Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Babiš napsal, že je pro obnovení územní celistvosti Ukrajiny, včetně Krymu

Andrej Babiš (20. února 2024) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Předseda opozičního hnutí ANO, bývalý premiér Andrej Babiš vytáhl silnou kartu, aby otupil kritiku z vládní koalice, že je bezpečnostní riziko. Podpořil obnovení územní celistvosti Ukrajiny, kterou napadlo Rusko, a to včetně Krymu. Zároveň uvedl, že pro něj nepřijatelná diskuse o odchodu z Evropské unie či NATO, čímž se zároveň vymezil vůči druhému opozičnímu hnutí SPD.
  8:45aktualizováno  13:09

„Pokud jde o hodnotovou orientaci hnutí ANO, znovu zopakuji: debata o vystoupení z NATO a EU je pro nás nepřijatelná. Stejně tak podporujeme obnovení územní celistvosti Ukrajiny včetně Krymu,“ napsal Babiš ve svém textu pro MF DNES před mimořádnou schůzí Sněmovny o bezpečnostních hrozbách pro Českou republiku.

„Jedině si na rozdíl od Fialovy vlády myslíme, že ta cesta nevede rozpoutáním třetí světové války,“ napsal Babiš.

Na mimořádné schůzi nazvané Bezpečnostní hrozby pro Českou republiku se scházejí poslanci odpoledne.

Předcházela jí slova ministra zahraničí za Piráty Jana Lipavského, jimiž označil Babiše za bezpečnostní riziko, a po nich e-mail, v němž se Babiš svých spolupracovníků na Lipavského dotazoval.

„Udělejte mi teze, podklady na tohoto zm*da,“ napsal Babiš v e-mailu, který ale omylem odeslal na nesprávnou adresu a jeho příjemce ho předal médiím.

Předseda ANO tvrdí, že nesháněl kompromitující materiály, ale jen podklady z veřejných zdrojů, aby mohl ve Sněmovně reagovat na Lipavského výroky. Později se omluvil za vulgární výraz, který použil.

Piráti přesvědčili zbytek vládní koalice, aby svolala mimořádnou schůzi Sněmovny. „Vytrvalá snaha o ohrožování bezpečnosti a západního ukotvení České republiky, metody připomínající minulý režim a zatahování dětí politických soupeřů do veřejného prostoru se nemohou stát normou. Proto svoláváme mimořádnou schůzi Sněmovny,“ zdůvodnil její svolání premiér a předseda ODS Petr Fiala.

„On se nechal vodit od Orbána v evropské politice naprosto šíleným způsobem. Já nevím, kdo mu ty jeho mírové příspěvky píše, ale mně přijde, že už začíná být bezpečnostním ohrožením této země,“ řekl Lipavský o Babišovi a jeho vztazích s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

„Budou vám říkat, že jsem bezpečnostní hrozba, protože se bavím s Viktorem Orbánem a Robertem Ficem. Ano, bavím se s nimi jako s jinými politiky z našeho regionu, protože byli zvoleni ve svobodných, demokratických volbách, mají legitimní vládu a je důležité udržovat s okolními zeměmi vztahy a mluvit s jejich lídry, i když se na všem neshodujeme,“ uvedl už pondělí Babiš.

Podle ministra pro místní rozvoj a šéfa Pirátů Ivana Bartoše by na závěr schůze měli poslanci hlasovat o společném usnesení, zda je pro Česko hrozbou ruský diktátor Vladimir Putin, jehož Rusko napadlo Ukrajinu a její část okupuje.

„Ani jedna země válku nechce, my chceme všichni, aby na Ukrajině zavládl mír,“ řekl prezident Petr Pavel v pondělí večer po setkání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Otázkou podle Pavla jen je, jak toho míru dosáhnout. „Nepomůže, když o něm budeme mluvit, nepomůže, když ho budeme jenom chtít. Pro to, aby na Ukrajině zavládl mír, musíme něco konkrétního dělat,“ prohlásil Pavel.

Šéf SPD Tomio Okamura označil před schůzí za největší hrozbu pro Českou republiku zatahování republiky do války ze strany pětikoalice. „Nechceme posílat zbraně na Ukrajinu, nechceme ani posílat vojáky na Ukrajinu,“ řekl před mimořádnou schůzí.

Očekává se, že debata k bezpečnostním hrozbám potrvá až do nočních hodin a mohla by pokračovat také ve středu.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...