadu Ženšen, který vysílá Český rozhlas Leonardo dnes v 18 hodin na adrese www.rozhlas.cz/leonardo

Autor: