2. září 2012 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Betonové květináče obsazují srdce Smíchova. Podívejte se

Betonové květináče v Nádražní ulici na pražském Smíchově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Betonové květináče v Nádražní ulici na pražském Smíchově. | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

PRAHA Dosud byly k vidění jen v okrajových částech městské části Praha 5, nyní několikatunové betonové květináče dorazily až do samého centra Smíchova k rušné pěší zóně Anděl. Několikatunové truhlíky přitom mezi veřejností stále budí rozporuplné reakce.

Radnice Prahy 5 využila k rozmístění dalších betonových kolosů poslední prázdninový víkend, protože ve městě je mnohem klidnější provoz. V pátek už se první kusy objevily v ulici Nádražní u Smíchovského nádraží, v sobotu ráno pak jeřáby rozmístily další květináče od autobusového nádraží Na Knížecí až k pěší zóně Anděl.

Instalace jednoho koryta zabere jen pár minut. „Žádné problémy s tím nemáme, jen lidé si občas stěžují,“ řekl serveru Lidovky.cz jeden z techniků, kteří na správné umístění dohlíží. „Radnice asi podcenila vysvětlování občanům,“ dodal.

Instalace betonových květináčů v Nádražní ulici u autobusového nádraží Na Knížecí.
Instalace betonových květináčů v Nádražní ulici u autobusového nádraží Na Knížecí.
Instalace betonových květináčů v Nádražní ulici u autobusového nádraží Na Knížecí.
Instalace betonových květináčů v Nádražní ulici u autobusového nádraží Na Knížecí.

Postavení jednoho květináče je otázkou několika minut.

Kritika květináčů totiž od června, kdy se poprvé ve smíchovských ulicích objevily, příliš nepolevila. A to přesto, že radnice postavila jeden vzorově osazený před kostel sv. Václava a několik dalších přesunula z Hořejšího náměstí kvůli stížnostem do ulice Svornosti.

„Evidujeme veškeré připomínky občanů, ať už negativní nebo pozitivní. Občané často přichází s nápady, kde by květináče mohly být umístěny lépe,“ nechal se nedávno slyšet mluvčí Prahy 5 říká Luděk Sefzig. Zeleň by se měla v truhlících objevit do konce září.

Novinka ve smíchovských ulicích zaujala i ty nejmenší.

Někteří na květináče nadávají. Děti v nich hledají zábavu.

Vedle kontroverzních květináčů je součástí ambiciózního projektu za 19 milionů také vysazení zeleně u protihlukových stěn na Barrandově. „Jakmile budou všechny rostliny vysazeny, dojde v daných lokalitách podle našich studií ke snížení imisní zátěže o 14 tun ze 120 což je více než 10 procent,“ vypočítává mluvčí.

Anketa

Co říkáte na betonové květináče na Praze 5?

Líbí se mi a myslím si, že to bude skvěle fungovat. 165
Moc hezké to není, ale jestli to zabere, nejsem proti. 220
Je to vrchol nevkusu, horší by už byla snad jen betonová zeď. 3622

Odmítavých reakcí využili pražští zelení, kteří sbírají podpisy pod petici žádající odstranění květináčů na místa, kde nenebudou omezovat pohyb chodců, kočárků či zdravotně postižených.

„Ozelenění ulic podporujeme, ale berme si příklady z dobrých řešení v poslední době, které najdeme například v uspořádání ulic Zborovská nebo Myslíkova,“ říká Petr Hnyk ze Strany zelených,

Nedávno také skupina recesistů naplnila květináče vodou a udělala si z nich bazén. Radnice Prahy 5 se koupacího happeningu všimla a bude se jím zabývat rada městské části.

mevMartin Nevyhoštěný

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.