Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Soud uvalil vazbu i na Šnajdra, aby neovlivňoval svědka Kalouska

Česko

  16:46aktualizováno  21:09
OSTRAVA - Okresní soud v Ostravě v neděli rozhodl o uvalení vazby na bývalého poslance ODS a exnáměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra. Důvodem rozhodnutí je obava z ovlivňování svědků, mimo jiné ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), řekl novinářům Šnajdrův advokát Lukáš Trojan.

Poslanec a předseda správní rady VZP Marek Šnajdr (ODS) foto: ČTK

Šnajdr je obviněn z přijetí úplatku, kterým měla být funkce v dozorčí radě Čepra výměnou za to, že se vzdá poslaneckého mandátu.

Kalousek ČTK řekl, že Šnajdrovi pozici v dozorčí radě státního distributora paliv Čepro, jehož jediným akcionářem je ministerstvo financí, skutečně nabídl. Kalousek bez dalších podrobností dodal, že Šnajdra vybral po konzultacích v odborných i politických kruzích. Neodpověděl na otázku, jestli se tak stalo na žádost ODS. Ministr by měl svou roli v kauze kolem údajného úplatkářství jednoho z někdejších rebelů ODS vysvětlit policii.

Předvolání prý již dostal. Vysvětlení půjde podat zřejmě na konci příštího týdne, dodal.

Nabídka přišla s odstupem po rezignaci

Šnajdr podle Trojana při výslechu uvedl, že nabídka na funkci v Čepru přišla právě od ministra financí. Soud podle advokáta potřebuje vyslechnout dva svědky a jedním z nich je Kalousek. "Nabídl ji (funkci v dozorčí radě Čepra) ministr Kalousek, ale s poměrně značným, řeknu více než měsíčním, možná ještě delším odstupem po jeho rezignaci," řekl Trojan. Funkce předsedy dozorčí rady Čepra se nyní podle Trojana Šnajdr vzdá.

Ministr financí Miroslav Kalousek ČTK řekl, že bývalému poslanci ODS Marku Šnajdrovi skutečně nabídl pozici v dozorčí radě Čepra. Učinil tak prý ale delší dobu poté, co se takzvaný rebel vzdal poslaneckého mandátu. Šnajdr přestal být poslancem na začátku listopadu. Do dozorčí rady Čepra byl jmenován v prosinci. Jejím předsedou byl pak zvolen letos v únoru.

Soud uvalil vazbu i na exposlance Šnajdra.
Okresní soud v Ostravě v neděli rozhodl o uvalení vazby na bývalého poslance a exnáměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra.

Server Česká pozice na konci prosince napsal, že Šnajdr do Čepra nastoupil, aby se později stal předsedou dozorčí rady místo odcházejícího Miroslava Beneše (ODS). Podle zpravodajského webu musel Beneš skončit, aby uvolnil křeslo právě Šnajdrovi.

Šnajdr si finančně pohoršil

V kauze kolem šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové tak skončilo ve vazbě sedm z osmi obviněných, na svobodě je stíhán pouze šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda.

"Dnes před soudem bylo řečeno i prokázáno a soudce tu věc konstatoval v odůvodnění, že pan Šnajdr v době, kdy rezignoval na svůj poslanecký mandát, měl příjem zhruba o 60 procent vyšší než příjem, který měl jako předseda dozorčí rady Čepro. To znamená, tady v tom případě se jedná o historicky a možná světově unikátní záležitost, kdy je někdo obviněn z přijetí úplatku, ze kterého neměl majetkový prospěch, ale měl majetkovou ztrátu," řekl Trojan. Podstatou přijetí úplatku je podle něj zisk nějakého prospěchu, zatímco ve Šnajdrově případě je prokázáno, že si pohoršil.

Advokát řekl, že soudce konstatoval, že ve spise, který má k dispozici, neexistuje jediný důkaz o tom, že by Šnajdr v dané souvislosti jakkoliv kontaktoval Nagyovou nebo další spoluobviněné. "Důvod, proč uvalil vazbu, je ten, že o panu Šnajdrovi někteří jiní hovořili v odposleších," řekl Trojan. Proti vazbě podal stížnost. Zcela zásadní právní otázkou podle něj je, zda osoby, které se vzdaly svých poslaneckých mandátů, jsou, nebo nejsou kryty poslaneckou imunitou.

Rozhodování o vazbě trvalo více než dvě hodiny, Šnajdr prý ale vypovídal velice stručně. Trojan řekl, že podle soudce je Šnajdrův případ poněkud odlišný od ostatních. "Měl poměrně dlouhou dobu na své rozhodnutí, a co ho odlišuje, je právě ten nesporný fakt, že on si zkrátka přijetím pozice v dozorčí radě Čepro pohoršil. To znamená, že i soudce se nad tím zamýšlel," řekl Trojan.

Důvodem pro vazbu tak nakonec podle něj byla pouze nutnost vyslechnout dva svědky. Jedním je Kalousek, druhým místopředsedkyně dozorčí rady Čepra. "Místopředsedkyně navrhla člena dozorčí rady na pozici předsedy a ministr financí ho nominoval za člena dozorčí rady," vysvětlil advokát.

"Šnajdr byl rozhodnutím jediného akcionáře na valné hromadě určen jako člen dozorčí rady Čepra. Následně ho dozorčí rada při volbě zvolila za předsedu," řekla ČTK mluvčí Čepra Lenka Svobodová. Šnajdr byl do dozorčí rady Čepra jmenován loni v prosinci. Předsedou dozorčí rady byl zvolen v únoru.

V sobotu poslal soud do vazby šest lidí včetně dvou dalších bývalých poslanců ODS. Bývalý předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř a bývalý ministr zemědělství jsou stejně jako Šnajdr obviněni kvůli tomu, že složili své mandáty výměnou za nabídky funkcí ve firmách se státní účastí, což policisté považují za korupci. PŘEHLEDNĚ: Razie u kmotrů, politiků a úředníků - den III., VÍCE o tématu ČTĚTE ZDE.

Šnajdr byl obviněn v pátek, o den později než ostatní, předtím byl v zahraničí. Proto se rozhodovalo o návrhu na jeho vazbu až v neděli.

V sobotu ostravský soud poslal do vazby i šéfku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka a také bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a dalšího pracovníka armádní rozvědky. Pouze její nynější šéf Milan Kovanda bude stíhán na svobodě, protože se k trestnému činu zneužití pravomoci přiznal. Přiznání Kovandy může urychlit obžalobu dalších lidí, míní Ištvan, VÍCE čtěte ZDE.

Kauza Nagyová

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...