Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škody po požáru výrobní haly u Mostu přesáhnou sto milionů korun

Česko

  17:10
MOST - Požár výrobní haly na plasty v průmyslové zóně Joseph nedaleko Havraně likvidovali v neděli dopoledne hasiči na Mostecku. Oheň vypukl v jedné z hal společnosti RAI Most, kde se vyrábějí plastové díly pro automobily. Evakuovat se musely desítky lidí.

S požárem výrobní haly na plasty v průmyslové zóně Joseph nedaleko Havraně bojovali 22. ledna od časného rána hasiči na Mostecku. foto: ČTK

Příčiny požáru zatím nejsou známé, škoda podle předběžných odhadů přesáhne sto milionů korun, informoval o tom v neděli mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan.

Podle informací z operačního střediska Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje byl požár ohlášen v 05:13. Na místo postupně vyjelo 14 jednotek, a některé dobrovolné jednotky musely být proto povolány do zálohy na stanice profesionálních hasičů pro případ dalšího požáru. Práci hasičů zkomplikovaly silné mrazy a hustá mlha.

„Začala hořet výrobní hala z prostředku, kde byla výrobní technologie, v době příjezdu prvních jednotek byla požárem zasažena celá ta část a požár se šířil do dalších hal,“ popsal rozsah požáru velitel zásahu Petr Pospěch. Hasiči proti ohni nasadili všechny dostupné prostředky. Před 11:00 se už podařilo požár lokalizovat.

„Z objektu jsme nemuseli nikoho zachraňovat, v době příjezdu našich jednotek už byli všichni venku,“ řekl velitel zásahu. Hasiči se teď soustřeďují na dohašování lokálních ohnisek a na řešení hořících tlakových lahví, kterých bylo podle Pospěcha na místě velké množství. Na místě podle Marvana zůstávají dvě jednotky, které kontrolují tlakovou lahev, aby ji ve spolupráci s policejním specialistou zneškodnily. Příčiny požáru budou v pondělí zjišťovat vyšetřovatelé.

Na Mostecku se už několik dní kvůli nadlimitním koncentracím polétavého prachu špatně dýchá. V místě požáru je mlha. Stav ovzduší ale požár plastů nezhoršil. Na místě je i měřicí vůz, žádné nebezpečné znečištění zatím nezaznamenal, a tak žádné varování pro obyvatele hasiči vydávat nemuseli. „Kouř stoupal směrem nahoru a navíc je to neobydlená část, takže ohrožení lidí tady nebylo,“ řekl Pospěch.

Požár výrobní haly na plasty v průmyslové zóně Joseph nedaleko Havraně...
S požárem výrobní haly na plasty v průmyslové zóně Joseph nedaleko Havraně...

Od začátku letošního roku jde už o druhý podobně velký požár. Na sto milionů korun odhadli hasiči škody po požáru, který 8. ledna zničil průmyslovou výrobu v Kopřivnici na Novojičínsku.

Dosud největší škodu od roku 1990 způsobil požár ve Spolchemii v Ústí nad Labem v listopadu 2002, jehož příčinou bylo nedodržení předepsaných postupů při výrobě a který napáchal škody za více než dvě miliardy korun.

Škody za miliardu způsobil oheň na levém křídle Průmyslového paláce na pražském Výstavišti v říjnu 2008. Největší loňskou událostí byl požár v bohumínské drátovně, jehož škoda se podle hasičů vyšplhala na 235 milionů korun.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.

Mohlo by vás zajímat