Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sparta se vrátí do historie v modrém

Česko

PRAHA Je rok 1969 a dres Sparty oblékají dnes již legendy klubu Andrej Kvašňák, Václav Mašek, Václav Migas či Josef Jurkanin. Na tehdejším stadionu slavného týmu povzbuzuje své hrdiny až čtyřicet tisíc diváků. Svou „železnou Spartu“ považují za pýchu československého fotbalu.

Vzpomínky na tuto slavnou éru chce zítra letenský klub znovu oživit v domácím ligovém utkání proti Viktorii Žižkov. Hráči Sparty proto nastoupí ve speciální sadě modrých dresů, se kterými pražský klub odehrál koncem šedesátých let turnaj Copa Montevideo v Uruguayi.

„Modrou barvou se přihlašujeme k sparťanské historii a tradici,“ prohlásil tiskový mluvčí Sparty Jakub Otava s tím, že modrá tvoří také jednu z barev sparťanské vlajky, na níž symbolizuje soustředění a rychlost.

Nové dresy jsou ale hlavně součástí projektu Sparta fandí slušně, který má za cíl kultivaci prostředí na stadionu a užší provázanost fanoušků s klubem.

„Naší barvou samozřejmě zůstává tradiční rudá. Modrými dresy, určenými jen pro tento zápas, chceme ale připomenout doby, kdy na Spartu chodila taková divácká kulisa, jakou bychom všichni rádi na Letnou vrátili,“ dodal Otava.

Na sparťanském stadionu se v současných dnech mění návštěvní řád, jehož součástí je i samostatný vchod do sektoru příznivců zvaných ultras. „Snažíme se z fotbalu udělat společenskou událost,“ vysvětlil obchodní a marketingový ředitel Sparty Michal Viktorin. „Rádi bychom na to tímto zápasem upozornili.“

Autor: