2. června 2014 9:10, aktualizováno  10:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozdávali výtisky Hitlerových projevů zdarma, soud to autorům zakázal

Pavel Kamas, jeden z vydavatelů knihy Adolf Hitler: Projevy přichází k... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kamas, jeden z vydavatelů knihy Adolf Hitler: Projevy přichází k... | foto: ČTK

BRNO Soudce Martin Hrabal nedovolil vydavatelům projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera, aby účastníkům pondělního jednání u Městského soudu v Brně rozdávali zdarma výtisky. Proces začal se zpožděním, justiční stráž nechtěla trojici mužů s knihami pustit do budovy, nakonec se soudce s advokátem a obžalovanými dohodli.

Jakákoliv distribuce u soudu je nepřípustná, zdůraznil Hrabal. "Uděláme to před budovou soudu po skončení jednání," řekl jeden z obžalovaných Pavel Kamas.

Na žádost obhajoby musí soudce číst obsáhlé pasáže z knihy. Jednací síň je zaplněná, část veřejnosti musela zůstat přede dveřmi.

Adolf Hitler

Adolf Hitler

Obžaloba konkrétně směřuje proti brněnskému vydavatelství Guidemedia etc, redaktorovi a překladateli knihy Kamasovi, spolupracujícímu redaktorovi a grafikovi Lukáši Novákovi a autorovi komentářů k projevům Stanislavu Beerovi. Kamas a Novák jsou zároveň spolumajiteli vydavatelství.

Je to historický dokument, brání se nakladatel

Tři obžalovaní odmítli vypovídat, stejně jako v přípravném řízení. Vypovídal jen Tomáš Pecina, jenž zastupuje nakladatelství Guidemedia etc jakožto právnickou osobu. Připustil, že vydání projevů je propagací nacionálního socialismu - je to prý logické, jde-li o Hitlerovy myšlenky. Nacismus je však podle Peciny neexistující, mrtvá ideologie, poražená v roce 1945 na válečném poli.

Vydání podobného historického materiálu nelze podle Peciny považovat za trestný čin. Zdůraznil právo veřejnosti na přístup k autentickým dokumentům, nezatíženým tendenční interpretací. "Je důležité, aby se každý mohl seznámit s tím, na čem nacistické hnutí spočívalo," řekl Pecina.

Státní zastupitelství spatřuje v publikaci Adolf Hitler: Projevy podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a popírání genocidy. Kniha vyšla v roce 2012 v nákladu 10 000 kusů, její spornou část představují zejména spojovací redakční texty mezi jednotlivými projevy.

Nakladatelství vydalo 8 knih o nacionálním socialismu

Obhajoba dnes opakovaně připomněla, že v minulosti před soudem v minulosti stanul také vydavatel Hitlerovy knihy Mein Kampf (Můj boj). Nejprve dostal podmíněný trest, nakonec jej ale Nejvyšší soud v březnu 2005 zprostil viny. Podle obhajoby je vydání Hitlerových projevů analogickým sporem.

Nakladatelství zatím vydalo osm knih, všechny se týkají nacionálního socialismu a druhé světové války. Publikace nesou například názvy Mírové dílo Adolfa Hitlera a Nezapomenutelná vlast Sudetenland. Nakladatelství samostatně publikovalo také program Hitlerovy strany NSDAP. Všichni tři aktéři kauzy už byli podle obžaloby soudně trestáni - jeden za výtržnictví a zkreslování údajů o stavu hospodaření, druhý za krádež, třetí za ublížení na zdraví.

Lidovky.cz, ČTK