130 let
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Volební výsledky jsou v pořádku, v úterý se zveřejní ve Sbírce zákonů

Česko
  •   6:34aktualizováno  12:16
Státní volební komise v pondělí projednala výsledky víkendových sněmovních voleb. Nezjistila u u nich žádné vážnější problémy a proto se v úterý mohou zveřejnit ve Sbírce zákonů. „Od středy pak bude možné výsledky či hlasování napadnout u Nejvyššího správního soudu,“ řekl náměstek ministra vnitra pro legislativu Petr Vokáč.

Během hlasování byly podle Vokáče zaznamenány pouze běžné incidenty, tedy „drobné konflikty a zdravotní indispozice“. Místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová uvedla, že „zpracování výsledků voleb proběhlo naprosto bez komplikací a žádné technické problémy nenastaly“.

Volební výsledky bylo nutné korigovat pouze za obec Nosislav na Brněnsku, kde volební komise dodatečně zjistila, že zapomněla započítat preferenční hlasy pro koalici Spolu. „Nicméně naprosto to nemělo žádný vliv na přepočet mandátů,“ dodala Krumpová. Městys Nosislav má na 1100 voličů, z nichž přišlo hlasovat 71 procent. Kolice Spolu tak skončila druhá za ANO, nejvíce přednostních hlasů tam v rámci koalice Spolu získal předseda ODS Petr Fiala.

Na soud se budou moci obrátit jednotlivci i volební strany. Mohli by navrhnout zrušení platnosti volby třeba jen jednoho poslance, pokud byl podle nich výsledek hlasování ovlivněn porušením volebního zákona. Stížnosti bude možné dodat soudu v desetidenní lhůtě, tedy od středy 13. října do pátku 22. října do 16:00.

Očekává se, že hlasování by mohly napadnout příznivci ANO, které poměrně těsně podlehlo koalici Spolu, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Dělilo je 35 765 hlasů, přičemž za neplatné bylo v letošních volbách označeno 36 794 hlasovacích lístků. 

Loni řešil soud 77 stížností

Po minulých volbách před čtyřmi lety soud dostal 77 stížností, většinu z nich zamítl. Rozhodl se ale přepočítat preferenční hlasy pro ODS ve středních Čechách vzhledem k tomu, že hlasovací lístky byly oboustranné a některé volební komise nezapočítaly preferenční hlasy na rubové straně.

Poslancem se tak v roce 2017 stal rozhodnutím soudu nakonec Martin Kupka, který kandidoval z 31. pozice, místo stranického kolegy Petra Bendla.

Ministerstvo vnitra v reakci na soudní verdikt rozhodlo kromě detailnějšího proškolení komisí kromě jiného o tom, že všichni kandidáti na poslance z každého volebního uskupení byli letos uvedeni jen na jedné straně příslušného hlasovacího lístku.

Nejvyšší správní soud by měl o stížnostech, pokud nějaké obdrží, rozhodnout před prvním zasedáním Poslanecké sněmovny v povolebním složení, které by se mělo uskutečni v první polovině listopadu.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás