Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový Senát v číslech: nejstarší, nejženštější a téměř bez právníků

Česko

  18:28
PRAHA - V letošních volbách bylo zvoleno šest žen, o jednu více než v těch minulých v roce 2014. Celkem bude po volbách v horní komoře zasedat 16 senátorek, což je nejvíce v historii. Dosud nejvíce žen, 15, zasedalo v Senátu po volbách 2010 a 2014. Podobný podíl, tedy zhruba 20 procent, tvoří ženy také mezi členy současné Poslanecké sněmovny.

Druhé kolo senátních voleb v Vysoké nad Labem. foto: MAFRA - Martin Veselý

 • Letošních šest zvolených senátorek vyrovnalo deset let starý rekord v zastoupení žen, na podzim 2006 jich byl zvolen stejný počet.
 • Největším počtem hlasů byl letos senátorem zvolen starosta Chrastavy Canov (16.579), nejméně hlasy nový ostravský senátor Nytra (6058).
 • Za 20 let historie českého Senátu stoupl průměrný věk jeho členů. Po těchto volbách činí 58,31 roku, což je zhruba o tři čtvrtě roku více než po minulých volbách a o víc než pět let více než po prvních volbách v roce 1996.
 • Nejvyšší je i průměrný věk letos zvolených senátorů, 57,07 roku (dosavadní rekord bylo rovných 57 let v roce 2012); před dvěma lety činil průměrný věk nově zvolených senátorů 56,85 roku. Nejmladší byli noví členové horní komory v roce 2000, kdy jim bylo necelých 50 let.
Zdeněk Škromach se fotí před svým domem v Rohatci.
Kandidát do Senátu Jiří Růžička slaví vítězství.
 • Nejstarším zvoleným senátorem vůbec je František Čuba (78), který získal mandát před dvěma roky. Nyní osmdesátiletý Čuba se stal i vůbec nejstarším senátorem v historii, na druhém místě je Jaroslav Musial z ČSSD, jemuž v roce 1996, kdy byl zvolen senátorem, bylo 75 let a mandát vykonával do roku 2000. Mezi letos zvolenými senátory jsou nejstarší Jaroslav Doubrava a Jiří Růžička, oběma je 68 let, Doubrava je ale o pět týdnů starší.

Senátní volby 2016

 • Nejmladším z nyní zvolených senátorů je Jiří Dušek, který v srpnu oslavil 45. narozeniny, v Senátu ale bude mít i mladšího kolegu. Václav Láska byl před dvěma roky zvolen ve věku 40 let a necelých tří měsíců.
 • V letošních volbách už neobhajovali svůj mandát dva ze tří senátorů, kteří v horní komoře zasedali nepřetržitě od roku 1996, a to Pavel Eybert a Přemysl Sobotka (oba ODS). Jediným, kdo zahájí třetí dekádu v horní komoře, zůstane jeho současný předseda Milan Štěch (ČSSD), který má mandát do roku 2020. Od roku 2000 pak v horní komoře zasedá Jaroslav Kubera (ODS).
 • Ze senátorů, kteří letos obhájili svůj mandát, zasedají v horní komoře nejdéle Tomáš Jirsa, Jiří Oberfalzer (oba ODS) a Jan Horník (STAN). Všichni byli do Senátu poprvé zvolení na podzim 2004.
 • Senát je považován za „právní pojistku“, právníků je v něm přitom paradoxně velmi málo. K Miroslavu Antlovi (nestraník za ČSSD), Jiřímu Dienstbierovi (ČSSD), Elišce Wagnerové (nestraník za SZ) a Václavu Láskovi (nestraník za KDU-ČSL a SZ, navržený SZ) se po letošních volbách navíc žádný právník nepřidá. Pouze Anna Hubáčková (nestraník za KDU-CSL) vystudovala bakalářský obor místní správa na Právnické fakultě Masarykovy univerzity
 • Vysokoškolské vzdělání má drtivá většina senátorů; tradičně převažují inženýři (z technických, ekonomických a zemědělských fakult), hodně je i lékařů.
Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat