Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Vidkun se po více než půl roce dostala znovu k soudu. Proces se odehraje bez veřejnosti

Obžalovaný bývalý krajský policejní náměstek Karel Kadlec (vlevo) a jeho... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaný bývalý krajský policejní náměstek Karel Kadlec (vlevo) a jeho... | foto: ČTK

Olomouc  Olomoucká korupční kauza Vidkun, která trvá od podzimu 2015 a k soudu se znovu dostala po více než půl roce, se bude celý tento týden odehrávat za zavřenými dveřmi. Senát v pondělí rozhodl o vyloučení veřejnosti, důvodem je ochrana zdraví kvůli pandemii koronaviru, řekl ČTK soudce Martin Lýsek.

Z řad veřejnosti dorazili přitom k soudu jen dva reportéři, z ČTK a Českého rozhlasu Olomouc. Soud se bude od pondělka zabývat odposlechy, které jsou klíčovými důkazy obžaloby. Dosud se na veřejnost nedostaly.

Odposlechy zachycují monitorované schůzky hlavních aktérů případu, na kterých si podle policie sdělovali informace z trestních řízení. Podle žalobce jde o četné schůzky tehdejšího náměstka krajského policejního ředitele Karla Kadlece a vlivného podnikatele Ivana Kyselého, ale i setkání Kadlece s tehdejším hejtmanem Jiřím Rozbořilem (ČSSD) a šéfem hospodářské kriminálky Radkem Petrůjem.

Od konce července 2014 do září 2015 jich detektivové zaznamenali v restauracích a kavárnách nejméně 45, další získali ze sledování kuřárny olomouckého pracoviště GIBS a Kadlecovy kanceláře v budově policejního ředitelství. Dohromady jde o 130 CD s hodinami záznamů.

Obžalovaný bývalý hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (vpravo) hovoří se...
Člen justiční stráže (vpravo) měří teplotu obžalovanému bývalému policistovi...

Veřejnost soud v tomto případu vyloučil také na začátku května, kdy v případu vypovídali stěžejní svědci včetně politiků. I tehdy to soudce odůvodnil hygienickými opatřeními, která změnila i podobu zasedání v jednací síni. Soudce kvůli rozestupům posadil obžalované na místa určená pro veřejnost. K soudu v pondělí opět nedorazil obžalovaný podnikatel Ivan Kyselý, obhájce novinářům řekl, že se omluvil ze zdravotních důvodů.

Soudce po rozhodnutí o vyloučení veřejnosti ČTK řekl, že bude jednotlivé zvukové záznamy stranám předkládat k nahlédnutí, případně umožní jejích přehrání. „Záležet bude na stanovisku stran, pokud bude kdokoliv navrhovat přehrání jakéhokoliv záznamu, je mou povinností mu vyhovět,“ uvedl soudce.

 Žalobce Miroslav Stoklásek ČTK řekl, že pouštění záznamů má smysl tehdy, pokud se k nim budou chtít obžalovaní vyjádřit. „Z dosavadního postupu obhajoby spíše vnímám, že nebude vůle se k tomu v rámci výslechu vyjadřovat. Za této situace pro mě přehrávání postrádá smysl. Soud avizoval, že veškeré záznamy již provedl a má je za procesně použitelné,“ uvedl Stoklásek.

Soud sám v pondělí dopoledne přehrál jen záznam ze 13. srpna 2015 zachycující rozhovor Kadlece a tehdejšího hejtmana Rozbořila. Podle žalobců na schůzce v restauraci Kadlec exhejtmana informoval o vyšetřování okolností výstavby jezdeckého areálu v Lazcích a když mu Kadlec přislíbil, že věc bude odložena, tak mu podle kriminalistů tehdejší hejtman navrhl, že zařídí, aby z toho měl nějakou ekonomickou výhodu. Rozbořil však u soudu řekl, že chtěl jen zjistit, proč vyšetřování tak dlouho trvá. Úplatek razantně popřel. Jeho obhájce rozhovor označil za hospodské řeči.

Jednání je nyní nařízeno od pondělí do pátku, podle soudce se dá ale předpokládat, že se termín zkrátí. Pokud se neobjeví další problémy, v době nařízených dalších líčení 12. až 14. dubna by již mohly zaznít závěrečné řeči, doplnil soudce Lýsek.

Případ Vidkun se poprvé před soudem otevřel loni v polovině února. Kauza podle žalobce odkrývá korupční vztahy mezi policisty, podnikateli a veřejnými činiteli. Podle obžaloby bývalý policejní náměstek Karel Kadlec za pomoci tehdejšího šéfa krajské hospodářské kriminálky Radka Petrůje záměrně poskytoval informace z devíti trestních řízení vlivnému podnikateli Ivanu Kyselému. V kauze je obžalován také bývalý hejtman Rozbořil, všichni vinu popírají.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...