130 let

Sochy si žily vlastní příběhy

Česko

Galerie v ulicích – Jeden měsíc je málo, míní ředitel Domu umění

BRNO Budily diskuse, nadšení i hádky. Skulptury instalované v centru Brna se po měsíci vracejí ke svým autorům – i když některé poničené vandaly. První ročník projektu Sochy v ulicích skončil, organizátoři však doufají, že se bude opakovat v dalších letech, míní ředitel Domu umění Rostislav Koryčánek, který se se svými kolegy na přípravě přehlídky podílel.

* LN Kolik soch pobyt v Brně „nepřežilo“?

Například objekt Ladislava Jezbery za kostelem svatého Jakuba nevydržel od instalace ani do rána. Dvousetkilogramové bloky polystyrenu začali lidé roznášet po okolí, což by ještě nebylo tak špatné, ale pak i poškozovat a hlavně místní si stěžovali na hluk s tím spojený. Tak jsme je raději odvezli. Pro mne z nepochopitelného důvodu také Dítě z Marsu od Jaroslava Róny v Denisových sadech začalo některé lidi „vyzývat“ k tomu, aby s ním zápasili. Dvakrát se stalo, že socha byla vytržená z trnu, na kterém byla fixovaná, tak jsme ji raději odvezli už před týdnem. Druhý Rónův objekt na stejném místě, Muž s rybou, je zase pokreslený.

* LN Budou autoři požadovat nějaké peníze za poškozené věci?

Ve smlouvách byla klauzule, že nezodpovídáme za to, co se s díly stane. Žádná pojišťovna nechce jít do takového rizika. Dá se ale předpokládat, že autoři, kteří měli důvěru a poslali nám sem svoje věci, nadšeni nebudou. Naštěstí snad v žádném případě nejde o nevratné poškození. Je to asi zvláštní prvek xenofobie. Když se v ulicích objeví věci, které nemají svoji obvyklou náplň, jako lavičky či popelnice, někoho to začne iritovat a provokovat k tomu, aby se do nich nějakým způsobem pustil.

* LN Dopředu se mluvilo o tom, že v Brně zůstane práce Michala Moravčíka před vilou Tugendhat. Už tam ale také není, proč?

Začaly přicházet stížnosti na policii, že dílo vadí dopravě a objekt začal někdo úmyslně poškozovat, Takže je v depozitu a budeme hledat s radnicí Brno-sever, jak vyřešit jeho umístění. Vrátit před vilu Tugendhat by se měl, už proto, že jde o jednu z prací určených pro Brno a stane se zajímavým doplněním připomínajícím historii vily, v níž se dělilo v roce 1992 Československo.

* LN Kolik z 27 vystavených objektů vznikalo přímo pro Brno?

Asi polovina byla na míru pro konkrétní místo v Brně. Zbývající část byla vybraná v ateliérech umělců a hledalo se pro ně nejvhodnější umístění, což dopadlo někdy až nečekaně dobře.

* LN Nezůstane tedy soch nastálo v Brně více?

Snažili jsme, aby se Rám Petra Demka z parku na Moravském náměstí přesunul do kampusu Masarykovy univerzity, ale škola neměla zájem. Až do konce letošního roku pak bude na nádvoří Domu pánů z Kunštátu Bublina od Rakušana Hanse Kuppelwiesera a my bychom rádi, aby se sehnaly peníze na to, aby tu zůstala nadále. Bylo by dobré, kdyby Brno objekt od umělce s takovým renomé mělo.

* LN Až do pondělí mohou Brňané hlasovat v anketě města, která socha je zaujala nejvíc. Která myslíte, že to bude?

Zřejmě Svatý Kryštof na náměstí Svobody. Příznivě byl přijímán asi i díky svému umístění na nejživější ose města, vždycky když jsem šel okolo, někdo se tam fotil, lidé si u něho dávali sraz.

* LN A ohlasy na celou akci?

Celá akce je přijímána daleko pozitivněji, než jsem čekal, a to i mimo Brno. U objektů je patrné, že se jimi lidé zabývali, že se dostaly do každodenního života. Projevilo se to i v tom, že například Svatého Kryštofa s Ježíškem překřtili na Julínka s Cikrtem a takové „mikropříběhy“ se odehrávaly i jinde.

* LN Nezůstane poničená dlažba na náměstí Svobody?

Díla byla instalovaná tak, aby se případným škodám zabránilo. Pod kovovými nádržemi před Omegou je penetrační nátěr proti stékající rzi, pod betonovými sokly Kryštofa a Sloupu je speciální ochranná fólie. Upřímně řečeno, myslím, že vzhled celého náměstí víc poškozují objekty jako současná „reklama“ na Velehrad. To je znevažování tohoto prostoru, který má mít svoji velkorysost.

* LN Kolik vlastně celý projekt stál?

Od města jsme dostali mimořádnou dotaci 2,5 milionu korun, dalšího půl milionu pro zahraniční umělce měl připraven odbor zahraničních vztahů. Každý z autorů dostal odměnu 20 tisíc korun bez ohledu na to, kolik děl tu měl. Celkové náklady ale nepřekročí 2,6 milionu korun.

* LN Vrátí se sochy do ulic příští rok?

Zájem přehlídku opakovat je, ale pokud k její organizaci budeme vyzváni opět my, bylo by dobré po letošních zkušenostech i změnit podmínky. Určitě by tady sochy měly být déle. Proti časovému omezení jsme brojili od počátku, protože to neodpovídá vynaloženým financím ani úsilí.

* LN Jak dlouho by podle vás měla přehlídka trvat v ideálním případě?

Pokud začne na konci května, tak zhruba do poloviny září, přes turistickou sezónu. Je to ideální atrakce pro obyvatele i pro návštěvníky města. Mohou se organizovat prohlídky po vystavených dílech s průvodcem, u některých soch lze pořádat třeba koncerty, které by k objektům přivedly další lidi, uvažovali jsme i o studentských workshopech. Na to všechno už letos nebyl čas.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: