Sparta neudržela vedení

Pohár UEFA: epidemií zdecimované letenské mužstvo prohrálo doma se Švýcary

PRAHA Krize fotbalové Sparty nemá konce. Tým postihla v tu nejnevhodnější chvíli neznámá epidemie a Pražany v úvodním zápase základní skupiny Poháru UEFA porazil švýcarský FC Curych 2:1.

Za Spartu, pro potíže se zažívacím traktem, nemohlo nastoupit několik klíčových hráčů. Pražský tým tak po včerejšku, na domácí půdě, v evropských pohárech nevyhrál už po dvanácté v řadě.

„Věřím, že kdyby hráči byli fit, utkání by vypadalo jinak,“ uvedl po zápase trenér Sparty Michal Bílek. „Viděl jsem ale, jak hráči vypadali o přestávce v kabině a bylo mi jasné, že bude strašně těžké tohle utkání vyhrát.“

Kvůli střevní epidemii museli být před zápasem hospitalizováni hráči Kolář, Kulič, Kladrubský a Zeman. Dalších osm fotbalistů, kteří pocítili stejné potíže, bylo svěřeno do péče lékaře.

„Nemoc se projevuje bolestí hlavy a žaludku. Potíže měli například i Tomáš Řepka, Zdeněk Pospěch, Miroslav Matušovič, David Limberský a další,“ řekl klubový mluvčí Jakub Otava. Řepka, Matušovič i Limberský nakonec nastoupili v základní sestavě, ale Pospěch nikoliv. K tomu ještě Spartě chyběly zraněné opory Horváth, Abraham a Hušek.

Vedení Sparty proto chtělo utkání odložit, ale neuspělo. Mužstvo zažádalo tedy alespoň o výjimku a dostalo od Evropské fotbalové unie povolení nominovat k utkání dva hráče z rezervního třetiligového týmu. K mužstvu se tak připojili Bohumil Nádeníček a Jan Krob.

„Nabádali jsme hráče k maximálnímu výkonu i přes všechny zdravotní potíže, ale nešlo to. Po třicáté minutě nám docházely síly,“ popsal utkání Bílek.

„Absolutně jsme ten zápas nezvládli, soupeř nás prostě přehrál a na žádnou epidemii se vymlouvat nemůžeme,“ přidal své hodnocení Miroslav Slepička.

„Bílek ven“ volali fanoušci

Sparta začala první poločas o poznání aktivněji než soupeř. Slepička, který nastoupil v útočné dvojici s Liborem Doškem, otevřel skóre ve 24. minutě, poté co si naběhl na centr Kadlece.

Ukončil tak alespoň potupnou sérii Sparty, ve které pražský tým v posledních sedmi zápasech evropských pohárů nedokázal na domácím hřišti vstřelit branku.

Pak ale převzali otěže zápasu hosté a už ve 38. minutě odpověděl vyrovnávací hlavičkou Oumar Kondé. Na 2:1 ve druhém poločase zvyšoval Alexandre Alphonse po přihrávce Šichávího do otevřené obrany.

„Po půlhodině hry jsme se zvedli a ukázali, že umíme hrát,“ uvedl trenér Curychu Bernard Challandes. Na kouče Sparty naopak domácí fanoušci v závěru křičeli: Bílek ven! „Moc dobře se to skandování neposlouchalo, ale přiznávám, že fanoušci mají na nespokojenost právo,“ uzavřel své dojmy ze zápasu Bílek.

***

AC Sparta Praha 1

FC Curych 2

Branky: 24. Slepička - 38. Konde, 62. Alphonse. Rozhodčí: Dougal - Andrews, Macaulay (všichni Skot.). ŽK: Limberský, Rezek, Petržela - Rochat, Tihinen. ČK: 79. Hassli (Cur.). Diváci: 6007. Poločas: 1:1.

Sparta: Poštulka - Limberský (82. Nádeníček), Řepka, Brezinský, Kadlec - Rezek (72. Petržela), Kisel, Sylvestre, Matušovič - Došek, Slepička.

Curych: Leoni - Stahel, Tihinen, Rochat, Schneider - Abdi, Konde, Kollar, Šicháví - Alphonse (87. Lampi, 90. Eudi), Rafael (77. Hassli).