• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Soud prodal za půl milionu pochodeň z Hitlerových her

Česko

KARLOVY VARY Olympijskou pochodeň z XI. letní olympiády v Berlíně v roce 1936, kterou exekutor zabavil dlužníkovi, prodal včera karlovarský soud v dražbě za půl milionu korun. Dlužník neplatil výživné na svou dceru a sociální pojištění.

Dražba začala na 5000 Kč. Pochodeň vydražil sběratel, který si nepřál své jméno zveřejnit. Podle jeho slov je ale historický předmět určen pro něj.

Dlužník pochodeň prý zdědil po pratetě, která měla za manžela doktora Martana, jenž byl lékařem tehdejší československé výpravy a z olympiády ji přivezl. Olympijskou pochodeň nalezl soudní vykonavatel při exekuci. Z alpaky ji vyrobily Kruppovy závody v Essenu. Ani nečekaně vysoká konečná cena ale možná dluhy původního majitele neuhradí.

Podle posudku soudního znalce bylo pochodní vyrobeno tři až čtyři tisíce. Každý z více než 3300 běžců, kteří štafetu z Olympie do Berlína běželi, jednu získal. Kolik se jich zachovalo dodnes, je ale podle znalce těžké posoudit.

Na českém území jich může být asi desítka, osm jich je v Národním muzeu, jedna v Uměleckoprůmyslovém museu.

Pochodeň má historickou hodnotu hlavně proto, že šlo o první štafetový běh z Olympie do pořádajícího města. V době konání olympiády, která byla zcela v režii propagandy nacistického Německa, se ale Evropa už potácela na hraně druhé světové války. Proto například při cestě pochodně přes Prahu lidé protestovali, a dokonce se ji pokusili uhasit. Naopak v Sudetech byli běžci vítáni.

Včerejší dražby se účastnilo deset dražitelů. Soudní vykonavatel Martin Hájek je předem upozornil, že pokud by cena přesáhla 15 000 eur (asi 369 000 korun), bude muset vítěz částku nad tento limit zaplatit bezhotovostně převodem.

Podle soudního vykonavatele Hájka byla včerejší dražba nejkurióznější z těch, které za deset let vedl. „Kontaktoval jsem několik znalců z oboru, ale byl problém získat odhad. Nikdo si netroufl ohodnotit její cenu. Odhad 15 000 korun odpovídal materiálu, ale historická stránka je jiná. Navíc německá strana není příliš ochotná k těmto věcem poskytovat informace,“ dodal Hájek.

Autor: