Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát bude podporovat jen 30 sportů, výběr bude těžký

Česko

  12:57
PRAHA - Olympijské hry bez českých vzpěračů, zápasníků či moderních gymnastek? I to může být budoucnost tuzemského sportu. Čeští funkcionáři řeší nedostatek peněz a přemýšlí o prioritách. Přerozdělení financí na reprezentaci země je jednou z možností.

Česko - Rusko (Klaus, Fasel a Rolinek). foto: ČTK

Stát v současné době podporuje na reprezentační úrovni alespoň symbolicky 116 sportovních odvětví, reálně však kolem osmdesáti ve třech kategoriích podle úspěšnosti. A to by se mohlo změnit.

"Vzhledem k ekonomické síle České republiky není reálné podporovat více než třicet sportů," řekl LN místopředseda českého olympijského výboru Jiří Kejval.

A podobně mluví i generální sekretář Českého svazu tělesné výchovy Jan Boháč. "K tomuto číslu by se to mohlo blížit. Volba to ale bude hodně těžká. Musíme o tom nejprve diskutovat a pak je na ministerstvu, aby udělalo jasné rozhodnutí. Ale bude to hodně nepopulární rozhodnutí, " odhaduje.

Změna rozdělování 320 milionů ze státního rozpočtu, které souhrnně putují na reprezentaci, má svou logiku. Podobnou cestou se už v minulosti vydali v Anglii nebo Rakousku. "V Rakousku udělali tuhle selekci brutálně. Podporují jen lyžování, ale v něm jsou absolutní špička," říká Kejval.

A kdy by tedy mohlo dojít ke změně? Těžko říct. Malé sporty, které by přišly o dotace, budou určitě protestovat.

"V koncepci sportu je ale napsáno, že takové rozhodnutí musí přijít. Očekával bych to v roce 2012 nebo 2013," míní Boháč.
Konečné slovo ale bude mít ministerstvo školství, které má koncepci sportu, vytvořenou sportovními svazy, už delší dobu k dispozici.

Diskusi na téma přerozdělování financí ve sportu najdete v příloze Orientace sobotního vydání deníku

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat