15. října 2016 18:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový Senát v číslech: nejstarší, nejženštější a téměř bez právníků

Druhé kolo senátních voleb v Vysoké nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Druhé kolo senátních voleb v Vysoké nad Labem. | foto: MAFRA - Martin Veselý

PRAHA V letošních volbách bylo zvoleno šest žen, o jednu více než v těch minulých v roce 2014. Celkem bude po volbách v horní komoře zasedat 16 senátorek, což je nejvíce v historii. Dosud nejvíce žen, 15, zasedalo v Senátu po volbách 2010 a 2014. Podobný podíl, tedy zhruba 20 procent, tvoří ženy také mezi členy současné Poslanecké sněmovny.

  • Letošních šest zvolených senátorek vyrovnalo deset let starý rekord v zastoupení žen, na podzim 2006 jich byl zvolen stejný počet.
  • Největším počtem hlasů byl letos senátorem zvolen starosta Chrastavy Canov (16.579), nejméně hlasy nový ostravský senátor Nytra (6058).
  • Za 20 let historie českého Senátu stoupl průměrný věk jeho členů. Po těchto volbách činí 58,31 roku, což je zhruba o tři čtvrtě roku více než po minulých volbách a o víc než pět let více než po prvních volbách v roce 1996.
  • Nejvyšší je i průměrný věk letos zvolených senátorů, 57,07 roku (dosavadní rekord bylo rovných 57 let v roce 2012); před dvěma lety činil průměrný věk nově zvolených senátorů 56,85 roku. Nejmladší byli noví členové horní komory v roce 2000, kdy jim bylo necelých 50 let.
Zdeněk Škromach se fotí před svým domem v Rohatci.
Kandidát do Senátu Jiří Růžička slaví vítězství.
  • Nejstarším zvoleným senátorem vůbec je František Čuba (78), který získal mandát před dvěma roky. Nyní osmdesátiletý Čuba se stal i vůbec nejstarším senátorem v historii, na druhém místě je Jaroslav Musial z ČSSD, jemuž v roce 1996, kdy byl zvolen senátorem, bylo 75 let a mandát vykonával do roku 2000. Mezi letos zvolenými senátory jsou nejstarší Jaroslav Doubrava a Jiří Růžička, oběma je 68 let, Doubrava je ale o pět týdnů starší.

Senátní volby 2016

  • Nejmladším z nyní zvolených senátorů je Jiří Dušek, který v srpnu oslavil 45. narozeniny, v Senátu ale bude mít i mladšího kolegu. Václav Láska byl před dvěma roky zvolen ve věku 40 let a necelých tří měsíců.
  • V letošních volbách už neobhajovali svůj mandát dva ze tří senátorů, kteří v horní komoře zasedali nepřetržitě od roku 1996, a to Pavel Eybert a Přemysl Sobotka (oba ODS). Jediným, kdo zahájí třetí dekádu v horní komoře, zůstane jeho současný předseda Milan Štěch (ČSSD), který má mandát do roku 2020. Od roku 2000 pak v horní komoře zasedá Jaroslav Kubera (ODS).
  • Ze senátorů, kteří letos obhájili svůj mandát, zasedají v horní komoře nejdéle Tomáš Jirsa, Jiří Oberfalzer (oba ODS) a Jan Horník (STAN). Všichni byli do Senátu poprvé zvolení na podzim 2004.
  • Senát je považován za „právní pojistku“, právníků je v něm přitom paradoxně velmi málo. K Miroslavu Antlovi (nestraník za ČSSD), Jiřímu Dienstbierovi (ČSSD), Elišce Wagnerové (nestraník za SZ) a Václavu Láskovi (nestraník za KDU-ČSL a SZ, navržený SZ) se po letošních volbách navíc žádný právník nepřidá. Pouze Anna Hubáčková (nestraník za KDU-CSL) vystudovala bakalářský obor místní správa na Právnické fakultě Masarykovy univerzity
  • Vysokoškolské vzdělání má drtivá většina senátorů; tradičně převažují inženýři (z technických, ekonomických a zemědělských fakult), hodně je i lékařů.
ČTK