Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Španělsko hlásí rekordní propad ekonomiky

Česko

MADRID Ekonomika Španělska loni klesla kvůli propadu domácí poptávky o 3,6 procenta, což je nejhorší výsledek za desetiletí. Uvedla to španělská centrální banka, jejíž odhad se od vládní předpovědi zpravidla vůbec nebo nijak výrazně neliší.

V posledním čtvrtletí minulého roku se hrubý domácí produkt Španělska podle banky snížil o 0,1 procenta a meziročně se propadl o 3,1 procenta.

Hospodářský pokles země se tak na konci roku zmírňoval, jak upozorňuje banka. Ve třetím čtvrtletí se HDP proti předchozím třem měsícům snížil o 0,3 procenta.

„Údaj je dobrý, ale je nevýznamný, je to jen další detail,“ uvedl Javier Barrio z banky BPI ke čtvrtletnímu posunu. Dodal, že celková situace je ve Španělsku složitější a rizika se zvyšují. Barrio připomněl, že Mezinárodní měnový fond předpovídá Španělsku na letošní rok hospodářský pokles o 0,6 procenta.

Banka zveřejnila odhad před oficiální vládní statistikou, která přinese zprávu o vývoji HDP za poslední loňské čtvrtletí ve čtvrtek 11. února. Pokles španělského HDP se zmírnil díky nižšímu deficitu na běžném účtu země, když polevil dekádu trvající stavební boom způsobený tehdy snadnou dostupností úvěrů. Slabší výstavba teď ale také přispěla k celkovému poklesu ekonomiky. Záznamy centrálního statistického úřadu sahají pouze do roku 1971.

Španělsko nyní doplácí na roky inflace přesahující průměr eurozóny a sčítající se vysoké dluhy soukromého sektoru. Vzhledem k nezaměstnanosti, která se blíží vysokým dvaceti procentům, se někteří investoři začínají obávat, že bude mít země potíže se snížením hrozivého rozpočtového deficitu.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!