27. srpna 2013 12:44, aktualizováno  13:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sebrali bezdomovci 30 milionů, nyní je soud zprostil viny

Jana Černá a Miroslav Šoška, kteří podle obžaloby zpronevěřili bezdomovci třicetimilionovou výhru v loterii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Černá a Miroslav Šoška, kteří podle obžaloby zpronevěřili bezdomovci třicetimilionovou výhru v loterii. | foto: ČTK

PRAHA Pražský městský soud nepravomocně zprostil viny Janu Černou a Miroslava Šošku, kteří čelí obžalobě z toho, že obelstili bezdomovce a připravili jej o loterijní výhru 30 milionů korun. Podle soudkyně se nepodařilo jednoznačně prokázat, že se skutek opravdu stal. Černá s Šoškou tvrdí, že výherní tiket byl jejich. Spřáteleného muže bez domova prý pravidelně posílali, aby za jejich peníze sázel.

"Nepodařilo se rozptýlit všechny pochybnosti a rozpory. Pro odsouzení je nutné mít stoprocentní jistotu. Dnešní rozsudek neznamená striktní vyslovení neviny obžalovaných, ale to, že se jim jejich vinu nepodařilo prokázat," vysvětlila předsedkyně soudního senátu Michaela Pařízková. Partnerskému páru Černé a Šoškovi hrozilo za zpronevěru až desetileté vězení. Skutečným majitelem výherního tiketu je podle obžaloby čtyřiapadesátiletý bezdomovec František Václavek, který sázel pravidelně.

Mentálně lehce retardovaný muž se pohyboval v okolí stanice metra Českomoravská a příležitostně si přivydělával v cukrárně u Černé a Šošky. Když prý v loterii v červnu 2010 vyhrál 30 milionů, pochlubil se dvojici s touto radostnou zprávou a ta mu nabídla, že vše ověří u sázkové kanceláře. Václavek byl údajně za nabídnutou pomoc rád, protože neměl vlastní bankovní účet, a nemohl si tak nechat výhru převést.

František Václavek u soudu se svou právní zástupkyní.

František Václavek u soudu se svou právní zástupkyní.

Obžaloba tvrdí, že Černá se pak sama prohlásila za výherkyni, vyzvedla zálohu a zbytek výhry si nechala poslat na své konto. Za peníze si dvojice mimo jiné koupila luxusní vilu v Klánovicích, přičemž Václavka s sebou brala ke všem obchodním jednáním. Bezdomovce pak v domě nechala devět měsíců bydlet a tvrdila mu, že je jeho majitelem. V květnu 2011 se s ním ale pár pohádal a bezdomovec nakonec opět skončil bez peněz na ulici.

Podle znalců je Václavek velmi důvěřivý a lidé s ním mohou snadno manipulovat. U soudu si uškodil svou nejednoznačnou výpovědí. "V jeho výpovědi panují značné rozpory a nejasnosti, u soudu opakovaně nemluvil pravdu a mnohokrát si protiřečil," popsala soudkyně Pařízková.

ČTĚTE TAKÉ

To, že byl tiket Václavkův, potvrdili dva svědčící policisté a zaměstnankyně z cukrárny. Policistům to prý pár sám řekl těsně po Václavkově výhře. Naopak celá řada příbuzných a známých obžalovaných, kteří je k soudu chodili pravidelně podporovat, přesvědčovali soud o verzi Černé s Šoškou. Bezdomovce si prý do domu nastěhovali proto, že to přináší štěstí.

Státní zástupkyně se proti verdiktu na místě odvolala, kauzou se tak bude muset zabývat pražský vrchní soud. Nedůvěryhodná výpověď Václavka podle žalobkyně nesvědčí o tom, že by ohledně výherního tiketu lhal, ale pouze o jeho nízké inteligenci. Pro obžalované navrhovala nepodmíněný trest ve věznici s ostrahou, dvoumilionovou pokutu a povinnost nahradit bezdomovci údajně způsobenou škodu.

Lidovky.cz, ČTK