130 let

Snižte platy, vyzve Brusel Řecko

Česko

BRUSEL Řecko dostane zítra tvrdou lekci od Evropské unie. V Bruselu zveřejní tak zvaná doporučení ohledně řeckého schodku veřejných financí. Tedy jak a kde má řecká vláda šetřit. Základ sice bude tvořit plán navržený samotnými Řeky, ale už teď pronikly na veřejnost informace, že Brusel bude po Aténách žádat mnohem víc.

Řecko totiž dlouhodobě překračuje limity pro velikost deficitu veřejných financí i veřejného dluhu, které platí pro země platící eurem. Loni dosáhl schodek řeckých veřejných financí rekordní výše 12,7 procenta řeckého HDP. Přitom podle evropských pravidel by měl být do tří procent HDP. Obří řecký schodek a rostoucí dluhy oslabují společnou evropskou měnu euro. Vyšší daně, nižší důchody Unie Řekům přikáže snížit mzdy státních zaměstnanců na všech úrovních, prozradil francouzský ministr financí François Fillon v rozhovoru pro list Figaro. Dále bude požadovat zdanění živnostníků v Řecku a zřejmě doporučí i daň z luxusního zboží. Podle řeckého listu Ta Nea, který získal návrh evropského dokumentu, Brusel také navrhne zavedení stropu výplat u vyšších penzí.

Evropský komisař pro ekonomické a měnové otázky Joaquin Almunia už oznámil, že komise bude po Řecku požadovat pravidelné hlášení, jak šetření probíhá. Pokud vše nepůjde podle schváleného kalendáře, navrhne další opatření.

Evropská unie také plánuje, že by komise nebo Evropský statistický úřad měly mít možnost kontrolovat údaje jednotlivých národních statistických úřadů. Návrh by měl být ve své definitivní podobě zveřejněn tento týden. Oficiálně byl prezentován jako příspěvek ke zlepšení statistik v celé unii, ve skutečnosti je ale zacílen na Řecko. Poté co Řekové několikrát zfalšovali ekonomické statistiky a dostali se podvodem i do eurozóny, už v Bruselu nikdo řeckým číslům nevěří. Bruselští úředníci se obávají, že na základě řeckých čísel nebude možné kontrolovat plnění úsporného plánu.

Úsporná opatření po jejich ohlášení Evropskou komisí budou ještě schvalovat na své schůzce 15. a 16. února evropští ministři financí. Půjde už ale jen o formalitu. První úsporné kroky má Řecko do Bruselu ohlásit měsíc poté. Na zavedení zásadních opatření prý ale dostane čas do 15. května. Pokud Řecko nebude doporučení plnit, mohou podle evropských regulí přijít sankce. Od zastavení peněz z evropských fondů až po pokuty. Dosud ale zatím nikdy nebyla tato ustanovení proti členskému státu eurozóny použita. Stávky na obzoru Řecko Bruselu slíbilo, že svůj schodek sníží pod tři procenta HDP do roku 2012. Samotný řecký plán na snížení deficitu sice pochválil komisař Almunia za „ambiciózní cíle“, ale zároveň prohlásil, že je spojen s „rizikem“. Čili není si jist, zda ho Řecko splní.

Řecký premiér George Papandreu v plánu navrhuje snížení vládních výdajů, například na armádu či propagaci Řecka v zahraničí. Dále chce bojovat proti daňovým únikům – podle odhadu některých odborníků by ostatně v případě, že by všichni Řekové platili skutečně daně podle svých příjmů, mohl být letošní státní deficit nulový. Nejdůležitějším opatřením má ale být omezení části sociální dávek a snížení objemu peněz vyplacených státním zaměstnancům. Papandreu toho chce dosáhnout zákazem přijímat další pracovníky do veřejného sektoru a omezením zvláštních dávek, které zaměstnanci dostávají.

S posledním bodem zřejmě narazí. Řečtí celníci a výběrčí daní chtějí stávkovat proti jeho plánům 4. a 5. února.

Řecký odborový svaz veřejných zaměstnanců ADEDY je bude následovat o pět dní později. Přitom jde o protesty proti současnému řeckému plánu a škrty naordinované unií mají být ještě tvrdší.

***

Almunia: „Ještě nikdy nebyl tak tvrdý systém dohledu.“

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás