Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
14. října 2015 13:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud odmítl ‚obžalobu‘ v kauze České pošty. Kvůli zkrácenému řízení

Kauza Česká pošta: Chovanec v. Čadek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kauza Česká pošta: Chovanec v. Čadek | foto: Lidovky.cz

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 1 odmítl obžalobu, takzvaný návrh na potrestání v případu údajného úplatkářství kolem České pošty. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdila mluvčí Lenka Cihlářová. Státní zástupce proti rozhodnutí podá stížnost.

„Ano, mohu potvrdit, že jsme žalobu odmítli,“ potvrdila mluvčí soudu Lenka Cihlářová. Protože ale soud stále neobdržel doručenky od všech zúčastněných stran, odmítla věc dále komentovat.

Kdo je kdo v kauze České pošty

  • Lukáš Čadek - podnikatel, který kvůli neuskutečněnému obchodu s Českou poštou zkrachoval; státní podnik viní z toho, že ho připravil o 27 milionů korun.
  • Kamil Choc - měl údajně po podnikateli Čadkovi požadovat úplatek. Výměnou mu slíbil urovnání sporu s Českou poštou, přičemž dva miliony měly jít údajně do kasy ČSSD, další zase do kapsy ministra vnitra Milana Chovance.

Takzvaný návrh na potrestání, který je výsledkem zkráceného řízení a obdoba obžaloby ve standartním řízení, podal v kauze České pošty státní zástupce Zdeněk Matula ke konci září. V něm navrhl potrestat dvě osoby a jednu firmu za přečin nepřímého úplatkářství. Z kontextu vyplývá, že se jedná o podnikatele Lukáše Čadka a sociálního demokrata Kamila Choce.

„Soud odmítl návrh na potrestání, neboť se jedná o věc, kterou nelze projednávat ve zkráceném řízení. Ve věci bude zřejmě probíhat další vyšetřování a budou se shromažďovat další důkazy, a to ve standartním trestním řízení,“ uvedl Chocův právní zástupce Pavel Hanuš.

Soud podle něj Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze vytkl zejména to, že spis k případu má přes 500 stran, což není jednoduchá věc, a nelze ho tedy vyřešit ve zkrácené lhůtě. „Ve zkráceném řízení lze projednat jasné věci, jednoduché, které jsou dokázané a pachatel musí přiznat vinu. Tady nikdo vinu nepřiznal,“ upřesnil. O tom, že takzvaná dohoda o vině a trestu ztroskotala, informoval server Lidovky.cz ZDE.

  • „Soudkyně odmítla návrh na potrestání s argumentací, že jelikož spis čítá 525 listů, musí se tedy jednat o složitou věc, a není na místě tuto vyřešit ve zjednodušeném typu řízení a dále že nemělo být vyhověno podnětu obhajoby pro vytvoření časového prostoru ke sjednání dohody o vině a trestu,“ uvedl Matula.

Státní zástupce s rozhodnutím soudu nesouhlasí. „S touto argumentací se nemohu ztotožnit, proto podávám do rozhodnutí soudkyně stížnost,“ napsal Matula.

Informaci serveru Lidovky.cz potvrdil také Čadek. Ten obvinění od počátku odmítá. „Od začátku jsme upozorňovali na spousty pochybností v celém vyšetřování. A to nejen já. Je s podivem, jak promptně se přistupuje k potrestání a evidentně se přehlíží spousty faktů,“ uvedl podnikatel.

S advokátem se prý zatím s dokumentem seznamuje a nechce ho proto blíže komentovat. „Toto je jen výsledek tlaků, které kolem toho byly a jsou,“ dodal.

Podezření z úplatkářství

Kauzou se zabýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který věc vyřešil ve zkráceném řízení. Kromě Čadka je dalším obviněným sociální demokrat Kamil Choc, který měl po podnikateli údajně chtít tři miliony korun jako úplatek za urovnání sporu s poštou.

Peníze měly jít do pokladny ČSSD a část i přímo Milanu Chovancovi (ČSSD). Strana i ministr vnitra to ale odmítají, sám Chovanec podal trestní oznámení.

Už dříve státní zástupce uvedl, že případ souvisí s pohledávkou za 24 milionů korun. „Jedna z podezřelých fyzických osob požadovala poskytnutí úplatku tři miliony za to, že bude svým vlivem a prostřednictvím dalších osob působit na úřední osoby mající vliv na činnost České pošty, aby Česká pošta, tuto pohledávku mimosoudně uhradila. Druhá z osob, jednající za podezřelou právnickou osobu, poskytnutí požadovaného úplatku přislíbila,“ napsal Matula v tiskové zprávě.

V rámci zkráceného přípravného řízení už měl státní zástupce snahu dohodnout se s podezřelými na vině a trestu. Ta se ale nekonala, neboť jí Choc i Čadek odmítl.

„Nedostavil jsem se, protože se necítím vinen ničím a v ničem a celé to vnímám jako prasárnu a jakousi odplatu za to, že jsem chtěl na něco ukázat,“ uvedl tehdy na dotaz serveru Lidovky.cz podnikatel (více čtěte ZDE).

Zkrácené trestní řízení

  • Trestní řád umožňuje, aby jednodušší případy byly vyřízeny ve zkráceném přípravném řízení a následně i ve zjednodušeném řízení před soudem.
  • Jedná se o trestné činy, které v prvním stupni projednává okresní soud a případný trest nepřevyšuje pět let (původně tři roky).
  • Podezřelý musí být přistižen přímo při činu nebo bezprostředně po něm nebo lze očekávat, že podezřelého bude možno postavit před soud nejpozději do 14 dnů.
  • I řízení před soudem je jednodušší. Pokud obviněný a státní zástupce prohlásí, že skutečnosti uvedené v návrhu na potrestání považují za nesporné, není potřeba provádět další dokazování.
  • Využití v případu korupce je ale poněkud „problematické“. Policejní manuály i právnické příručky totiž jako příklady využití tohoto postupu uvádějí potrestání osob bez stálého bydliště, cizinců, u nichž hrozí, že opustí ČR nebo drobné krádeže a řízení pod vlivem alkoholu.
  • Zdroj: policie.cz

hmHana Mazancová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.