18. prosince 2012 11:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovní výbor podpořil vyplácení dávek nezaměstnaným 'postaru'

Hrst drobých – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrst drobých – ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Dávky pěstounské péče asi budou moci lidé zatím nadále pobírat také převodem na účet nebo v hotovosti, nikoli jen prostřednictvím sKarty. Předpokládá to novela, kterou podpořil sněmovní sociální výbor.

Dolní komora by měla předlohu schválit podle usnesení výboru do úterních 18 hodin, zrychleně ve stavu legislativní nouze. Novela, která reaguje na nedostatky dříve schválených zákonů, by měla platit od ledna.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo práce a sociálních věcí, a tedy ani původní zákony nepředpokládaly, že by nezaměstnaní a příjemci dávek pěstounské péče ještě karty sociálních systémů neměli. Do norem o zaměstnanosti a o sociálně-právní ochraně dětí se proto nyní dostanou přechodná ustanovení, podle nichž se do konce příštího roku budou moci dávky vyplácet ještě postaru; konkrétně do dne vydání sKarty.

O ročním časovém ohraničení pochybovali při jednání výboru někteří koaliční poslanci. "Může se nám stát, že během roku uvidíme, že nemůžeme všechny karty vydat," uvedla například Lenka Kohoutová z ODS. Podle ministryně práce a sociálních věcí za TOP 09 Ludmily Müllerové, byli poslanci s odkazem na informace ministerských odborů ujišťeni o tom, že do konce roku by měla být situace ohledně sKaret stabilizovaná.

Ludmila Müllerová a Václav Klaus

Ludmila Müllerová a Václav Klaus

Celý projekt karet zpochybňuje opozice. Roman Sklenák z ČSSD řekl, že projekt není přínosný, a poukazoval na připomínky Úřadu pro ochranu osobních údajů a na právní stanovisko ČSSD, podle kterého smlouva s Českou pojišťovnou na sKarty nemá oporu v zákonech a je neplatná.

Karta sociálních systémů vyvolala debaty i v koalici. Müllerová připomněla, že ministerstvo připraví už v lednu rozsáhlejší změny zákonů, bude je konzultovat s premiérem Petrem Nečasem. Hodlá prý vypořádat i připomínky ochránců soukromí.

Nynější předlohu musí po Sněmovně schválit také horní komora a podepsat prezident. Senát by ji mohl projednávat po Vánocích.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...