Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
4. března 2014 21:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spor v ÚSTR souvisí s odvoláním ředitele Hermana, říká kandidát na šéfa ústavu Meca

Kandidát na ředitele ÚSTR Viktor Meca. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát na ředitele ÚSTR Viktor Meca. | foto: ČTK

PRAHA Spor mezi Ústavem pro studium totalitních režimů a Platformou evropské paměti a svědomí souvisí už s převolením Rady ÚSTR a následným odvoláním ředitele Daniela Hermana v dubnu 2013. Myslí si to alespoň někdejší vedoucí oddělení vydávání osvědčení protikomunistickým bojovníkům na ministerstvu obrany a kandidát na ředitele ústavu Viktor Meca.

Lidovky.cz: Jak nyní vnímáte to, že ústav vystoupil z Platformy evropské paměti a svědomí?

Platforma sice nebyla příliš aktivní, ale obsahovala zárodek pro širší mezinárodní spolupráci v oblasti studia totalit a prevenci demokracie. Jelikož dosavadní komunikace z obou stran nebyla právě konstruktivní a dopisy Platformy měly ultimativní povahu a byly v rozporu se stanovami, dal se tento krok předvídat. Ostatně ředitelka ústavu učinila pouze to, co ji na svém posledním zasedání uložila Rada ÚSTR. Jelikož o ukončení členství, pojem pozastavení stanovy sdružení neznají, se může rozhodnout pouze na členské schůzi, je otázka, zda neměl být ze strany ÚSTR volen jiný formální postup, který by vyvolal diskusi i s ostatními členy Platformy, tj. představiteli institucemi, se kterými ÚSTR spolupracuje i mimo rámec Platformy.

Lidovky.cz: Jak se vlastně díváte na celý konflikt, kdy platforma pozastavila členství ústavu kvůli údajné spolupráci několika členů vědecké rady s KSČ?

Tento emotivní konflikt souvisí s převolením Rady ÚSTR a následným odvoláním ředitele Hermana, kdy se negativně začal vymezovat prezident i výkonná ředitelka Platformy, nikoliv však všichni členové Platformy. Ty další důvody se v tomto kontextu jeví zástupné. Stěží můžeme z naší historie vymazat, že součástí normalizačního disentu byli i bývalí komunisté. Ostatně předmětem výtky nebylo někdejší členství některých členů Vědecké rady v KSČ, ale zda byli placení funkcionáři strany a zda jsou zaměstnanci ÚSTR. Přestože tuto informaci vedení Platformy nemělo ověřenou, činilo zásadní rozhodnutí.

Kandidáti na ředitele o situaci v ÚSTR:


Lidovky.cz: ÚSTR odmítl platformě poskytnout informace o členech vědecké rady, bylo to správné?

Předně je nutné zdůraznit, že informace o politických postojích je dle zákona o ochraně osobních údajů citlivým údajem a nelze ji zpravidla bez souhlasu dotyčného zveřejnit. Navíc ÚSTR nemá vůči členům Vědecké rady postavení zaměstnavatele, neboť se jedná o čestnou funkci. Chybí zde zákonný důvod pro lustraci osob. ÚSTR je tedy odkázán toliko na vyjádření dotčených osob. Jaké informace měla Rada ÚSTR o členech Vědecké rady k dispozici, nevím, ale každopádně je nemohla bez souhlasu těchto osob poskytnout jinému subjektu.

Lidovky.cz: Jste jedním z kandidátů na ředitele ÚSTR, jak se v případě zvolení zasadíte, aby byl ÚSTR přijat zpět do platformy?

Tak prostor pro jednání existuje vždy i proto, že ÚSTR částečně chod Platformy podporoval, mj. sídlo sdružení je právě v jeho budově. Aby Rada ÚSTR přehodnotila svůj postoj, musela by Platforma projevit zájem, aby Česká republika byla jejím členem, a například vyměnit dosavadní vedení Platformy. Jinak je ředitel vázán rozhodnutím Rady ÚSTR, které o vystoupení z Platformy rozhodlo. Pevně věřím, že tato otázka se negativně neprojeví na spolupráci s 16 zahraničními partnery, se kterými má ÚSTR uzavřenou dohodou.

Lidovky.cz: Platforma také kritizovala, že u současné ředitelky ústavu Pavly Foglové byly nejasnosti v jejím podnikání v letech 1994-2000. Neměl se ÚSTR také k tomuto problému jasně vyjádřit?

Nevím, jak tato otázka souvisí s členstvím v Platformě. Pokud vím, v tomto státě platí presumpce neviny, v opačném případě jde o nepodložená tvrzení.

mlMatěj Ludvík
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.