130 let

Solár bude stát chemiky miliardy

Česko

Hospodářská komora navrhuje osvobodit nárůst cen elektřiny od DPH

PRAHA Rozvoj solárních elektráren v České republice, který zřejmě výrazně zdraží od ledna elektřinu, bude mít v příštím roce dopad na chemický a rafinérský průmysl ve výši dvou miliard korun. Odhaduje to ředitel Svazu chemického průmyslu Ladislav Novák.

Na zdražování elektřiny v důsledku vyššího příspěvku na obnovitelné zdroje se připravují také hutnické podniky a další zástupci průmyslu. Odborníci odhadují zdražení elektřiny pro domácnosti příští rok v důsledku rozvoje fotovoltaických elektráren kolem deseti procent a pro podniky ve výši zhruba 15 procent. Svaz chemického průmyslu podle Nováka dokončil šetření mezi svými členy, na základě kterého vyčíslil dopad příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů v příštím roce na český chemický průmysl ve výši dvou miliard korun. „Vycházíme z poměrně optimistického scénáře navýšení poplatku za obnovitelné zdroje na 500 Kč za megawatthodinu. Různé analýzy hovoří o navýšení až na 800 Kč/MWh. Takové navýšení ceny by znamenalo nárůst nákladů spojených s podporou obnovitelných zdrojů v chemickém a rafinérském průmyslu až o tři miliardy korun,“ uvedl Novák. Příspěvek na obnovitelné zdroje, který tvoří část ceny za elektřinu, v letošním roce činí 166 Kč/MWh.

Stát v současné době hledá způsoby, jak růst cen elektřiny v příštím roce omezit. Podle Nováka by nejefektivnější řešení přinesla dohoda s nejvýznamnějšími hráči energetického trhu, aby omezili své investice do fotovoltaiky. Mezi podniky, které významným způsobem investují do solárních zdrojů, patří mimo jiné společnost ČEZ, která plánuje do konce roku připojit fotovoltaické elektrárny o výkonu zhruba 100 MW. S receptem, jak minimalizovat dopady zdražení elektřiny, přišel včera v diskusním pořadu ČT prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Z nárůstu ceny elektřiny, který příští rok způsobí rozvoj solárních zdrojů, by se podle něj neměla platit daň z přidané hodnoty, aby dopad skokového zdražení elektrické energie na podnikovou sféru nebyl tak značný.

„My říkáme, že pokud by skokově elektřina stoupla, tak aby o ten rozdíl nebylo navýšeno DPH. Protože tím pádem by stát dostal další peníze, které by z našeho pohledu dostat neměl, protože za to ten stát vlastně může. Do budoucna bychom mohli tento nepříjemný skokový nárůst, protože se bavíme o 40 miliardách korun, splatit i z (emisních) povolenek,“ uvedl Kužel.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás