130 let

Ústecký okresní soud dnes zprostil obžaloby z podvodu bývalou poradkyni hejtmana Vladislavu Marschallovou. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Bývalou poradkyni ústeckého hejtmana soud zprostil obžaloby z podvodu

Česko
  •   12:54
Bez trestu odešla od Okresního soudu v Ústí nad Labem bývalá poradkyně hejtmana Jana Schillera (ANO) Vladislava Marschallová. Obžaloba jí kladla za vinu, že si nechala od Krajské zdravotní na přelomu let 2020 a 2021 vyplácet měsíční odměny ve výši 130 tisíc korun za poradenskou práci, kterou neodvedla a navíc zatajila, že má souběžně uzavřené další dvě expertní smlouvy s vlastníkem nemocnic.

„Při uzavření smluv zatajila, že v danou dobu má uzavřeny další dvě smlouvy se zaměstnavatelem Ústeckým krajem ve stejné oblasti, jaká se týká smluv uzavřených s Krajskou zdravotní. Muselo jí být zřejmé, že pro Krajskou zdravotní (KZ) nebude kvůli své časové vytíženosti schopna práci vykonávat,“ stojí v obžalobě.

Podle rozhodnutí soudu ale Marschallová práci pro KZ, pod kterou spadá sedm nemocnic v kraji, odvedla a nebylo její povinností kohokoli o dalších smlouvách informovat.

„Po dokazování provedeném v rámci hlavních líčení nebylo bez důvodných pochybností prokázáno, že by skutek uvedený v obžalobě byl trestným činem,“ uvedla předsedkyně trestního senátu Tereza Nagy.

„Soud se bohužel nedokázal ztotožnit s tvrzením obžaloby. Jde-li o údajné zatajení ostatních uzavřených smluv, obžalovaná nebyla povinna Krajské zdravotní o jejich existenci cokoliv říkat. Současně nebyla ani povinna svého prvotního zaměstnavatele žádat o nějaký souhlas s činností pro KZ. Vyplývá to ze zákoníku práce,“ doplnila předsedkyně trestního senátu s tím, že takřka všichni vyslechnutí svědci uvedli, že Marschallová činnost pro KZ vykonávala.

Vladislava Marschallová svoji vinu od začátku odmítala. „Rozsudek vnímám spravedlivě, celou dobu jsem říkala, že jsem nevinná, že jsem nic neprovedla,“ okomentovala osvobozující rozsudek. „Zvažuji právní kroky proti tomu, kdo na mě trestní oznámení podal,“ dodala.

Na nejasné smlouvy upozornil a trestní oznámení podal Jindřich Zetek, tehdejší předseda představenstva KZ. Pracovní poměr Marschallové označil za fiktivní.

Předsedkyně trestního senátu nicméně uvedla, že výpověď Jindřicha Zetka nebyla shledána věrohodnou. Podle zjištění soudu totiž práci Marschallové nabídl právě Zetek, který určil i výši odměny.

„Jindřich Zetek ji znal z minulosti, věděl jaké všechny funkce zastává, přesto jí zaměstnání nabídl. Neshledala žádný důvod pro to, aby nabídku odmítla,“ poznamenala Tereza Nagy.

Za nesmyslné označil trestní oznámení obhájce Vladislavy Marschallové Petr Vališ. „Pan Zetek lhal. Tvrdil, že o uzavření smluv nevěděl, ačkoliv bylo prokázáno, že je klientce sám nabízel. Je to křivé obvinění, se kterým budeme muset nějak naložit,“ sdělil po vynesení rozsudku.

„Pan Zetek to mediálně podával tak, že trestní oznámení podává za Krajskou zdravotní, nicméně se pak ukázalo, že ho podal jako fyzická osoba poté, co byl odvolán z funkce předsedy představenstva. Rozhodně si nemyslím, že by mu to mělo projít,“ doplnil Vališ.

Rozsudek je zatím nepravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu pro podání odvolání.

Autor: hal